Każdego roku w Polsce wzrasta liczba kobiet, które chorują na nowotwory piersi. Znacznie obniża się też wiek zachorowań - alarmują lekarze podczas trwającego właśnie miesiąca świadomości raka piesi. Jak mówi doktor Diana Hodorowicz-Zaniewska ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie - każdego tygodnia operowana jest przynajmniej jedna pacjentka powyżej 30. roku życia, a raz w miesiącu - jedna powyżej 20. Kiedyś - to była prawdziwa rzadkość.
Jak dodaje doktor Hodorowicz-Zaniewska - najważniejsza jest profilaktyka. A należy zacząć od obserwacji swojego ciała i samobadania.
Samobadanie to subiektywna ocena piersi. Trzeba zobaczyć czy piersi wyglądają prawidłowo i symetrycznie, czy nie ma niepokojących objawów na skórze, czy nie wciąga się brodawka i czy nie ma z niej wysięku. Naprawdę warto zbadać obie piersi palpacyjnie
- mówi dr Hodorowicz-Zaniewska.
Kobiety, które ukończyły 25, powinny raz w roku wykonać USG piersi, a te po 45 roku życia - mammografię. Przyczyną wzrostu zachorowań i obniżania się wieku kobiet są, między innymi, przetworzona żywność i wszechobecne hormony.
Lekarze apelują o regularne badania i obserwowanie swojego ciała. Niepokój u kobiet powinny wzbudzać guzki, grudki oraz plamki na piersiach.