Goście Jolanty Drużyńskiej wspólnie zastanowią się nad wyzwaniem, jakim jest budowanie dialogu w dzisiejszym spolaryzowanym świecie, solidarność w konfrontacji z różnorodnymi trudnościami, ochrona godności człowieka w obliczu przemocy.

Robert Drogoś – prezes Centrum ds. Katastrof i Klęsk Żywiołowych „Tratwa”, od ponad 30 lat pomaga ludziom, reagując w sytuacjach kryzysowych, a także walczy z wykluczeniem społecznym. Jego działalność w ostatnich latach to m.in. organizowanie pomocy humanitarnej na pograniczu polsko-białoruskim oraz założenie centrum pomocy dla uchodźców z ogarniętej wojną Ukrainy.

Tośka Szewczyk – osoba, która doświadczyła krzywdy seksualnej ze strony duchownego, autorka książki „Nie umarłam. Od krzywdy do wolności”. Skutecznie i wytrwale działa na rzecz upodmiotowienia osób skrzywdzonych w Kościele, organizując spotkania i symboliczne akcje, które zwracają uwagę na problem zaniechań w tej kwestii.

Parafia Łacina w Poznaniu pod opieką ks. Radka Rakowskiego – nowoczesna parafia, która otwiera swoje drzwi dla wszystkich, niezależnie od poglądów. Wspólnota parafialna łączy w sobie nowoczesność i tradycję, oferując nie tylko miejsce modlitwy, ale także przestrzeń spotkania, gdzie ludzie mogą nawiązywać relacje, pić kawę i rozmawiać w otwartej atmosferze.

Nagroda Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera to prestiżowe wyróżnienie przyznawane tym, którzy wcielają w życie wartości bliskie ks. Tischnerowi, takie jak dialog, godność i solidarność. Zostanie przyznana w dwóch kategoriach: za książkę lub cykl publikacji oraz za inicjatywę społeczną lub duszpasterską. 7 listopada w Pałacu Potockich odbędzie się spotkanie z osobami nominowanymi w kategorii pierwszej, czyli za książkę lub cykl publikacji stanowiących kontynuację Tischnerowskiego „myślenia według wartości”.

Laureatów lub laureatki poznamy podczas Gali, która odbędzie się w 21 listopada o godz. 18.00 w Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie. Wydarzenie poprowadzi Justyna Dżbik-Kluge, dziennikarka Polskiego Radia, dyrektorka-redaktorka naczelna radiowej Czwórki. Wykład tischnerowski wygłosi Natalia de Barbaro.
Przypominamy: bezpłatne wejściówki na spotkanie w Studiu im. Romany Bobrowskiej Radia Kraków można odebrać w radiowej recepcji. Można także zgłosić chęć udziału w spotkaniu pisząc na adres: [email protected]