Wystawa pilotuje dwuletni projekt artystyczny poświęcony sztuce w przestrzeni społecznej. Zostaną na niej zaprezentowane prace artystów, którzy swoją twórczość w bardzo różnorodny sposób wplatają w codzienność – aby zwrócić uwagę na problemy ekologiczne i społeczne, wywołać refleksję na temat naszej roli w dzisiejszym świecie czy na temat potrzeby piękna w przestrzeni, w której żyjemy.

„Chcemy przełamać coś, co mamy naprawdę strasznie mocno zakodowane, czyli formułę pomnika. Ozdobnik przestrzeni publicznej, który po prostu sobie stoi, ma być estetyczny. Natomiast to, co pociąga artystów, którzy naprawdę angażują się w te projekty przestrzeni społecznej, publicznej, to jest to, żeby się zderzyć z odbiorcą” – mówi współkuratorka ekspozycji Monika Rydygier z Międzynarodowego Centrum Kultury

Projekt badawczy Instytutu Malarstwa i Edukacji Artystycznej UKEN odbywa się pod kierunkiem prof. Piotra Jargusza i wicedyrektorki Agaty Agatowskiej.

„Mamy ośmiu uczestników. Czterech z nich jest właśnie z tego projektu badawczego, są to pracownicy Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej” – zaznacza kuratorka.

„Mamy przede wszystkim Agatę Agatowską, Piotra Jargusza, Sebastiana Bożka i Cecylię Malik, którzy też są wykładowcami na tej uczelni. Oni zaproponowali, żeby zaprosić także artystów z zewnątrz. Mamy więc: Norberta Delmana, Kingę Nowak, Erica Mayena i Stacha Szumskiego” – artystów doświadczonych” – wylicza Monika Rydygier.

Do współtworzenia wystawy zaproszono nieoczywistych artystów. Takich, którzy mają już jakieś doświadczenia pracy w przestrzeni publicznej. „Będzie to trochę wymiana doświadczeń, bo rzeczywiście mamy bardzo różne działania. Piotr Jargusz wprowadza malarstwo na papierze pakunkowym. Nalepia to na słupy ogłoszeniowe. Może tak być, że słuchacze Radia Kraków z tą sztuką spotkali się w przestrzeni Krakowa. Agata Agatowska, liderka naszego projektu, jest rzeźbiarką. Jej rzeźba na rynku w Oświęcimiu wzbudziła sporo kontrowersji. Mimo wszystko nie zraziło ją to i dalej chce mierzyć się z taką trudną przestrzenią. Kinga Nowak może być znana choćby z Wawelu i jej projektu „WYSPIA” pracy inspirowanej twórczością Stanisława Wyspiańskiego” – wylicza współkuratorka.

Współkuratorka wystawy podkreśla, że zajęci codziennymi sprawami, nie zwracamy uwagi na przestrzeń publiczną. Nie chodzi tu jednak o reklamy, czy to „co oczywiste”. „Sztuka też powinna być dla nas oczywista” – mówi gość Radia Kraków. Dlatego inicjatorzy projektu już są po wstępnych rozmowach z Zarządem Zieleni Miejskiej i pomysłami na zagospodarowanie przestrzeni pod wiaduktem kolejowym. „Gołe filary tego wiaduktu aż się proszą, żeby tam coś zadziałać w kwestii murali albo innych form” – podkreśla Monika Rydygier.

Artystki i artyści:

Agata Agatowska

Cecylia Malik

Kinga Nowak

Sebastian Bożek

Norbert Delman

Eric Mayen

Piotr Jargusz

Stach Szumski

 

Wystawa otwarta od 5 do 24 listopada w godzinach 11.00 – 19.00, wstęp wolny.

Patio Międzynarodowego Centrum Kultury