Z powodu epidemii koronawirusa tegoroczny konkurs był inny niż poprzednie – został przeniesiony do internetu.
Każdy mógł w domu wykonać drzewko symbolizujące przebudzenie świata do życia. Jego tradycyjnymi elementami są zielone listki, ptaki, jajka i gniazda.
Drzewku życia przypisywano wyjątkowe znaczenie i symbolikę związaną z dawnymi obrzędami i zwyczajami mieszkańców podkrakowskich wsi - oznaczało ono powrót całej przyrody do życia, nawiązywało także do przedchrześcijańskich wiosennych obrzędów zadusznych i wierzeń, według których dusze zmarłych pod postaciami ptaków szukają schronienia w gałęziach drzew.
Zdjęcie pracy trzeba było przysłać mailem do muzeum, które publikowało je na Facebooku. Do konkursu zgłoszono 25 prac. Werdykt wydało nie jury a internauci, którzy przyznając serduszka i lajki wybrali najpiękniejsze drzewko.
W głosowaniu oddano 3 tys. 245 głosów. Pierwsze miejsce (524 ważne głosy) zdobyła Anna Kowalska, drugie (495 głosów) 14-letni Radosław Pachel, a trzecie (290 głosów) 3-letni Gedeon Liśkiewicz, który zrobił drzewko z mamą Julią i wspierającą ich młodszą siostrą Sarą.
"Wiele zależało od sfotografowania drzewka. Nie wszystkie szczegóły można było na zdjęciach dostrzec. Zrezygnowaliśmy z profesjonalnego jury, bo trudno byłoby ocenić prace choćby pod kątem staranności i jakości ich wykonania" – mówiła PAP kustosz Maria Lempart kierownik Domu Zwierzynieckiego, oddziału Muzeum Krakowa, w którym odbywa się konkurs.
Jak podkreśliła drzewka mają swój urok, ich symbolika jest czytelna na zdjęciach, a technika wykonania bardzo różna. W tegorocznym konkursie nie było podziału na grupy wiekowe. "To nie przeszkadza w głosowaniu i cieszeniu się radością, które niosą drzewka" – mówiła Maria Lempart. Dodała, że zmiana formuły sprawiła, że do konkursu przystąpili nie tylko krakowianie, ale też osoby z całej Polski.
Muzeum Krakowa (Muzeum Historyczne Miasta Krakowa) organizuje konkurs na najpiękniejsze drzewko emausowe od 2014 r., by kultywować dawną tradycję ich wykonywania. W XIX wieku drzewka-zabawki ozdobione drewnianymi listkami i ptaszkami robili w długie zimowe wieczory pracownicy budowlani z Krakowa i okolicznych wsi, którzy wiosną sprzedawali swoje wyroby na wielkanocnych odpustach: Emausie i Rękawce oraz na odpuście św. Stanisława na Skałce.
Autorzy zwycięskich prac zostaną nagrodzeni kartami wolnego wstępu na muzealne wystawy oraz wydawnictwami muzealnymi, a wszyscy uczestnicy pamiątkowymi dyplomami i upominkami, które zostaną przekazane uczestnikom po ustaniu obecnych obostrzeń.
(PAP/jMagdalena Zbylut/p)
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze.
Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.