Wystawa prezentuje około 70 prac Zbyluta Grzywacza z lat 1965-2004, pochodzących głównie z jego pracowni. Znajdą się na niej dzieła z takich cykli, jak „Marzec '68”, „Człowiek bez jakości”, „Lalki”, „Wołowy”, „Wiosna ’82” czy „Przyjdź precz”. To kolejna okazja, by przypomnieć sobie twórczość jednego z najbardziej zaangażowanych polskich artystów drugiej połowy XX wieku, który w swojej sztuce odważnie poruszał tematy związane z rzeczywistością polityczną i społeczną Polski.

Po monumentalnej pierwszej pośmiertnej retrospektywie w Muzeum Narodowym w Krakowie przed piętnastu laty, ekspozycja zaprezentowana w MCK ożywi pamięć o Zbylucie Grzywaczu, prezentując jego mistrzowskie dzieła, których siła przekazu i oryginalność artystyczna nie słabnie pomimo upływu czasu. Nowe pokolenia widzów, choć nie znają świata, w którym dzieła te powstały, poddają się ich mocy. I kolejne pokolenia młodych adeptów sztuki, studentów artystycznych uczelni biorą lekcję od charyzmatycznego nauczyciela i popularyzatora sztuki oraz nauki.

W sobotę, 23 listopada o godz. 12.00, w Międzynarodowym Centrum Kultury odbędzie się również panel dyskusyjny poświęcony aktualności twórczości Zbyluta Grzywacza. W spotkaniu wezmą udział przyjaciele artysty oraz badacze jego twórczości.

Kuratorką wystawy jest Joanna Boniecka, a aranżację przygotował prof. Adam Brincken. Opracowanie graficzne katalogu i druków towarzyszących: Marek Pawłowski.

(tekst: Międzynarodowe Centrum Kultury)

Zdjęcia: Marek Lasyk