Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Mieszkają obok lasu i... toną w śmieciach

  • Kraków
  • date_range Poniedziałek, 2012.05.28 13:10 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 01:14 )
Przepełnione dzwony i śmieci piętrzące się przy punktach segregacji odpadów - to obrazek z osiedla "Polana Żywiecka", które przylega do Lasu Borkowskiego.

Fot. Joanna Gąska

Mieszkańcy domów jednorodzinnych twierdzą, że wiele razy zgłaszali problem, ale nie doczekali się żadnego oddzewu ze strony miasta.
Ustawa śmieciowa, która najpóźniej wejdzie w życie w lipcu 2013 roku uporządkuje system recyklingu odpadów. Istotą nowelizacji jest podpisanie umowy na wywóz śmieci nie z firmą wywozową jak dotychczas a gminą, dzieki czemu urzędnik bądź strażnik miejski będzie mógł skutecznie sprawdzić co mieszkańcy robią ze śmieciami jeśli nie płacą za ich wywóz.

Ponadto wchodząca w życie nowelizacja ustawy o czystości i porządku w gminach uściśla, na jakich zasadach może się odbywać taka kontrola.

Kontroler może wejść do domu między godzina 6.00 a 22.00. Poza sprawdzeniem np., czy piec nie jest opalany niedozwolonymi odpadami, ma prawo żądać ustnych i pisemnych wyjaśnień oraz podania danych i okazania dokumentów, np. dowodu tożsamości. Kontrola kończy się spisaniem protokołu, do którego można wnieść uwagi i zastrzeżenia.

Urzędnik może też zażądać dowodów uiszczania opłat za te usługi. Kto dokumentów nie będzie miał , musi się liczyć z mandatem do 500 zł.

Do tej pory tylko niektóre władze samorządowe próbowały przeprowadzać kontrolę sposobów postępowania z odpadami przez mieszkańców. Niestety mało precyzyjne przepisy nie pozwalały ustalić, co i jak można sprawdzać - tłumaczy rzecznik Ministerstwa Środowiska Magda Sikorska

Wiceprzewodniczący Polskiej Izby Gospodarki Odpadami Michał Dąbrowski zauważa jednak, że gminy by prowadzić skuteczne kontrole będą musiały zatrudnić więcej urzędników ale i to może okazać się mało skuteczne wobec zniesienia np. obowiązku meldunkowego.

Dlatego zanim śmieciową rewolucję odczują mieszkańcy, gminy będą musiały wykonać ogromną pracę. Przede wszystkim podjąć odpowiednie uchwały i rozpisać przetargi na wybór firm zajmujących się gospodarką odpadami.

Większość jednak będzie zwlekała z tym do czasu, gdy marszałkowie województw ustalą regionalne instalacje do odbioru odpadów, np. spalarnie odpadów.


(Joanna Gąska/IAR/jp)

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię