"Gromadząc zbiory przyszłego Muzeum w Kossakówce poszukujemy przedmiotów, które stanowiły oryginalne wyposażenie historycznej willi, pamiątek po rodzinie Kossaków oraz fotografii ukazujących wnętrza dawnej Kossakówki oraz jej otoczenie. W przypadku archiwaliów – fotografii, listów, dokumentów – interesują nas również skany i kopie" - poinformowała w poniedziałek Joanna Plata z MOCAK-u.

Osoby, które chciałyby przekazać pamiątki do powstającego muzeum, proszone są o kontakt z MOCAK-iem – można dzwonić pod numer telefonu +48 12 263 40 53 lub pisać na adres mailowy [email protected].

Kossakówka jest własnością miasta Krakowa, oddziałem Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK. Po remoncie ma to być miejsce poświęcone rodzinie malarza Juliusza Kossaka.

W 2021 r. kosztorys remontu wraz z zagospodarowaniem terenu wokół oraz aranżacją wnętrz i przygotowaniem ekspozycji szacowany był na ok. 7,5 mln zł. Dziś wiadomo, że kwota ta będzie wyższa o kilka mln zł. Remont jest finansowany ze środków miasta, Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa (SKOZK). Kierownictwo muzeum ma nadzieję, że w 2025 r. nowy oddział będzie już dostępny dla zwiedzających.

Willa Kossakówka jest w centrum Krakowa. Neogotycki dworek, otoczony ogrodem, zakupił w 1869 r. malarz Juliusz Kossak. Mieściła się tam jego pracownia, a później także pracownia jego syna Wojciecha. Willa stała się domem rodzinnym dla następnego pokolenia artystycznej rodziny, dzieci Wojciecha: Jerzego Kossaka, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej i Magdaleny Samozwaniec. Przed II wojną światową Kossakówka była miejscem spotkań inteligencji i środowiska artystycznego Krakowa. Po wojnie budynek miał być wyburzony, ale rodzina wywalczyła uznanie go za pamiątkę narodową. Zespół zabudowań trafił do rejestru zabytków w 1960 r. W latach 80. XX w. dworek zaczął podupadać.