Nagrody przyznano po raz 33. Ich wysokość wzrosła - wynosi obecnie 250 tys. zł.
Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego zostali wyróżnieni za szczególne osiągnięcia i odkrycia naukowe, które otwierają nowe perspektywy i wnoszą wkład w postęp cywilizacyjny.
Dr Glatt z Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ - zajmuje się naukami o życiu i ziemi. Zbadał strukturę jednego z białek występujących w ludzkim organizmie, co może mieć znaczenie w przypadku leczenia m.in. chorób neurologicznych, czy nowotworów.
Prof. Krzysztof Sacha z Instytutu Fizyki Teoretycznej Uniwersytetu Jagiellońskiego, otrzymał Nagrodę FNP w obszarze nauk matematyczno-fizycznych i inżynierskich. Kapituła konkursu doceniła uczonego za sformułowanie teorii kryształów czasowych.
Jak wyjaśniła fundacja, w 2015 roku prof. Krzysztof Sacha zaproponował inną ideę kryształu czasowego, pokazując, że istnienie kwantowych struktur krystalicznych w czasie jest możliwe oraz że mogą one posiadać różne właściwości znane z fizyki ciała stałego, choć obserwowane w wymiarze czasowym. Obecnie grupa badawcza profesora Sachy rozwija czasotronikę, czyli pionierskie badania nad praktycznym wykorzystaniem kryształów czasowych. Być może będzie można z nich wytworzyć różnego typu elementy i urządzenia. Jednym z potencjalnych zastosowań kryształów czasowych może być komputer kwantowy.
Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej są przyznawane od 1992 r. Grono laureatów, łącznie z tegorocznymi zdobywcami nagrody, liczy już 121 osób. Wyróżnienie to jest nagrodą indywidualną, przyznawaną przez Radę Fundacji w drodze konkursu.
Rada FNP pełni rolę kapituły konkursu i dokonuje wyboru laureatów na podstawie opinii niezależnych ekspertów i recenzentów, głównie z zagranicy - oceniających dorobek kandydatów.
Uroczystość wręczenia nagród odbędzie się 4 grudnia br. i będzie transmitowana online.