„Całkiem nieźle wyglądamy jak na te 170 lat. Choć nawet w skali archeologicznej to już nie jest mało” – mówi Radiu Kraków dr hab. Jacek Górski, dyrektor Muzeum Archeologicznego.
Akt założycielski sporządzono dokładnie 18 lutego 1850 roku. „Wtedy jeszcze żył Adam Mickiewicz” – dodaje Górski.
Pierwszą stałą ekspozycję udostępniono krakowianom w latach 60. XIX wieku. W 1851 r. do muzeum przywieziono słynny posąg tzw. Światowida ze Zbrucza. Kilka lat później, w pałacu Lubomirskich przy ul. św. Jana 15, otwarto „Wystawę starożytności i zabytków sztuki”. „To była niewielka wystawa, zajmująca zaledwie trzy sale. Ale już wtedy cieszyła się dużym powodzeniem” – przypomina dr Marzena Woźny, kierownik archiwum Muzeum Archeologicznego. „Ciekawostką jest to, że w latach 20. XX wieku placówka była czynna tylko w piątki i tylko przez dwie godziny. Oczywiście to się zmieniło. Przez studiowanie naszej historii można dowiedzieć się, jak zmieniało się muzealnictwo w Polsce” – podkreśla dyrektor placówki.
Muzealny magazyn to prawdziwy skarbiec. Na co dzień niedostępny dla zwiedzających. „Tu przechowujemy znaleziska z różnych obszarów i okresów. To naczynia, które znajdowano w różnych wykopaliskach. Najpiękniejsze malowane naczynia pradziejowej Europy, znakomicie zachowane. Nasza kolekcja należy do najbogatszych na świecie” – zaznacza dr Albert Zastawny.
„Można powiedzieć, że pośredniczymy między społecznościami prahistorycznymi, dawnymi a współczesnym człowiekiem. To jest jeden z elementów misji, by dziedzictwo archeologiczne przekazywać dalej” – dodaje dr hab. Jacek Górski.
Obecnie Muzeum Archeologiczne w Krakowie zaprasza na wystawę "Pompeje. Życie i śmierć w cieniu Wezuwiusza". Prezentowany jest na niej spektakularny materiał wykopaliskowy związany z największą tragedią czasów rzymskich. Ekspozycja będzie czynna do 8 marca.