Nóż będzie wykorzystywany zwłaszcza przez neurochirurgów do wycinania guzów i zmian nowotworowych. Głównie w mózgu. Ten sprzęt pozwala na bardzo precyzyjne oddzielenie tkanek chorych od zdrowych.
- Jest to urządzenie, za pomocą którego usuwa się chore tkanki z narządów, głownie mózgu ale też wątroby, tarczycy, trzustki, wszędzie tam, gdzie chodzi o to, aby precyzyjnie usunąć wyłącznie tkankę chorą, żeby zmniejszyć następstwa uszkodzenia pooperacyjnego - mówi neurochirurg prof. Stanisław Kwiatkowski. To trzeci nóż chirurgiczny, który został zakupiony do szpitala w Prokocimiu. Dotychczas lekarze używali sprzętu dość starego, kupionego 10 lat temu. Przyznają, ze nie przystawał on do współczesnych potrzeb.
Zobacz też: Dzięki ultradźwiękowemu nożowi chirurgicznemu żyje ich córka. Chcą pomóc kupić nowy
Chirurdzy przy użyciu ultradźwiękowego noża wykonują około 40,50 operacji rocznie. Rak mózgu to obecnie jeden z najczęstszych obok białaczki nowotworów diagnozowanych u dzieci.
Teresa Gut/jgk
-
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze.
Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.