Konstrukcje składające się z drewnianych siedzisk i donic na rośliny, połączonych metalowymi prętami nie wyglądają na razie szczególnie estetycznie. Ma się to zmienić do końca tygodnia, bo wtedy wiaty mają zostać ukończone. Ludzie, z którymi rozmawiała nasza reporterka przy Rondzie Grunwaldzkim, mają mieszane uczucia.
- A
- A
- A
Mieszkańcy i aktywiści wyśmiewają nowe przystanki w Krakowie. Wystarczy nie wycinać drzew?
Walka z betonozą w Krakowie przybrała nowe oblicze. Na przystankach tramwajowych przy Rondzie Grunwaldzkim i Krowodrzy Górce pojawiły się nietypowe drewniane konstrukcje, które mają jednocześnie służyć za siedziska i chronić przed upałem dzięki zasadzonym obok roślinom. Zdjęcia nowych wiat obiegły internet i wywołały falę krytyki. Mieszkańcy i aktywiści wyśmiewają pomysł, bo przecież wystarczy nie wycinać drzew i mamy cień i ochłodę.
Posłuchaj, co mówią krakowianie
Pojawiają się też pytania o koszty, jakie poniosło miasto. W internetowych komentarzach ludzie spekulują, czy postawienie dwóch wiat kosztowało kilka tysięcy, czy raczej milion złotych. Sebastian Kowal z Zarządu Transportu Publicznego podkreśla, że pilotaż nie kosztował Krakowa ani złotówki.
Jeszcze nikt z tego nie skorzystał, a już jest masa opinii, jakie to jest złe. Cały ten projekt w kontekście Krakowa to koszt około 20 tys. euro za cały okres. Zostało to postawione teraz na wakacje, a zostanie zdemontowane najprawdopodobniej pod koniec listopada
- mówi Kowal.
Krakowscy aktywiści nie zostawili suchej nitki na miejskich urzędnikach. Krytyczne komentarze dotyczą wyglądu i funkcjonalności takiego siedziska, bo drewniane konstrukcje mogą nie wytrzymać deszczu czy mocniejszy wiatru. Większość zarzutów skupia się jednak na tym, że realną ochroną przed upałem jest po prostu... niewycinanie drzew. W ostatnich dziewięciu latach z mapy Krakowa zniknęło ich ponad 70 tysięcy.
Myślę, że wątpliwości jest dużo więcej niż tylko liczba tych ławeczek, które pomieszczą w porywach 3-4 osoby. To jest ekościema, działanie pozorowane. Umówmy się, tutaj innowacja jest jedna - tą innowacją jest drzewo, które jest znane od lat. Wystarczy tych drzew nie wycinać i sadzić nowe, to tego domagają się mieszkańcy
- komentuje Maciej Fijak ze stowarzyszenia Akcja Ratunkowa dla Krakowa.
ZTP podtrzymuje, że pilotaż CoolCo's to po prostu test, przyjęcie propozycji unijnej. Dzięki temu znajdzie się kilka dodatkowych miejsc dla oczekujących na przystankach.
Traktujemy ten projekt pilotażowy w ramach Komisji Europejskiej, która finansuje to całe przedsięwzięcie, jako wydłużenie wiaty. Ma dać cień pasażerowi, który oczekuje na swój transport zbiorowy. Po to jest pilotaż, żeby sprawdzić to rozwiązanie
- wyjaśnia Sebastian Kowal.
Aktywiści nie dają jednak za wygraną. Zdaniem Fijaka fundusze unijne można spożytkować znacznie lepiej:
Wydaje mi się, że tłumaczenia, że przecież to są pieniądze europejskie, jest jednym z głupszych, jakie mogliśmy od Urzędu usłyszeć. Po pierwsze: pieniądze europejskie nie są niczyje, my też się dokładamy do tego wspólnego worka. Po drugie i najważniejsze: te pieniądze można wydatkować zdecydowanie bardziej pożytecznie - na nowe nasadzenia czy na rozbetonowanie części miasta.
Jeszcze w tym tygodniu "drzewostanki" - połączenie drzewa i przystanku - mają być w pełni gotowe. Zobaczymy wtedy efekt końcowy i przekonamy się, czy spełniają swoją funkcję. Wiaty-siedziska pozostaną w Krakowie do listopada.
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Zobacz także
Najnowsze
-
13:42
W ciągu dnia zagłębie kiczu, ale nocą...
-
13:37
Służba w wojsku w regionie tarnowskim wciąż cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem
-
13:35
Litewsko - polska tożsamość
-
13:12
Koszty dodatkowe przy kredycie hipotecznym: Na co trzeba się przygotować?
-
13:05
Bilety kolejowe za złotówkę, atrakcje dla dzieci w mieście. Ferie bez nudy w Małopolsce
-
13:00
Jak dobrać kolor szminki do ust? Poznaj praktyczne wskazówki
-
12:50
Co jeść zimą? Kalarepa, jarmuż, warzywa bulwiaste – dieta sezonowa jest dla nas najzdrowsza
-
12:33
Narty w dłoń i w stronę Błoń! Na największej łące można pobiegać na nartach
-
12:04
Jak zmienią się bulwary wiślane? "Zmiany będą w różnym stopniu, w różnych miejscach"
-
11:58
Dwugłos wojewody i szefa Wód Polskich ws. zbiornika w Szczurowej. Wielki zbiornik czy małe poldery?
-
11:57
Pogodowe anomalie w 2024 roku. W statystykach wysoko zaznaczył się m.in. Tarnów
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze