Wśród przekazanych pamiątek są m.in. biurko, maszyna do pisania, paszport, książki, przedmioty przywożone z podróży.

Dla mnie szczególnie ważne są okulary. Z jednej strony krył swoją twarz, z drugiej strony przez okulary patrzył na świat. To jest dla mnie przypomnienie kontaktu i najbardziej intymna dla mnie pamiątka

- mówi Susana Mrożek. Jej zdaniem ekspozycja może być ciekawa dla wielu, ponieważ pokazuje „mały kawałek życia osoby, która była bardzo hermetyczna” i szczególnie wartościowa będzie dla młodych, którzy mniej znają postać autora "Tanga”.

Gabinet zaprojektował scenarzysta i reżyser Jan Polewka, który osobiście znał pisarza. W pomieszczeniu znalazły się też m.in. zdjęcia wykonane przez Wojciecha Plewińskiego, autora najbardziej znanych fotografii Mrożka oraz afisze do sztuk Mrożka. Będzie dostępny w godzinach pracy Biblioteki Głównej przy ulicy Powroźniczej 2.

Sławomir Mrożek urodził się 29 czerwca 1930 roku w Borzęcinie niedaleko Krakowa. Jego pierwszą sztuką teatralną był dramat "Policja" (1958), ale to późniejsze dramaty – zaliczane do nurtu teatru absurdu – przyniosły mu światową sławę. "Tango", "Letni dzień", "Miłość na Krymie" to jedne z najbardziej znanych utworów Mrożka.