Program komputerowy będzie analizował dane z badań georadarowych. Teraz miesiącami muszą to robić specjaliści, a system upora się z tym w kilka godzin. "Tych danych jest mnóstwo. Przebadanie dużych odcinków wałów jest bardzo czasochłonne i kosztowne. Jeżeli uda nam się wyniki tych badań wrzucić do komputera, to ich analiza będzie szybsza. Ponadto komputer się nie męczy, wykonuje analizę dokładniej, więc będzie mógł zrobić więcej i lepiej". Wyjaśnia Piotr Szymczyk z Katedry Automatyki i Inżynierii Biomedycznej AGH.
Czasochłonność analizowania danych powoduje przeprowadzanie mniejszej ilości badań, a co za tym idzie niewykrycie sporej ilości dziur i osłabień w ochronie przeciwpowodziowej.
System jest jeszcze dopracowywany przez informatyków i geologów z AGH. Powinien zacząć działać za dwa lata. Na razie pomysł większym zainteresowaniem cieszy się zagranicą, niż w Polsce.
W najnowszym raporcie Najwyższa Izby Kontroli alarmuje, że stan wałów i zapór systematycznie się pogarsza.Ważne kontrole techniczne ma tylko ponad 6 procent wałów przeciwpowodziowych.
(IAR/jp)
- A
- A
- A
Naukowcy AGH pomogą walczyć z powodzią ZDJĘCIA
System opracowywany przez krakowskich naukowców pomoże wykryć uszkodzenia w wałach przeciwpowodziowych. Pierwszy w Polsce system do wykrywania dziur, przerw i oceny stanu wałów powstaje na Akademii Górniczo- Hutniczej.Przeciwpowodziowy projekt AGH
Źródło: Akademia Górniczo-Hutnicza
Źródło: Akademia Górniczo-Hutnicza
Źródło: Akademia Górniczo-Hutnicza
Źródło: Akademia Górniczo-Hutnicza
crop_free
1
/ 4
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
19:05
PŚ w skokach - Polacy na piątym miejscu w Zakopanem, wygrali Austriacy
-
18:01
Szef MON: Polska powinna być transatlantykiem
-
17:10
Luk Perceval o spektaklu "Seks, hajs i głód, kronika rodzinna według Emila Zoli": pytam, jak to możliwe, że żyjemy w takim świecie
-
16:07
Mieszkańcy o eksplozji w Zakładach Azotowych w Tarnowie: "Olbrzymi wybuch i łuna na niebie"
-
15:18
Dobra wiadomość na początek ferii. Otwarta trasa w Kotle Gąsienicowym
-
15:04
Śmiertelne potrącenie w Rząsce koło Krakowa. Wstrzymany był ruch kolejowy w obu kierunkach
-
14:42
Podłęże-Piekiełko: z Gdowa do Krakowa w mniej niż 30 minut
-
14:08
PŚ w snowboardzie: Aleksandra Król-Walas trzecia w Bansku
-
13:30
Tragedia w Czchowie. Podczas prac w lesie zginął mężczyzna
-
22:30
Nie jesteśmy już Robinsonami Cruzoe. Zjadamy z pazerności
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze