Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Muzeum Historii Fotografii przejmie zabytkową strzelnicę Piłsudskiego

  • Kraków
  • date_range Wtorek, 2017.10.31 11:26 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 08:02 )
Miejskie Muzeum Historii Fotografii przejmie zabytkową strzelnicę Piłsudskiego w Krakowie. Podpisanie umowy dzierżawy nastąpi prawdopodobnie w grudniu. „Prezydent miasta Krakowa Jacek Majchrowski po wizycie w strzelnicy powiedział, że wyobraża sobie to miejsce użytkowane przez Muzeum Historii Fotografii. Według prezydenta wnętrza strzelnicy mogą być dobrze zagospodarowane właśnie przez tę placówkę - stąd propozycja, by MHF przejęło obiekt” – powiedziała we wtorek PAP rzeczniczka prezydenta Krakowa Monika Chylaszek.

Fot. Marek Lasyk

Strzelnica na Woli Justowskiej jak nowa

Jak dodała, prezydent miał również na względzie fakt, że Muzeum Historii Fotografii na najbliższe trzy lata będzie musiało przenieść swoją działalność w kilka innych miejsc (na razie, oprócz strzelnicy Piłsudskiego, wiadomo o budynku dawnego głównego dworca PKP) z powodu remontu głównej siedziby przy ul. Józefitów oraz planów remontu siedziby przy ul. Rakowickiej.

Do strzelnicy na Woli Justowskiej MHF przeniesie m.in. bibliotekę i stałą wystawę „Portret”. Na terenie obiektu placówka zamierza prowadzić działalność edukacyjną, w tym tzw. ogród doświadczeń w ramach projektu „Szkoła widzenia”. Na terenie strzelnicy ma być także prowadzona działalność gastronomiczna, ale póki co MHF nie ma planów związanych z tym wymogiem dzierżawy.

„Strzelnica będzie dostępna dla publiczności, to nie będzie obiekt zamknięty” – podkreślił w rozmowie z PAP dyrektor Muzeum Historii Fotografii Marek Świca. Dodał też, że w przyszłym roku, z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, w strzelnicy zostaną zorganizowane specjalne, okolicznościowe wydarzenia.

Według dyrektora MHK podpisanie umowy dzierżawy z Zarządem Infrastruktury Sportowej (ZIS, miejski zarządca obiektu) nastąpi w grudniu, teraz jeszcze trwają ostatnie negocjacje. Umowa dzierżawy będzie obowiązywać na czas nieokreślony.

Wcześniej, na 40-letnie użytkowanie strzelnicy, Zarząd Infrastruktury Sportowej ogłosił w czerwcu przetarg, jednak konkurs budził wiele kontrowersji wśród radnych i mieszkańców Krakowa. Zwracano uwagę, że przetarg jest zorganizowany w sposób nieprzejrzysty, a jego szczegóły są niejawne. We wrześniu także do krakowskiej prokuratury rejonowej wpłynęło zawiadomienie ws. możliwości popełnienia przestępstwa w związku z przetargiem na wynajem zabytkowej strzelnicy Józefa Piłsudskiego.

ZIS zamknął przetarg bez rozstrzygnięcia. Wkrótce prezydent Krakowa zadecydował, że kolejnego przetargu nie będzie i że użytkownika obiektu miasto zaproponuje jedną z krakowskich instytucji kultury.

Zabytkowa strzelnica na Woli Justowskiej w ciągu ostatnich trzech lat został gruntownie wyremontowana. Koszt modernizacji obiektu wyniósł ok. 12 mln zł, z czego większość pokryła gmina miejska Kraków.

Strzelnica została wzniesiona w latach 1886-87, a rozbudowana pod kierunkiem inż. Emila Gołogórskiego w 1898 r. Była elementem zaplecza garnizonu Twierdzy Kraków, służyła żołnierzom austriackim, a potem m.in. członkom Związku Strzeleckiego - paramilitarnej organizacji powołanej w 1910 r. W przededniu wybuchu pierwszej wojny światowej doskonalili tu swoje umiejętności legioniści Józefa Piłsudskiego. Zarówno w okresie międzywojennym, jak i po drugiej wojnie światowej, strzelnica należała do krakowskiego garnizonu. W latach 90. XX obiekt, wymagający gruntownego remontu, przejęła gmina miejska Kraków.

 

 

 

(PAP/ko)

Tematy:
Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię