Liczby robią ogromne wrażenie, ale to tylko dowód na wielką solidarność, jaką Polacy okazali obywatelom Ukrainy. Miasto Kraków wysłało tam ponad tysiąc ton darów, 6 autobusów i jedną karetkę pogotowia. Pomocy udzielano także uchodźcom.
Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski mówił, że miasto we współpracy z województwem i przy ogromnym wsparciu mieszkańców stanęło na wysokości zadania: " Udało się stworzyć system, który funkcjonuje do tej pory – chodzi m.in. o pomoc materialną, zdrowotną, noclegową, administracyjną dla uchodźców. Po 24 lutym 2022 w szczytowym momencie przybyło ok. 270 tys. osób – to jedna czwarta lub jedna piąta, w zależności od danych, mieszkańców miasta. Miasto nie jest z gumy. Z marszałkiem i wojewodą podjęliśmy starania, aby przekierować część uchodźców do miast partnerskich za granicę. Ale wielu z nich nie chciało wyjechać wiedząc, że tutaj znajdą najlepszą opiekę. Chcieli też tu pozostać ze względu na bliskość Ukrainy, by móc szybciej powrócić po zakończeniu wojny” – powiedział prezydent Krakowa pytany o wyzwania, z jakimi miasto musiało się zmierzyć. Po 24 lutym zmieniała się struktura społeczeństwa Krakowa. „Przyjechały głównie matki z dziećmi, osoby starsze, wymagające opieki. Mniej więcej tyle samo mężczyzn, pracujących głównie w branży budowlanej, wyjechało”
- A
- A
- A
Miasto Kraków i Caritas Archidiecezji Krakowskiej podsumowały rok wsparcia dla Ukrainy
Razem wysłali ponad 3 tysiące ton pomocy humanitarnej. To 3 miliony kilogramów jedzenia, artykułów higienicznych i medycznych, a nawet niezbędnej infrastruktury.W szczytowym momencie w Krakowie było 270 tysięcy obywateli Ukrainy, obecnie ta liczba wynosi około 120 tysięcy
Dyrektor Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia Elżbieta Kois-Żurek oceniła, że teraz największym wyzwaniem jest zapewnienie stałej pomocy systemowej osobom niesamodzielnym – matkom z dziećmi, osobom z niepełnosprawności - zapewnienie pomocy w taki sposób, „aby nie odbywała się w poczucie, że czegoś zabraknie mieszkańcom Krakowa”.
W ciągu roku w Krakowie uchodźcom nadano 48 tysięcy numerów PESEL
Teraz największym wyzwaniem ma być pomoc systemowa i integracja uchodźców.
Witold Kramarz dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej informuje, że przygotowali dla nich specjalne mieszkania, w których można przebywać przez pół roku w tym czasie nie płacąc żadnych opłat. Ten czas ma być wykorzystany na znalezienie pracy jak w przypadku kilku rodzin, które mogły już wynająć mieszkania samodzielnie.
Caritas Archidiecezji Krakowskiej
Caritas zebrał na pomoc uchodźcom 7 milionów złotych. Agnieszka Homan informuje, że wysłali też ponad 2 tysiące ton pomocy humanitarnej: "Tam, gdzie zło, tam się jeszcze bardziej rozlewa dobro"
6 tysięcy gorących posiłków dziennie
Caritas prowadził także namiot na placu Nowaka Jeziorańskiego przed Galerią Krakowską. Były tam tłumy ludzi, wysiadających z pociągów, którzy czasami nie jedli przez wiele godzin, uciekając zabierali czasami zupełnie przypadkowe rzeczy. W pierwszych dniach po napaści Rosji na Ukrainę na dworzec w Krakowie codziennie przybywało ponad 1 tys. osób, często z jedną torbą w ręku. W punktach działających przy dworcu otrzymywali żywność, skierowanie w miejsce noclegu, poradę. W następnych tygodniach uruchomiono m.in. szafę dobra, gdzie można było otrzymać ubrania. W kolejnych lokalizacjach, w tym w hotelach, powstawały miejsce zakwaterowania dla uchodźców. W różnych miejscach organizowane były punkty zbiórek pomocy materialnej dla uchodźców w Krakowie oraz pozostałych w Ukrainie. Zwiększyła się również liczba pracowników administracji, potrzebnych do obsługi przybyłych gości.
Od lipca w krakowskiej siedzibie Caritasu przy ulicy Ossowskiego działa Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom - są kursy językowe, spotkania integracyjne i wsparcie psychologów.
8 tys. dzieci i młodzieży uczy się w tutejszych szkołach
– podczas gdy przed wojną było to ponad 1,8 tys. uczniów (zarówno jednostki samorządowe i prywatne). Z 6 oddziałów przygotowawczych szkolnych przed wojną liczba ta wzrosła obecnie do 96.
„Dzieci od początku mają wsparcie psychologiczno-pedagogiczne oraz wsparcie asystentów międzykulturowych” – podkreśliła dyrektor Wydziału Edukacji UMK Anna Domańska. Jak zauważyła, Kraków był ewenementem w skali kraju, jeżeli chodzi o asystentów międzykulturowych – już przed wojną w mieście było ich 30, a teraz jest ich 162 w 100 placówkach.
W ciągu roku samorząd Krakowa wydał prawie 200 mln zł na pomoc dla Ukraińców, znaczna część tej kwoty pochodziła od rządu. Blisko 300 tirów z darami wyjechało do Ukrainy – chodzi tylko o dary zebrane ze zbiórek koordynowanych przez samorząd miasta. Oprócz żywności, środków sanitarnych, miasto przekazało także wiele generatorów prądu, sześć autobusów, karetkę.
W ubiegłym tygodniu o skali niesionej pomocy informował Bank Żywności w Krakowie.
Wszystkie organizacje mówią jednym głosem - będziemy pomagać tyle czasu, ile tylko będzie trzeba!
Komentarze (0)
Zobacz także
Najnowsze
-
20:21
PP siatkarzy - turniej finałowy w Krakowie
-
20:11
PŚ w biathlonie - Natalia Sidorowicz czwarta na 12,5 km w Kontiolahti
-
18:30
Co dalej ze spółką Kraków5020? Krakowscy radni zdecydowali prawie jednogłośnie
-
16:49
Czy pokolenie Z wie, czego chce?
-
16:43
Czy prezydent Nowego Sącza wyciągnie konsekwencje wobec prezesa spółki Nova? Chcą tego radni
-
16:29
Polską Strefę Inwestycji czekają duże zmiany
-
16:10
Były policjant o wydarzeniach w komisariacie na ul. Szerokiej: „Ktoś na pewno popełnił tu błąd”
-
15:54
Zbigniew Ziobro może stracić immunitet. Czyli właściwie co?
-
15:31
NFZ nie płaci szpitalom za nadwykonania. Czy zabiegi i operacje w Małopolsce będą przekładane?
-
15:27
Czy pokolenie Z wie, czego chce?
-
15:25
Czy krakowscy radni upomną się w rządzie o wznowienie programu „Czyste powietrze”?
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze