"W badaniach może przeszkadzać świecące słońce, opady deszczu i śniegu, spore zapylenie. Warunki idealne mieliśmy nad ranem, podczas pierwszych badań" - mówi Piotr Skałka, ekodoradca, który wykonywał badania m.in. przy ul. Balickiej i Swojskiej w Krakowie.
- Badania najlepiej jest wykonywać świtem, kiedy różnica temperatur jest najwyższa. Specjalne urządzenie skanuje ściany naszego budynku i sprawdza czy termoizolacyjność jest odpowiednia. Zgłoszeń mamy bardzo dużo. Prawdopodobnie będziemy tworzyć listę rezerwową - mówi Jan Machowski z Urzędu Miasta Krakowa.
"W moim przypadku, gdy mam ogrzewanie gazowe, muszę dom dogrzewać piecem, bo jest zwyczajnie zimno. Chciałabym mieć wreszcie komfort termiczny. Chcę sprawdzić, czy faktycznie muszę ocieplić dom" - mówi jedna z mieszkanek Krakowa, która zgłosiła się do badania.
Ekodoradcy będą oceniać izolację cieplną budynków od 7 do 9 i od 13 do 17 marca. Badanie, w zależności od wielkości nieruchomości, trwa kilkadziesiąt minut. Zainteresowani właściciele domów powinni zgłaszać się telefonicznie do punktu informacyjnego Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Krakowa. Jest szansa, że kolejne takie ekspertyzy wykonywane będą jesienią.
Podobna akcja zakończyła się już w Tarnowie. Ekodoradcy odwiedzili tam ponad 40 domów. Badania są bezpłatne. Są finansowane z unijnego programu ochrony powietrza- LIFE.
(Dominika Panek/ko)