Ministerstwo tłumaczy, że "stan finansów państwa i resortu nie pozwalał na realizację".  W odpowiedzi na nasze pytania dotyczące przyszłości Muzeum Architektury i Designu władze Muzeum Narodowego przekazały, że inwestycja jest "czasowo wstrzymana".

W odpowiedzi przesłanej do redakcji wskazano jednak, że podejmowane są kroki, by budynek zagospodarować. Ministerstwo kultury ma naciskać na Muzeum, by przeprowadzić jak najobszerniejsze konsultacje "ze środowiskami krakowskimi". Te rozmowy mają właśnie trwać.

Nieoficjalnie mówi się, że w resorcie kultury są wątpliwości co do projektu Muzeum Architektury i Designu. Poprzednie władze Krakowa także zwracały uwagę, że pomysł za pół miliarda złotych to za droga inwestycja - i na miejscu mogłoby powstać coś tańszego, na przykład Muzeum Literatury.

Budynek od niemal 8 lat w rękach Muzeum Narodowego

Dawny hotel Cracovia wraz z działką jest własnością Muzeum Narodowego w Krakowie od 29 grudnia 2016 r. W nowym muzeum miały znaleźć się nie tylko sale wystawiennicze, ale i archiwum oraz zbiory biblioteczne. Placówka miała prowadzić działalność edukacyjną, badawczą, promocyjną. Muzeum planowało współpracę ze współczesnymi projektantami, producentami, podmiotami gospodarczymi, uczelniami, instytutami badawczymi. W planach placówki była też prezentacja najnowszych osiągnięć w dziedzinie technologii i nowych mediów, które wpływają na charakter współczesnych wystaw.

Hotel Cracovia działał przez 46 lat

Budynek hotelu Cracovia został otwarty w 1965 r. Był wznoszony sześć lat. Jego projektantem jest Witold Cęckiewicz, autor m.in. ambasady polskiej w New Delhi, Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Budynek jest połączony naziemnym przejściem z kinem Kijów. Hotel zakończył działalność w 2011 r. Od przedsiębiorstwa Orbis odkupił go deweloper Echo Investment. W 2016 r. obiekt z działką zakupił Skarb Państwa dla Muzeum Narodowego w Krakowie.