Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Muzeum Archeologiczne działa w Krakowie od 170 lat

  • Kraków
  • date_range Wtorek, 2020.02.18 15:38 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 01:13 )
Muzeum Archeologiczne w Krakowie obchodzi dziś – 18 lutego - 170. Urodziny. To jedna z ciekawszych i najstarszych tego typu instytucji w Polsce. W swoich zbiorach ma ponad 770 tysięcy obiektów. Zabytki prezentowane są - poza Gmachem Głównym - przy ulicy Senackiej, również w podziemiach kościoła św. Wojciecha na Rynku Głównym oraz w Nowej Hucie.

Muzeum Archeologiczne - wnętrza. Fot. z wystawy "966 - oblicza chrystianizacji" (arch. M. Lasyk)

Z muzealnikami rozmawiała Magdalena Zbylut-Wiśniewska

„Całkiem nieźle wyglądamy jak na te 170 lat. Choć nawet w skali archeologicznej to już nie jest mało” – mówi Radiu Kraków dr hab. Jacek Górski, dyrektor Muzeum Archeologicznego.

Akt założycielski sporządzono dokładnie 18 lutego 1850 roku. „Wtedy jeszcze żył Adam Mickiewicz” – dodaje Górski.

Pierwszą stałą ekspozycję udostępniono krakowianom w latach 60. XIX wieku. W 1851 r. do muzeum przywieziono słynny posąg tzw. Światowida ze Zbrucza. Kilka lat później, w pałacu Lubomirskich przy ul. św. Jana 15, otwarto „Wystawę starożytności i zabytków sztuki”. „To była niewielka wystawa, zajmująca zaledwie trzy sale. Ale już wtedy cieszyła się dużym powodzeniem” – przypomina dr Marzena Woźny, kierownik archiwum Muzeum Archeologicznego. „Ciekawostką jest to, że w latach 20. XX wieku placówka była czynna tylko w piątki i tylko przez dwie godziny. Oczywiście to się zmieniło. Przez studiowanie naszej historii można dowiedzieć się, jak zmieniało się muzealnictwo w Polsce” – podkreśla dyrektor placówki.

O historii Muzeum

Muzealny magazyn to prawdziwy skarbiec. Na co dzień niedostępny dla zwiedzających. „Tu przechowujemy znaleziska z różnych obszarów i okresów. To naczynia, które znajdowano w różnych wykopaliskach. Najpiękniejsze malowane naczynia pradziejowej Europy, znakomicie zachowane. Nasza kolekcja należy do najbogatszych na świecie” – zaznacza dr Albert Zastawny.

„Można powiedzieć, że pośredniczymy między społecznościami prahistorycznymi, dawnymi a współczesnym człowiekiem. To jest jeden z elementów misji, by dziedzictwo archeologiczne przekazywać dalej” – dodaje dr hab. Jacek Górski.

Obecnie Muzeum Archeologiczne w Krakowie zaprasza na wystawę "Pompeje. Życie i śmierć w cieniu Wezuwiusza". Prezentowany jest na niej spektakularny materiał wykopaliskowy związany z największą tragedią czasów rzymskich. Ekspozycja będzie czynna do 8 marca.

Wystawa „Pompeje. Życie i śmierć w cieniu Wezuwiusza” w Muzeum Archeologicznym w Krakowie

(Magdalena Zbylut-Wiśniewska/ek)


Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

Starożytność i średniowiecze Małopolski - Muzeum Archeologiczne w Krakowie
Kości neandertalskiego dziecka z Jaskini Ciemnej
Zabytki z epoki brązu na wystawie w Muzeum Archeologicznym w Krakowie
Chrzest 966- oblicza chrystianizacji
Inne światy/zaświaty - nowa wystawa w Muzeum Archeologicznym
Wystawa fajek w Muzeum Archeologicznym
Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię