- A
- A
- A
Nasyp kolejowy dzielił ich od 160 lat - właśnie rozpoczęła się jego rozbiórka
"Dzień dobry, sąsiedzie! Dawno się nie widzieliśmy. Tak ze... 160 lat" - mogą powiedzieć mieszkańcy ulic Blich i Morsztynowskiej w Krakowie. Przez tyle lat te dwie ulice dzielił nasyp kolejowy. Właśnie rozpoczęła się jego rozbiórka. To w związku z przebudową linii kolejowej z Krakowa do Katowic - od ulicy Miodowej do ulicy Kopernika budowane są estakady, które mają zastąpić nasyp.Pierwszy prześwit pomiędzy tymi ulicami już się pojawił. Dla niektórych, najstarszych mieszkańców dzielnicy jest to spora zmiana. W końcu 160 lat istnienia zielonego muru robi swoje. „Niby to tylko krzaki i trochę roślin, ale były tu od zawsze” - przyznają mieszkańcy. Inni z kolei nowym przejściem i nowym widokiem są mile zaskoczeni. „Będzie dużo ładniej. Bardzo dobrze. Łatwiej będzie przejść, zobaczymy jak z przejazdem samochodem” - oceniają.
Samo rozbieranie nasypu i wywożenie 90 tysięcy metrów sześciennych ziemi zajmie jeszcze około trzech miesięcy. Po tym czasie i tak nadal będzie tam plac budowy. „Wciąż będą postępować prace związane z budową kolejnych części estakad, za chwilę zaczną powstawać filary. A kolejne trzy tory staną do końca 2020 roku” - zapewnia Piotr Hamarnik z PKP PLK. „Wtedy też będzie można przejść z jednej strony linii kolejowej na drugą. Tu jeszcze sporo zależy od decyzji samorządu, ale myślę, że naturalnym przedłużeniem będzie połączenie ul. Zyblikiewicza i Sołtyka. Raczej będzie to przejście dla pieszych i rowerzystów, niż przejazd dla samochodów” - mówi rzecznik PKP PLK.
Budowa linii kolejowej z Krakowa do Katowic ma zakończyć się pod koniec 2020 roku. Przypomnijmy, że koszt inwestycji to ponad 2 miliardy złotych.
(Tomasz Bździkot/ew)
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze.
Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.
Komentarze (0)
Najnowsze
-
07:16
Krakowskie goldeny gotowe na WOŚP!
-
06:14
Kraków Airport: odloty odwołane z powodu gęstej mgły
-
06:03
Uwaga kierowcy! Gęsta mgła w Małopolsce
-
22:02
Karol Nawrocki w Nowym Sączu: Nasza pomoc nie spotkała się z najmniejszą wdzięcznością państwa ukraińskiego
-
21:46
Były selekcjoner jednostki NIL: W wojskach specjalnych najważniejszy jest człowiek
-
21:03
Kto barwi krakowskie rzeki? Zielona Wilga, czerwony potok Rzewny...
-
18:53
Prof. Bartłomiej Biga: "Populizm w ekonomii to zbyt uproszczona odpowiedź na poważny problem"
-
18:20
Co kryją krypty kościoła w Chrzanowie? Naukowcy już to wiedzą
-
17:46
Czerwona woda w potoku Rzewnym w Krakowie. To już kolejna zanieczyszczona rzeka
-
16:42
Tarnowska firma bada sprawę zakupu nieruchomości przez Instytut Dmowskiego od "słupa". W tle korupcja?
-
16:27
Osiedle Kliny czeka rozbudowa. Deweloperzy przeznaczą na nią 100 mln zł
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze