- A
- A
- A
"Nie daj się czadowi". Co może uratować życie?
Jest bezbarwny, bezwonny i silnie trujący - tlenek węgla w sezonie grzewczym bywa szczególnie niebezpieczny. Dlatego w Krakowie rozpoczyna się właśnie akcja informacyjna "Nie daj się czadowi". To wspólne przedsięwzięcie strażaków i lekarzy ze Szpitala Uniwersyteckiego.Czad najczęściej powstaje, gdy w mieszkaniu brakuje dopływu świeżego powietrza do urządzenia, w którym spala się węgiel czy gaz - wynika to z zanieczyszczenia, zużycia lub złej regulacji palnika. By w małym pomieszczeniu bez sprawnych przewodów wentylacyjnych powstała śmiertelna dawka tlenku węgla, wystarczy jedynie minuta . Jego obecność w powietrzu można stwierdzić za pomocą specjalnych urządzeń lub – niestety – już na podstawie objawów zatrucia.
A te to przede wszystkim ból głowy i mięśni, ogólne osłabienie, mdłości, a potem wymioty oraz utrata przytomności. Objawem zatrucia czadem mogą być także kołatania serca, zaburzenia równowagi, wzroku czy słuchu. Lekarze radzą, by ich nie lekceważyć i jak najszybciej zadzwonić po pogotowie. Tlenek węgla jest bardzo niebezpieczny i szybko przenika do płuc . Często konsekwencje zatrucia nim mogą pojawić się dopiero po kilku miesiącach - są to zaburzenia pamięci i koncentracji, zmiany osobowości.
Dlatego wszyscy powinniśmy wiedzieć, jak pomóc osobie, która zatruła się tym gazem. W takim przypadku należy jak najszybciej otworzyć okna i drzwi, osobę poszkodowaną ułożyć na boku, przykryć kocem i natychmiast wezwać pomoc.
Czad uszkadza przede wszystkim serce oraz mózg. Osoby, które uległy zatruciu, wymagają natychmiastowej pomocy. Ich leczenie jest często trudne i długotrwałe .
[Posłuchaj: Majówka z Radiem Kraków w Wysowej Zdrój!
Oto najważniejsze zasady bezpieczeństwa:
1. Wyposaż mieszkanie w spełniający polskie i europejskie normy, atestowany czujnik czadu (w porę zaalarmuje Cię o zagrożeniu).
2. Regularnie wykonuj przeglądy techniczne (oraz czyszczenie) przewodów kominowych, dymowych, spalinowych i wentylacyjnych (korzystaj jedynie z usług profesjonalistów posiadających odpowiednie kwalifikacje, czyli kominiarzy; zawsze usuwaj usterki stwierdzone przez kominiarzy; o wadliwie działających urządzeniach grzewczo-kominowych natychmiast informuj właściciela lub zarządcę budynku; nigdy nie dokonuj samodzielnych napraw, przeróbek i podłączeń do przewodów kominowych):
- gdy używasz węgla czy drewna -> nie rzadziej niż raz na 3 miesiące
- gdy używasz gazu ziemnego czy oleju opałowego –> nie rzadziej niż raz na pół roku
- przegląd instalacji wentylacyjnej -> nie rzadziej niż raz w roku (obowiązek zarządcy lub właściciela budynku.
3. Często wietrz pomieszczenia, w których odbywa się proces spalania (kuchnie, łazienki wyposażone w termy gazowe.
4. Uchyl okno w mieszkaniu, gdy korzystasz z jakiegokolwiek źródła ognia (pieca gazowego z otwartą komorą spalania, kuchenki gazowej lub węglowej.
5. Zapewnij stałe rozszczelnienie okien i zadbaj o nawiewniki w nowych szczelnych oknach.
6. Systematycznie sprawdzaj ciąg powietrza w pomieszczeniu , np. poprzez przykładanie kartki papieru do otworu, bądź kratki wentylacyjnej ( jeśli nic nie zakłóca wentylacji, kartka powinna przywrzeć do otworu).
7. Przy instalacji urządzeń i systemów grzewczych korzystaj tylko z usług wykwalifikowanych fachowców.
8. Użytkuj tylko sprawne technicznie urządzenia i zgodnie z instrukcją producenta kontroluj ich stan techniczny.
9. Kupuj jedynie urządzenia posiadające stosowne dopuszczenia w zakresie wprowadzenia do obrotu (w sytuacjach wątpliwych żądaj okazania wystawionej przez producenta lub importera urządzenia tzw. deklaracji zgodności, tj. dokumentu zawierającego specyfikację techniczną oraz informacje o przeznaczeniu i zakresie stosowania danego urządzenia.
10. W żadnym wypadku nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych i otworów nawiewnych w pomieszczeniach, w których znajdują się urządzenia gazowe.
11. Dbaj o środowisko i swoje urządzenia (nie spalaj w nich śmieci, plastiku, starych mebli, ubrań itp.
12. Nigdy nie zostawiaj samochodu w garażu z włączonym silnikiem , nawet jeżeli drzwi do garażu pozostają otwarte
13. Nie spalaj węgla drzewnego w domu, garażu, na zamkniętej werandzie itp., jeżeli pomieszczenia te nie mają odpowiedniej wentylacji.
14. Zawsze pamiętaj o zasadzie: Tyle spalin wypłynie na zewnątrz, ile świeżego powietrza napłynie do pomieszczenia.
( Ewa Ostapowicz , jg)
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
06:06
Małopolska niechętnie jedzie do Zakopanego. Ferie na razie ze średnim zainteresowaniem
-
06:02
Aktualności komunikacyjne Radia Kraków 16.01
-
17:36
Mniej znaczy więcej? Duże zmiany w Krynickiej Orkiestrze Zdrojowej na 150-lecie
-
17:30
Czy dostęp do ksiąg wieczystych będzie ograniczony?
-
16:32
Tak mogłaby wyglądać tarnowska kamienica wstydu po przebudowie
-
16:07
Czy abp Marek Jędraszewski zostanie usunięty z kapituły Cracoviae Merenti? Radni zdecydowali
-
15:53
Kobieta w tunelu. Inżynier Natalia Schmidt-Polończyk o wielkim drążeniu w Małopolsce
-
15:01
W ferie w Nowohuckim Centrum Kultury porozmawiamy o uczuciach!
-
15:00
W willi komendanta obozu Auschwitz będzie działać organizacja walcząca m.in. z mową nienawiści
-
14:52
Kto będzie zarządzał Centrum Kongresowym ICE?
-
14:50
Mec. Pociej: Władza, jeżeli chce, może z obywatelem zrobić wszystko
-
11:00
W ferie w Nowohuckim Centrum Kultury porozmawiamy o uczuciach!
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze