W witrynach, na regałach, w gablotach kryją się samochodziki, autobusy, tramwaje, dworce kolejowe, znaki drogowe, samoloty… Towarzyszą im fragmenty bajek, opowiadań i książek dla najmłodszych. Bohaterami tych opowieści są Miś Uszatek, Staś Pętelka, Reksio, Ogóras, Mela Melulu i wielu innych.
- Tytułowa „komunikacja” jest wieloznaczna. Z jednej strony odnosi się do porozumiewania się, a z drugiej do przemieszczania. Ten kontekst jest szczególnie aktualny w obecnej sytuacji wojny w Ukrainie, która zmusiła dziesiątki tysięcy osób, w tym dzieci, do pozostawienia własnych domów i rozpoczęcia nowego życia w innym kraju. Z drugiej strony wystawa jest skierowana do mieszkańców Krakowa, dlatego została przygotowana zarówno w języku polskim, jak i ukraińskim. Chcemy dzięki niej zaznaczyć chęć i potrzebę wzajemnego zrozumienia.
Odkrywając kolejne punkty wystawy, będziemy podróżować po Krakowie. Chcemy pokazać miasto dorosłym i dzieciom zarówno z Ukrainy, jak i Polski, a lokalnych mieszkańców zachęcić do odkrywania nie zawsze znanych zakątków, zarówno w centrum miasta, jak i w dalszych dzielnicach. Pokazujemy zabawki i zachęcamy do sięgania po książki w bibliotekach i czytelniach - zapraszają organizatorzy.
Przewodnikiem po wystawie jest karta kreatywna z mapą. Zwiedzanie ma charakter zabawy. Polega na poszukiwaniu zabawek pod wskazanymi adresami, lekturze krótkich fragmentów literatury, zbieraniu pieczątek i wymyślaniu nazw przystanków. Miejscy podróżnicy mogą wziąć udział w konkursie, w którym nagrodami będą zestawy książek (po polsku lub ukraińsku) – zgłoszenia konkursowe można wrzucać do urn do 28 sierpnia.
Trasę podróży każdy wybiera sam, przy czym przystankiem końcowym jest Pałac Potockich (Rynek Główny 20) – siedziba Kraków Miasto Literatury UNESCO lub biblioteka przy pl. Jana Nowaka-Jeziorańskiego 3 (Filia nr 3).
Wystawa zakończy się 4 września w Pałacu Potockich, gdzie zostaną przyznane książkowe nagrody dla najaktywniejszych małych podróżników i czytelników.
Wystawie towarzyszyć będą warsztaty kreatywne.
Na wystawę obowiązuje wstęp wolny.
1 czerwca, godz. 14:00–15:30, Pałac Potockich (siedziba KBF, operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO), Rynek Główny 20: Inauguracja wystawy połączona z warsztatem kreatywnym
Udział bezpłatny. Obowiązuje rejestracja na stronie https://kbfbilety.krakow.pl/
Warsztat będzie tłumaczony na język ukraiński.
Kuratorki i koordynatorki: Katarzyna Jagodzińska i Katarzyna Sosenko
Opieka merytoryczna: Marek Sosenko
Koordynacja ze strony Biblioteki Kraków: Paulina Knapik-Lizak
Koordynacja ze strony KBF:KMLU i Pałacu Potockich: Oliwia Fryc
Współpraca: Agata Cieślik, Ewa Dyga, Jakub Maciejczyk, Kajetan Sosenko, Wojciech Sosenko, Anna Tłuszkiewicz, Monika Walas, Paula Zawalska
Projekty druków: Dominika Szczałba-Żegleń
Fotografie zabawek: Wojciech Sosenko
Tłumaczenie na język ukraiński: Sofia Goncharova
Klinika zabawek #2: Trudne pytania
11 czerwca – 4 września 2022
Pokaz historycznych zabawek w Pałacu Potockich
Inauguracja 11 czerwca o godz. 17:00 połączona z dyskusją panelową
Muzeum Zabawek w Krakowie kontynuuje warsztaty twórcze z małymi przyjezdnymi z Ukrainy rozpoczęte na wystawie „Klinika zabawek” w poszpitalnym budynku przy ul. Kopernika. W gościnnych progach Pałacu Potockich w kwietniu i maju powstała przyjazna przestrzeń służąca budowaniu relacji i więzi.
Celem cyklu warsztatowego „Klinika zabawek #2: Trudne pytania” było wydobycie nowych znaczeń dla obiektów z muzealnej kolekcji – odczytanie ich w konkretnym miejscu i czasie przez osoby – dzieci i młodzież – z konkretnym bagażem doświadczeń. Obiekty zostały dobrane w sposób pozwalający na poruszenie różnych tematów związanych z rodziną, państwowością i obywatelskością. Zaprezentowane zostały rzeczy z natury dobre, które w określonych okolicznościach mogą także mieć złe konotacje – pociąg, okno, niebo, stół, układanka.
Pokaz pociągu był okazją do rozmowy i działań twórczych wokół takich pojęć jak pożegnanie, podróż (w nieznane), nadzieja na powrót, nadzieja, że gdzieś będzie lepiej. Zabawkowy stół stał się tłem dla pojęć związanych z domem, rodziną, bezpieczeństwem, wsparciem. Okno w domku dla lalek było pretekstem do refleksji o perspektywie – bliskiej i dalekiej, bezpieczeństwie i niepewności. Ptak to ciekawość i wolność, a układanka wprowadziła porządkowanie według zasad, ale też współpracę i sąsiedztwo.
Pięć zabawek omawianych podczas warsztatów zostanie pokazanych w artystycznej aranżacji autorstwa Mateusza Okońskiego w Pałacu Potockich. Pojedyncze zabawki i minimalistyczne tło w połączeniu ze słowami reinterpretującymi te obiekty, wynotowanymi podczas warsztatów, dadzą silny wizualny i emocjonalny efekt. Będzie to opowieść o lękach, obawach, nadziejach, zatrzymaniu w kadrze tu i teraz.
11 czerwca o godz. 17:00 w ramach finału projektu odbędzie się dyskusja panelowa o trudnych pytaniach, jakie w związku z obecną sytuacją zadają dzieci – ukraińskie i polskie, emocjach, gotowości do rozmowy i rekwizytach ułatwiających rozmowę.
W kolejnych miesiącach w ramach projektu „Klinika zabawek #2: Trudne pytania” opracowane zostaną narzędzia do pracy z dziećmi w przedszkolach i szkołach wspierające wzajemne poznanie, szacunek i komunikację w kontekście traumatycznych doświadczeń, wspomnień i lęków.
Projekt współfinansowany ze środków Miasta Krakowa
Kuratorki: Katarzyna Jagodzińska i Monika Nęcka
Opieka merytoryczna i koordynacja: Katarzyna Sosenko
Koordynacja ze strony KBF:KMLU i Pałacu Potockich: Oliwia Fryc
Aranżacja plastyczna pokazu: Mateusz Okoński
Współpraca: Jakub Maciejczyk, Paula Zawalska oraz studentki i studenci Edukacji Artystycznej na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie
Projekty druków: Dominika Szczałba-Żegleń
Fotografie zabawek: Wojciech Sosenko
Tłumaczenie na język ukraiński: Sofia Goncharova
mat.prasowe/jn