Wystawa otwarta 25 marca 2025 roku prezentuje ponad 130 prac malarskich, rysunkowych, graficznych i przykłady rzemiosła artystycznego. Stanowią one pokaz najbardziej charakterystycznych, wręcz ikonicznych dzieł najważniejszych polskich artystów. To opowieść o polskiej historii, której prolog nakreślą prace Jana Matejki i Artura Grottgera, ale przede wszystkim o sztuce młodopolskiej, która na przełomie XIX i XX wieku nie tylko budowała tożsamość narodową, ale także sprawiła, że Polska, choć nie istniała na mapach, była obecna i odnosiła sukcesy na artystycznych salonach Europy.
Posłuchaj podcastu:
Na ekspozycji zobaczyć można prace m.in. Olgi Boznańskiej, Jacka Malczewskiego, Józefa Mehoffera, Władysława Podkowińskiego, Józefa Pankiewicza czy Stanisława Wyspiańskiego.
Pracom tych wybitnych artystów towarzyszą drzeworyty japońskie, ukazujące łączność pomiędzy sztuką polską a Japonią. Ważnym bohaterem wystawy jest wielki kolekcjoner sztuki – Feliks „Manggha” Jasieński, któremu poświęcony został osobny dział, a który swoją pasją kolekcjonerską i przyjaźnią z młodopolskimi artystami Krakowa przyczynił się do rozpowszechniania wśród nich mody na japonizm. W swojej kolekcji zgromadził zaś najlepsze przykłady sztuki japońskiej, które wraz z całym zbiorem sztuki przekazał w 1920 roku do Muzeum Narodowego w Krakowie
– mówi Urszula Kozakowska-Zaucha, kuratorka wystawy.
Z kolei 16 portretów Stanisława Wyspiańskiego, pokazanych zostało w prestiżowej, Narodowej Galerii Portretu w Londynie. Ekspozycja upamiętnia malarza, projektanta, poetę i twórcę nowoczesnego polskiego teatru. Realizowana jest we współpracy z Instytutem Kultury Polskiej w Londynie przy wsparciu British Council, jako wydarzenie sezonu Polska/Wielka Brytania 2025.
- Jesteśmy dumni i z ekspozycji i towarzyszącego mu wydawnictwa - mówi dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie Andrzej Szczerski
Wystawa Stanisław Wyspiański: Portrety to pokaz najwybitniejszych portretów artysty. Wiele z tych dzieł nigdy nie było pokazywanych poza Polską. Ekspozycję będzie można zobaczyć w Londynie od 27 marca do 13 lipca. To efekt działań National Portrait Gallery w Londynie we współpracy z Muzeum Narodowym w Krakowie i Muzeum Narodowym w Poznaniu, przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytutu Kultury Polskiej w Londynie. Projekt wspierany jest także przez British Council jako część tegorocznego UK/Poland Season - zróżnicowany program Sezonu obejmuje ponad sto wieloformatowych wydarzeń artystycznych zaplanowanych w 40 miastach w Wielkiej Brytanii i Polsce.