Jak przypomniał ZASP, urodzony w 1922 r. w Wojakowej Józef Para był absolwentem krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Aktorskiej, reżyserem, aktorem teatrów: Słowackiego, Starego i Rapsodycznego w Krakowie, dyrektorem teatrów: Polskiego w Bielsku-Białej, Współczesnego we Wrocławiu, Śląskiego w Katowicach, a także pedagogiem w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej i Teatralnej w Łodzi, autorem wspomnień "Salon i kulisy".
"Choć zagrał dziesiątki ról teatralnych, telewizyjnych, czy filmowych, m.in. w +Agencie nr 1+, +Człowieku na torze+, +Trędowatej+, +Królowej Bonie+, +Do krwi ostatniej+, +Polonia Restituta+, +Najdłuższej wojnie nowoczesnej Europy+, czy w +Alchemiku Sendiviusie+, szerokiej publiczności zapadł w pamięć rolą Komisarza Przygody w obrazie Juliusza Machulskiego +Vabank+ i +Vabank II+" - napisano.
ZASP wspomniał, że w teatralnych inscenizacjach, których Józef Para był często także reżyserem, "zagrał Zbigniewa w +Mazepie+ i tytułowego Horsztyńskiego Słowackiego, Helmera i Dr. Rancka w +Domu lalki+ Ibsena, Bohatera w +Kartotece+ Różewicza, Króla w +Hamlecie+ Szekspira, Łatkę w +Dożywociu+ Fredry, Pierczichina w +Mieszczanach+ Gorkiego, AA w +Emigrantach+ Mrożka, Konrada w +Wyzwoleniu+ Wyspiańskiego, czy Tipoffa w +Lekarzu bezdomnym+ Słonimskiego".
"Był laureatem wielu nagród i wyróżnień, m.in.: Nagrody Państwowej za kreacje aktorskie, Ministra Kultury i Sztuki za całokształt pracy artystycznej, Srebrnej i Złotej Maski Województwa Katowickiego. Odznaczony Krzyżem Komandorskim i Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, a z okazji 60-lecia pracy aktorskiej, 40-lecia reżyserskiej i 25-lecia pedagogicznej - Złotym Medalem +Zasłużony Kulturze Gloria Artis+" - czytamy.
Józef Para zmarł w poniedziałek 9 listopada. Miał 98 lat.
(PAP/jp)
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze.