"Stworzenie dobrych warunków pracy, by satysfakcja z pracy była większa. Mamy prawnie zagwarantowaną autonomię, ale chcemy by ta autonomia była prawnie realizowana. Chcemy być członkami zespołu opieki zdrowotnej, mieć ważne miejsce i głos w dyskusji na temat polityki zdrowotnej" - mówi Radiu Kraków profesor Maria Kózka z Collegium Medicum UJ.
Konferencja jest zorganizowana z okazji 90. rocznicy powstania Uniwersyteckiej Szkoły Pielęgniarek i Opiekunek Zdrowia w Krakowie.
"Pielęgniarki to osoby profesjonalnie przygotowane do zawodu, często z wyższym wykształceniem. Pielęgniarstwo sprzed 90 lat różni się od obecnego. Dzisiejsze wymaga wiele zmian i o tym mówimy na konferencji. Pielęgniarka przygotowana jest do rozmów z rodzinami, do informowania jej o stanie pacjenta. Potrafi przygotować pacjenta do działań medycznych i pomóc w powrocie do zdrowia. Czynnik ekonomiczny jest nie bez znaczenia. Jeśli pielęgniarki będą więcej zarabiać, nie będą musiały pracować w wielu miejscach" - przekonywały przedstawicielki środowiska pielęgniarek. CZYTAJ
W Polsce zatrudnionych jest 242 tysiące pielęgniarek i położnych. W województwie małopolskim pracuje 18 tysięcy pielęgniarek i położnych. To o 7 tysięcy mniej niż było 8 lat temu. Na tysiąc mieszkańców przypada 5,4 pielęgniarki. To plasuje nasz kraj na 16. miejscu wśród krajów europejskich. Dla porównania, w Szwajcarii na tysiąc mieszkańców przypada 16 pielęgniarek, w Wielkiej Brytanii - 9.
(Teresa Gut/ew)
Obserwuj autorkę na Twitterze: