- A
- A
- A
Na Rynku Głównym odbył się wielki piknik wojskowy w ramach powitania wojsk NATO w Polsce
W Krakowie odbył się piknik wojskowy. Na Rynku Głównym można było zobaczyć sprzęt wojskowy, posłuchać koncertu orkiestry wojskowej, obejrzeć pokaz musztry i spróbować tradycyjnej grochówki. W trakcie pikniku Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego prowadziła zbiórkę pieniędzy na wsparcie rodzin chrześcijańskich w Syrii.Przy Sukiennicach rozstawiono kilka namiotów, w których można zobaczyć broń, ale też wyposażenie spadochroniarzy. Największą atrakcją dla dzieci były wojskowe samochody, do których można było wsiąść i poczuć się jak na poligonie. Natomiast dorośli ustawiali się w długiej kolejce do polowej kuchni, gdzie wojskowi kucharze częstowali grochówką.
Kto zgadnie, do którego stoiska jest najdłuższa kolejka? #PiknikWojskowy na Rynku Głównym @RadioKrakow pic.twitter.com/8mhi8HKuBy
— Teresa Gut (@TereskaGut) 14 stycznia 2017
Piknik wojskowy w Krakowie. Nie tylko dzieci mają dużo radości z oglądania wojskowego sprzętu. @RadioKrakow pic.twitter.com/4vOZaDF5i5
— Teresa Gut (@TereskaGut) 14 stycznia 201
Amerykanie i Polacy mogą na sobie polegać – mówił w sobotę w Krakowie wojewoda małopolski Józef Pilch podczas uroczystości z okazji przybycia do Polski wojsk amerykańskich. Z kolei, konsul USA Walter Braunohler zaznaczył, że oba narody od lat bronią wspólnych wartości.
„Na Amerykanach można polegać jak na Zawiszy, ale na nas, Polakach, także można polegać” – mówił wojewoda małopolski. Jak podkreślił, przybycie do Polski amerykańskich wojsk otwiera kolejny rozdział wielkiej współpracy między Polską a USA, rozdział, który nie tylko oznacza lepszą ochronę granic Europy, ale daje także perspektywy na zacieśnienie polsko-amerykańskiej współpracy gospodarczej.
Konsul generalny USA w Krakowie Walter Braunohler podkreślił, że Polacy i Amerykanie od wielu lat bronią wspólnych wartości. Przywołał postać Tadeusza Kościuszki, który walczył w amerykańskiej wojnie o niepodległość. Mówił także o wspólnych działaniach polskich i amerykańskich żołnierzy w Afganistanie i Iraku.
„To dla mnie ogromy zaszczyt, że mogę razem z wami (Polakami - PAP) powitać w Polsce ponad 4 tys. żołnierzy amerykańskich i zapewnić o mocnym sojuszu USA, NATO i Polski” – powiedział konsul.
Z kolei szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Krakowie płk Marcin Żal zaznaczył: „Ustalenia szczytu NATO z lipca ubiegłego roku pokazały, że Sojusz naprawdę żyje, że to instytucja, która działa – dowodem tego jest przybycie amerykańskich wojsk do Polski”.
Pułkownik zachęcał także krakowian i turystów do udziału w wojskowym pikniku "Bezpieczna Polska", zorganizowanym na powitanie stacjonujących w Polsce wojsk sojuszniczych Stanów Zjednoczonych.
W programie pikniku na Rynku Głównym znalazła się transmisja wystąpienia premier Beaty Szydło oraz szefa MON Antoniego Macierewicza podczas uroczystego powitania wojsk USA w Żaganiu, ale też koncert orkiestry wojskowej, pokaz sprzętu i musztry wojskowej, gry, zabawy i konkursy dla dzieci, a dla głodnych i zmarzniętych przewidziano żołnierską grochówkę.
W Żaganiu odbyło się uroczyste powitanie żołnierzy amerykańskich przyjeżdżających do Polski w ramach wzmocnienia wschodniej flanki NATO.
Polska to ważny sojusznik USA, Ameryka będzie zawsze wspólnie z Polską broniła wolności - mówił ambasador USA Paul Jones podczas sobotniej uroczystości powitania żołnierzy USA w Polsce.
"Chciałbym podziękować mieszkańcom Żagania i Polski za ciepłe powitanie naszych żołnierzy w Państwa społeczności; będą tu na służbie, z dala od domu, (...) to wspaniały dzień, bo witamy w Polsce amerykańskich żołnierzy" - powiedział Jones. "Polska to ważny sojusznik Ameryki, Ameryka będzie zawsze wspólnie z Polską broniła wolności" - zadeklarował.
W jego ocenie wybór Polski, jako miejsca na rozmieszczenie jednostek amerykańskich jest "wyrazem niepowtarzalnego zaangażowania Ameryki w wypełnianie zobowiązań do obrony wszystkich członków NATO".
Jones zaznaczył także, że "polskie i amerykańskie wojska zdążyły się dobrze poznać, a teraz będą miały okazję poznać się i współpracować jeszcze bliżej. Walczyliśmy ramię w ramię na Bliskim Wschodzie, w Afganistanie, na Bałkanach i w innych miejscach na świecie".
"W związku z rosnącymi zagrożeniami w Polsce pojawiało się coraz więcej jednostek amerykańskich, począwszy od pododdziału lotniczego w Łasku w 2012 roku, a skończywszy na personelu marynarki wojennej, który buduje bazę antyrakietową w Redzikowie; szkolimy się i ćwiczymy wspólnie cały czas, siły lądowe Stanów Zjednoczonych wysłały od 2014 roku do Polski ponad 200 żołnierzy, którzy byli tu na stałe, a w ubiegłym roku w czerwcu w ćwiczeniach Anakonda wzięło udział 12 tysięcy żołnierzy. Były to największe wielonarodowe ćwiczenia od kilkudziesięciu lat" - przypomniał ambasador.
Jak podkreślił Jones, "brygada pancerna ma zupełnie nowe możliwości i tu w Żaganiu będzie miała swoje dowództwo". "Jej jednostki będą rozmieszczone w całym regionie, będą ćwiczyły, szkoliły się z sojusznikami na całej wschodniej flance NATO; znacząca część żołnierzy brygady i sprzętu pozostanie w bazach w Polsce, tu w Żaganiu, a także w Świętoszowie, Skwierzynie i w Bolesławcu" - dodał.
"Jesteśmy dumni, że możemy służyć w Polsce, żołnierzom z +żelaznej brygady+ mogę powiedzieć pokochacie to miejsce, bo sam miałem okazję doświadczyć polskiej gościnności wobec Amerykanów, a zwłaszcza wobec żołnierzy" - podkreślił.
Dla rządu Prawa i Sprawiedliwości bezpieczeństwo ojczyzny i Polaków jest kwestią nadrzędną - powiedziała w sobotę premier Beata Szydło. Uczynimy wszystko, by wszyscy obywatele mogli czuć się bezpiecznie – zapewniła.
Szefowa polskiego rządu dziękowała amerykańskim żołnierzom za ich obecność w Polsce i życzyła im udanego pobytu. "Polacy to gościnny naród, ludzie wielkiego serca; Polska to bezpieczny, dobrze rozwijający się kraj. Cieszymy się, że jesteście dzisiaj razem z nami" – powiedziała.
Premier wskazała, że postanowienia, które zapadły na szczycie NATO w Warszawie stają się faktem. "To jest ta strategia - strategia wzmacniania bezpieczeństwa Polski i bezpieczeństwa regionu; myślenia w kategoriach pokoju, budowania pokoju na świecie" – powiedziała. "To jest ta strategia, którą będziemy realizować w kolejnych miesiącach. Czynimy pierwszy krok. Pierwszy z wielu które jeszcze przed nami" – dodała.
Szefowa rządu podkreśliła, że "dla polskiego rządu, rządu Prawa i Sprawiedliwości bezpieczeństwo ojczyzny, bezpieczeństwo Polaków jest kwestią nadrzędną".
„Uczynimy wszystko, by wszyscy polscy obywatele w swoim domu, w Polsce mogli czuć się bezpiecznie” – zapewniła.
Jesteście tutaj, żeby bronić wolności, niepodległości, żeby bronić pokoju w całej Europie i na świecie, jesteśmy wam za to wdzięczni - podkreślał szef MON Antoni Macierewicz podczas sobotniej uroczystości powitania żołnierzy USA w Żaganiu.
"Gdy wy jesteście tutaj, wojska polskie są w Afganistanie; wtedy gdy wy jesteście tutaj, wojska polskie są w Kuwejcie i w Iraku. Wtedy, gdy wy jesteście tutaj, polskie okręty płyną tam na Morze Śródziemne, żeby bronić także południowej flanki NATO przed wszelką agresją, jakąkolwiek agresją, bo razem bronimy wolności, razem bronimy niepodległości wschodniej flanki NATO i razem bronimy niepodległości Europy" - mówił Macierewicz, zwracając się do żołnierzy USA, którzy przybyli do Polski w ramach wzmocnienia wschodniej flanki NATO.
Decyzja o wzmocnieniu wschodniej flanki zapadła na szczycie Sojuszu Północnoatlantyckiego w lipcu 2016 r. w Warszawie. Od tygodnia do Polski przybywają żołnierze amerykańskiej 3 Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej z Fort Carson w stanie Kolorado. Brygada to ok. 3,5 tys. ludzi, ponad 400 pojazdów gąsienicowych i ponad 900 kołowych, w tym 87 czołgów Abrams, 18 samobieżnych haubic kal. 155 mm Paladin, ponad 400 samochodów Humvee i 144 bojowe wozy piechoty Bradley.
PAP/bp
Komentarze (0)
Najnowsze
-
11:38
40-latek poszukiwany w całej Europie wpadł w Mistrzejowicach
-
11:18
Fatalna jakość powietrza w Małopolsce. Najgorzej jest koło Wadowic
-
11:18
Powiat tarnowski rozwija transport publiczny. Od marca nowe autobusy, w przyszłym roku - pociągi
-
10:20
Godzina i wystarczy! Iga Świątek w ekspresowym tempie awansowała do ćwierćfinału AO
-
10:11
Wypadek na Zakopiance. Są utrudnienia, tworzą się korki
-
09:48
Robbie Williams - Better Man
-
09:43
Policja: podczas skoków w Zakopanem było spokojnie. Głośno, ale bezpiecznie
-
08:15
Kiedy poznamy kandydata KO w wyborach uzupełniających do Senatu? Marek Sowa: W tym tygodniu
-
07:43
Była kurator oświaty powalczy o senatorski mandat w Krakowie
-
07:15
Koniec "promocji". Na tarnowskim parkingu P&R trzeba już płacić
-
06:34
Dziś Blue Monday. "To mit, który nie ma poparcia w badaniach naukowych"
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze