Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Na projekty tegorocznego Budżetu Obywatelskiego Krakowa zagłosowało 69,5 tysiąca mieszkańców

  • Joanna Porębska
  • date_range Poniedziałek, 2023.10.30 16:20 ( Edytowany Poniedziałek, 2023.10.30 16:44 )
Już wszystko jasne! Krakowski magistrat ogłosił wyniki głosowania na projekty jubileuszowego, 10 budżetu obywatelskiego. Spośród zadań ogólnomiejskich największym poparciem cieszyły się te związane ze sportem, a w dzielnicach - z zielenią. Łącznie zrealizowane zostaną 144 pomysły mieszkańców. Władze miasta podkreślają, że nigdy dotąd frekwencja nie była tak wysoka.

fot: J. Porębska

Na projekty tegorocznego Budżetu Obywatelskiego Krakowa zagłosowało 69,5 tysiąca mieszkańców. To o ponad 23 tysiące więcej niż w roku poprzednim. Frekwencja, biorąc pod uwagę, ze to już 10 edycja, jest naprawdę zaskakująco dobra - mówi wiceprezydent Krakowa Andrzej Kulig. To rekord w historii BO Krakowa.

Spośród zadań ogólnomiejskich najwięcej głosów otrzymało zadanie "Piłkarskie Mistrzostwa Krakowa dzieci" - blisko 9 tysięcy. Okazuje się, że uwiązanie młodzieży do telefonów ustępuje potrzebie ruchu fizycznego i doskonalenia umiejętności.

Na drugim miejscu znalazł się projekt „1,5 miliona złotych na nowe nasadzenia drzew i krzewów w każdej dzielnicy”, a na trzecim „Pokonajmy raka - bezpłatne badania krwi” stowarzyszenia Ulepszamy Kraków

Jeśli chodzi o projekty dzielnicowe, to najwięcej głosów zebrały zadania związane z zielenią - czyli wszelkie projekty związane z rewitalizacją i budową przestrzeni zieleni i oczywiście te związane z kulturą, bo Kraków kulturą stoi - zaznacza Mateusz Płoskonka zastępca dyrektora wydziału polityki społecznej i zdrowia krakowskiego magistratu.

W dzielnicach zostanie zrealizowanych kilkanaście projektów Koalicji Ruchów Krakowskich Wspólnie dla Miasta, której zależy głównie na nowych nasadzeniach. To projekty 100 drzew, wdrożone w wielu dzielnicach, projekt "Zasadźmy wspólnie las krakowian"  - tłumaczy Maciej Fijak z Akcji Ratunkowej dla Krakowa i Koalicji Ruchów Krakowskich Wspólnie dla Miasta.

W wielu dzielnicach w ramach 10 budżetu obywatelskiego powstaną tężnie solankowe, biblioteki otrzymają książki, a seniorzy bezpłatne bilety do kina.

Łącznie w ramach 10. Budżetu Obywatelskiego zrealizowane zostaną 144 projekty, wśród których 9 stanowią inicjatywy ogólnomiejskie, a 135 dzielnicowe. Na ich wykonanie przeznaczono 38 mln złotych.

Projekt "Piłkarskie Mistrzostwa Krakowa dzieci" zdobył 21 397 punktów. Na drugim miejscu znalazł się pomysł "1,5 miliona złotych na nowe nasadzenia drzew i krzewów w każdej dzielnicy", który zdobył 13 433 punktów. Trzecie największe poparcie uzyskał projekt "Pokonajmy raka – bezpłatne badania krwi" (13 051 pkt.). Wśród zwycięskich projektów ogólnomiejskich są także: "Dzień Dziecka na sportowo" (12 638 pkt.), "Bezpieczny Ratownik – Bezpieczny Nowohucianin" (11 642 pkt.), "Diagnostyka w Schronisku dla Zwierząt" (11 003 pkt.), "Biegasz? Zagłosuj na otwartą bieżnię 400-metrową na Koronie!" (10 094 pkt.), "Stwórzmy Wspólnie Las* Krakowian" (8 230 pkt.) oraz "Krzewienie Sportu w Osiedlach Peryferyjnych" (5 704 pkt.).

Z projektów dzielnicowych najwięcej punktów zyskały inicjatywy związane z zielenią, np. nasadzaniem drzew, a także kulturą i sportem. Najwięcej zadań zostanie wykonanych w dzielnicy XII Bieżanów – Prokocim oraz XVII Wzgórza Krzesławickie - po 12, w dzielnicy XIII Podgórze 10, a najmniej w dzielnicy XV Mistrzejowice oraz XVI Bieńczyce – po 4 projekty.

"Prawie w każdej dzielnicy znalazły się projekty związane z realizowaniem piłkarskich lub sportowych marzeń. W wielu dzielnicach postawiono także na wspieranie czytelnictwa i lokalnych bibliotek. Coraz większą popularność zyskują tężnie solankowe i zgodnie z wolą mieszkańców, dzięki tej edycji BO, będą jeszcze w czterech miejscach" - poinformował w komunikacie krakowski urząd miasta.

Podczas głosowania najbardziej aktywną grupą były osoby pomiędzy 36 a 45 rokiem życia oraz te w przedziale od 26 do 35 roku. Wśród głosujących było 56,70 proc. kobiet i 43,30 proc. mężczyzn. Najwięcej głosów oddali mieszkańcy dzielnicy XVIII Nowa Huta.

"Ta edycja była wyjątkowa nie tylko ze względu na okrągły jubileusz, ale także z uwagi na liczbę osób głosujących. Przez dwa tygodnie głos oddało aż 69 490 mieszkańców. To o 23 395 więcej niż w roku 2022, co daje 8-procentową frekwencję, w porównaniu do 6-procentowej z poprzedniej edycji" - podał urząd.

Źródło:
Polska Agencja Prasowa

Autor:
Joanna Porębska

Opracowanie:
Brak nazwy

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz



Zobacz także

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię