W przetargu otrzymano sześć ofert, które w większości są niższe niż zakładany budżet (poniżej 5 mln zł przy planowanych ok. 6 mln zł). Jak zaznaczył w rozmowie z Radiem Kraków dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej, Łukasz Pawlik, to sygnał stabilizacji cen w branży budowlanej zieleni miejskiej.
„W czasach z wysoką inflacją i niepewnym dostawami, zazwyczaj te oferty przewyższały ceny kosztorysowe. Tutaj mamy już takie objawy stabilizacji tego rynku, jeżeli chodzi o zagospodarowanie terenów zieleni” – mówi Łukasz Pawlik.
Jeśli nie wpłyną odwołania, umowa z wykonawcą powinna zostać podpisana jeszcze w kwietniu.
Co znajdzie się w nowym Parku Kolejowym?
Prace obejmą m.in. stworzenie strefy relaksu, wybiegu dla psów i placu zabaw z imitacją kolejki dla dzieci. To właśnie montaż ostatniej atrakcji może być najbardziej czasochłonny, bo jak powiedział dyrektor ZZM, wykonawca będzie miał na to 6 miesięcy.
„Daliśmy możliwość, że plac zabaw może być montowany praktycznie do końca roku” – podkreśla.
Ale są też i dobre wiadomości, bo jest duża szansa, że pozostała część parku zostanie udostępniona jeszcze latem. W razie niepogody na jesień przesunięte mogą być nasadzenia roślin.
A że mieszkańcy dzielnicy stale przechodzą przez wygrodzony teren, szef „zieleni” zaapelował do krakowian… o cierpliwość. Jak zauważył – to tylko dowód na to, jak bardzo teren rekreacyjny w tej części dzielnicy jest potrzebny.
Równocześnie trwają przygotowania koncepcji dla kolejnego odcinka: od ul. Grzegórzeckiej do Miodowej. W przyszłości obie ulice być może połączy ścieżka pieszo-rowerowa.
Park kolejowy na Zabłociu
Teren pod estakadami kolejowymi na Zabłociu, rozciągający się od Zabłocia do ul. Powstańców Wielkopolskich też zostanie udostępniony mieszkańcom.
Władze Krakowa planują w tym miejscu stworzenie ścieżki pieszo-rowerowej, która połączy Zabłocie z ul. Powstańców Wielkopolskich. Zarząd Zieleni Miejskiej (ZZM) informuje, że przetarg na wykonanie tej ścieżki jest planowany na drugi kwartał 2025 roku.
Obecnie teren pozostawia wiele do życzenia - jest zaniedbany, z widocznymi śmieciami, potłuczonym szkłem. W tej sprawie Radio Kraków podjęło interwencję