W 2017 r. Biblioteka Kraków zakupiła ponad 35 tys. nowości, a od czytelników otrzymała ponad 11 tys. publikacji. Placówka zorganizowała ponad 2,6 tys. wydarzeń, w których udział wzięło 51 tys. osób. Zbiór biblioteki liczy obecnie prawie 2,2 mln książek, audiobooków, e-booków, gier komputerowych i planszowych. W planach Biblioteki Kraków jest budowa filii na nowo powstających osiedlach miasta oraz remont istniejących już oddziałów.

Biblioteka Kraków powstała na mocy decyzji krakowskich radnych, którzy zdecydowali o połączeniu w jedną samorządową instytucję kultury czterech dotychczasowych bibliotek publicznych wraz z ich filiami: Krowoderskiej, Nowohuckiej, Podgórskiej i Śródmiejskiej. Nową instytucję tworzy sieć 57 bibliotek miejskich. Najmniejsza z nich ma 28 m kw., największa 560 m kw. powierzchni przeznaczonej dla użytkowników.

Wspólny katalog połączonych instytucji umożliwia ich użytkownikom, podobnie jak portal krakowczyta.pl, proste wyszukiwanie książek i zarządzanie kontem czytelnika.

Aby zapisać się do Biblioteki Kraków należy przyjść do wybranej filii zrzeszonej w Bibliotece Kraków z ważnym dokumentem zawierającym zdjęcie i PESEL. Bibliotekarz poprosi o zapoznanie się z regulaminem i wypełnienie karty zapisu; jeśli będzie potrzeba, pomoże ją wypełnić. Następnie wyda kartę biblioteczną ważną w całej sieci Biblioteki Kraków. W przypadku nieletnich kartę podpisuje rodzic lub opiekun prawny. Cudzoziemcy proszeni są o przedstawienie karty stałego pobytu lub paszportu.

Literacki Tramwaj to dopiero początek wielkiego projektu Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie "Fantastyczny Kraków. Literatura w mieście i miasto w literaturze", dzięki któremu mieszkańcy będą mogli spotkać swoich ulubionych autorów i wziąć udział w ciekawych warsztatach czy konkursach z nagrodami.

 

 

Magdalena Zbylut/PAP/jgk