Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Na Zarabiu może powstać osiedle kilkupiętrowych bloków

  • Ola Sobczak
  • date_range Wtorek, 2024.10.15 17:53 ( Edytowany Wtorek, 2024.10.15 18:32 )
- Zarabie to od zawsze dzielnica turystyczna i wypoczynkowa. Nie róbmy tam blokowiska - apelują do burmistrza mieszkańcy Myślenic. Chodzi o tereny wokół ulic Parkowej, Sosnowej i Leśnej, gdzie deweloper ma pozwolenie na budowę osiedla domów jednorodzinnych. To łącznie 44 mieszkania, ale inwestor wnioskuje o zgodę na... nawet cztery razy tyle. Mieszkańcy nie mają zamiaru dopuścić do tego, żeby władze Myślenic przychyliły się do próśb dewelopera.

Zarabie to dzielnica turystyczna i wypoczynkowa. Fot. Damian Radziak

Czy na Zarabiu może powstać aż 160 mieszkań?

Tak, jeśli burmistrz zmieni miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, a właśnie o to wnioskuje deweloper. Dzięki zmianom na miejscu planowanego osiedla domów jednorodzinnych mogłoby powstać osiedle kilkupiętrowych bloków. Przeciwko temu protestują nie tylko mieszkańcy Zarabia, ale także innych części Myślenic, bo ich zdaniem inwestycja wpłynie na funkcjonowanie całego miasta.

Nie ma drogi alternatywnej, jest tylko jedno rondo i jeden most. Gdy coś się stanie, nie mamy gdzie wyjechać, nie mają gdzie wyjechać też służby. Teren inwestycji objęty Zintegrowanym Planem Inwestycyjnym ma tylko hektar 400 m. Na tej powierzchni ma powstać 1600 mieszkań. Na pozostałej części Zarabia – 25 ha – jest ok. 150 domów. Zarabie jest dzielnicą typowo wypoczynkowo-rekreacyjną. Taką zawsze było i mamy nadzieję, że taką pozostanie

- mówią mieszkańcy Myślenic.

Na tym obszarze miałoby powstać osiedle

Na tym obszarze miałoby powstać osiedle

O co chodzi ze Zintegrowanym Planem Inwestycyjnym?

Myśleniczanie podkreślają, że nie są przeciwko budowie domów jednorodzinnych, na co deweloper ma pozwolenie od kilku lat. Nie chcą w tym miejscu wysokiej zabudowy, która zniszczy charakter Zarabia. Jak to możliwe, że nagle z 44 może zrobić się 160? Podstawą jest Zintegrowany Plan Inwestycyjny zakładający współpracę samorządu z prywatnym przedsiębiorcą.

ZPI jest to szczególna forma planu miejscowego, gdzie już na etapie składania wniosku intencyjnego widzimy, co inwestor planuje. W tym przypadku chodzi o podwyższenie zabudowy, zmianę funkcji z zabudowy jednorodzinnej na wielorodzinną oraz parę innych parametrów urbanistycznych. Dopiero otwarcie procedury przyjmującej uchwałę intencyjną otwiera pole do negocjacji

- tłumaczy Wojciech Spyrka, naczelnik Wydziału Gospodarki Przestrzennej Urzędu Miasta Myślenice.

Oznacza to tyle, że teraz burmistrz musi przedstawić opinie mieszkańców deweloperowi, a następnie urzędników czeka seria spotkań z mieszkańcami i próby wypracowania kompromisu. Po stronie mieszkańców Zarabia stoi kilkoro radnych, w tym Małgorzata Miszczak z klubu Owocnie dla Gminy:

Mieszkający tam ludzie dbają o turystykę, starają się ją rozwijać. Jeżeli myślimy przyszłościowo o mieście Myślenice jako o strefie czasu wolnego, nie możemy robić tam sypialni.

Ostateczna decyzja ws. osiedla na Zarabiu będzie należeć do rady miasta i do burmistrza

Trzeba pamiętać, że klub Jarosława Szlachetki ma większość - to 12 z 21 radnych. Sam burmistrz zapewnia, że nie zamierza działać na szkodę mieszkańców. Zapytany o to, czy będzie skłonny całkowicie zatrzymać inwestycję na Zarabiu, nie odpowiada wprost:

Możemy rozmawiać ewentualnie w ramach procedury ZPI o pewnych zmianach wniosku, który złożył inwestor. Myślę, że damy sobie trochę czasu, żeby spotkać się na spokojnie z przedstawicielami mieszkańców.

W ramach Zintegrowanego Planu Inwestycyjnego deweloper chce podniesienia zabudowy z 10 do 15 metrów. Deklaruje też, że dojazd do osiedla będzie możliwy wyłącznie nową drogą, która... przetnie w połowie kilka prywatnych działek.

Mieszkańcy Myślenic są przeciwni budowie osiedla na Zarabiu, fot. Ola Sobczyk

Mieszkańcy Myślenic są przeciwni budowie osiedla na Zarabiu, fot. Ola Sobczyk

Tematy:
Źródło: Opracowanie własne
Autor:
Ola Sobczak

Opracowanie:
Jowita Gałka-Kucharska

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (4)

M
Mi.
2024-10-16
Panie Szlachetka to nie chodzi tylko o działanie na szkodę mieszkańców. Tu chodzi o działanie na szkodę przyrody i terenów zielonych.
K
Krakowianka
2024-10-16
Nie podobała mi się wypowiedź Pana Szlachetki. Była bardzo dwuznaczna. Powinien wyrazić się jednoznacznie przeciwko betonowaniu. Dziwię się,że w ogóle wydano pozwolenie na jakąkolwiek zabudowę. Za komuny to by nikomu nawet nie przyszło do głowy.
X
xy
2024-10-15
Trzeba już protestować-póki nie jest za póżno,nie dopuścić ich do tych terenów absolutnie !!!!!
X
xy
2024-10-15
Mało im betonowania Krakowa i pchają się na Zarabie-niszczyć betonem resztki terenów nieskazitelnej przyrody..........WON z tych terenów-szatańska BANDO....nie pozwolimy na TO !

Dodaj komentarz



Zobacz także

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię