Nabożeństwu z udziałem jubilatki przewodniczył kardynał Stanisław Dziwisz. Podkreślił, że Wanda Półtawska jest niezwykłym człowiekiem, któremu wiele zawdzięcza Kościół i Polska.

"Pani Wanda w młodzieńczych latach przeszła przez piekło więzień i obozów koncentracyjnych. W tym tyglu cierpienia i poniżenia wyłoniło się jednak złoto jej miłości i służby. Tą drogą poszła i szła przez całe życie pani doktor jako żona i matka, jako lekarz i nauczyciel akademicki" – wskazał kardynał.

Zaznaczył, że Półtawska "całym sercem i duszą oddała się wielkiej sprawie obrony ludzkiego życia od jego poczęcia".

"Oddała się sprawie rodziny, przygotowania młodych do projektu pięknej małżeńskiej miłości. Uczyła słowem, prawością życia i niezłomną postawą, nie poddając się władzy w okresie panowania dyktatury komunistycznej" – podkreślił.

Jubilatka, służąc istotnym wartościom – mówił dalej b. metropolita krakowski – stała się wierną współpracownicą ówczesnego metropolity krakowskiego kardynała Karola Wojtyły.

"Z ich przyjaźni i duchowej więzi zrodziło się dobro, które ubogaciło Kościół nie tylko w naszej ojczyźnie. Nie muszę dodawać, jak Jan Paweł II cenił prawość, mądrą myśl, doświadczenie i żarliwe zaangażowanie pani doktor w wielkie sprawy człowieka, rodziny i społeczeństwa" – wskazał kard. Dziwisz.

Według niego środowa msza w intencji Półtawskiej to "wyraz wdzięczności Kościoła i samego świętego Jana Pawła II za świadectwo Ewangelii, jakie pani doktor zawsze składała i nadal składa". Hierarcha wspomniał też zmarłego męża jubilatki profesora Andrzeja Półtawskiego, jej wiernego towarzysza życia.

Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, który miał przewodniczyć środowej mszy, ale w ostatniej chwili z powodu nagłych okoliczności odwołał swoją obecność, w przekazanym przesłaniu odwołał się do słów kard. Karola Wojtyły i napisał: "Ileż to sytuacji z życia pani profesor związanych z doznawaniem przeciwności i podejmowaniem trudnych decyzji, ostatecznie wydobywa piękno człowieka jako istoty transcendentnej i zbliża jego transcendencję do transcendencji Bożej".

"Czuję się dziś wraz z całym Kościołem krakowskim szczególnie zobowiązanym do tego, aby za to wszystko podziękować zarówno Bożemu Majestatowi, jak i samej pani profesor" – podkreślił Jędraszewski.

W mszy z udziałem Wandy Półtawskiej uczestniczyła rodzina jubilatki, jej przyjaciele i współpracownicy. Byli także przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, w tym m.in. marszałek Sejmu Elżbieta Witek i sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski.

Wanda Półtawska – lekarz psychiatra, współpracowniczka i przyjaciółka Jana Pawła II – urodziła się 2 listopada 1921 r. W dniu setnych urodzin z jubilatką spotkał się m.in. prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą. Spotkanie miało charakter prywatny.

Wanda Wiktoria Wojtasik przyszła na świat w Lublinie, w rodzinie urzędnika pocztowego. W szkole średniej "Duśka" – bo tak wszyscy nazywali Wandę od dzieciństwa – zaangażowała się w działalność IV Lubelskiej Drużyny Harcerskiej im. Orląt Lwowskich, w 1938 r. została jej drużynową. Już w pierwszych miesiącach okupacji harcerki podjęły działalność konspiracyjną. Wanda i jej koleżanki były łączniczkami – rozwoziły pocztę, a także broń i pieniądze.

Została aresztowana 17 lutego 1941 r. W lubelskim więzieniu ona i jej koleżanki przeszły śledztwo z torturami, a po siedmiu miesiącach grupę kilkunastu lubelskich harcerek przewieziono do obozu Ravensbrück. Poza ciężką codzienną pracą w obozie więźniarki z Lublina zostały wytypowane do eksperymentów medycznych.

Po wojnie Wanda Półtawska studiowała medycynę i psychologię, angażowała się też w spotkania duszpasterstwa akademickiego. Nie wiadomo, kiedy po raz pierwszy Wanda Półtawska spotkała się z Karolem Wojtyłą. Tomasz Krzyżak – autor książki "Wanda Półtawska. Biografia z charakterem" (WAM, 2017) – przypuszcza, że stało się to w 1953 r. To Wandzie Półtawskiej nowo wybrany papież Jan Paweł II zlecił uporządkowanie swoich prywatnych papierów. Z czasem zaczęła odgrywać coraz większą rolę w Kościele krakowskim, stopniowo zwiększała się też rola, jaką odgrywała w Watykanie jako osoba, która ma bezpośredni dostęp do Jana Pawła II i nie boi się interweniować.

W 2016 r. Wanda Półtawska została odznaczona Orderem Orła Białego – w uznaniu zasług dla Rzeczypospolitej Polskiej, za propagowanie wartości i znaczenia rodziny we współczesnym społeczeństwie, a także za "chrześcijańskie świadectwo humanizmu i wkład w rozwój katolickiej nauki społecznej".