- A
- A
- A
Miał być deptak a nic się nie zmienia. Warto było?
Niespełna dwa lata temu grupa krakowskich aktywistów stworzyła projekt o nazwie "Nowa Krupnicza". Chodziło o to, aby fragment jednej z krakowskich ulic, Krupniczej właśnie, oddać mieszkańcom. Czyli wyrzucić stamtąd samochody i udostępnić go jedynie pieszym i rowerzystom. Reporter Radia Kraków sprawdził, że lata mijają a zmian nie widać.Plany były ambitne. Krupnicza miała się stać czymś w rodzaju miejskiego podwórza, gdzie można przyjść, usiąść w ogródku kawiarnianym i odpocząć od zgiełku. Pomysł wydawał się niezły. Krupnicza to główna trasa prowadząca z kilku krakowskich uczelni na Stare Miasto. Więc korzysta z niej wielu studentów.
Przypominamy: Kolejne zakazy wjazdu na ulice w centrum Krakowa
Okazało się jednak, że nie jest tak kolorowo. Życie na Krupniczej zamarło. Ogródków kawiarnianych jest niewiele, więc nikt się tam nie zatrzymuje.
Pojawia się zatem pytanie, czy pomysł oddania tego terenu mieszkańcom ma sens. Paweł Kubicki, socjolog miasta uważa jednak, że warto uzbroić się w cierpliwość. I przede wszystkim doprowadzić projekt do końca. "Ulica, która zmienia swój charakter, zawsze jest wpisana w pewną mapę mentalną mieszkańców. Krupnicza bardzo długo kojarzyła się z ulicą przelotową, przez którą się przechodziło. Ona zmienia swój charakter. Brakuje jeszcze jednej rzeczy. Tam nie ma żadnej ławki, żadnej infrastruktury, która by przyciągała. Mieszkańcy nie mogą tam się na chwilę nawet zatrzymać" - tłumaczy Kubicki.
Autorzy projektu "Nowa Krupnicza", po dwóch latach od wprowadzenia zmian, nie mogą się doczekać kolejnych działań urzędników. Dlatego zgłosili rewitalizację ulicy do budżetu obywatelskiego. I liczą na poparcie. Na razie na fragmencie, na którym zmieniono organizację, są dwa ogródki kawiarniane i stojaki rowerowe. Asfalt jest jednak mocno zniszczony, co z pewnością nie przyciąga spacerowiczów.
Paweł Kubicki dodaje, że Kraków od lat wiódł prym w odważnych pomysłach zmian charakterów ulic i placów. Pod koniec lat 70. jako jedno z pierwszych miast usunął samochody z Rynku. Teraz nikt nie wyobraża sobie, żeby mogło być inaczej. Podobnie jest z Placem Szczepańskim, który do 2007 roku był parkingiem.
(Maciej Skowronek/ko)
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
21:05
Krakowscy radni: Burmistrz nocny pownien być pełnomocnikiem prezydenta Krakowa
-
20:00
W 2024 roku krakowianie i krakowianki wzięli dwa razy więcej ślubów cywilnych niż kościelnych
-
18:55
Szalety i śmietniki. Podsumowujemy pół roku pracy burmistrza nocnego
-
17:17
Adwokat kard. Dziwisza: medialne zarzuty są nieprawdziwe. Hierarcha nie stawi się przed komisją?
-
16:49
Nowy Sącz ma pierwszą ogrzewalnię dla osób w kryzysie bezdomności. "W nich jest odpowiedź"
-
15:02
"Nie tylko babička pochází z Chrzanowa". Miasto ma nowy kalendarz, w którym chwali się...
-
14:39
Mali i więksi gracze, w dużej mierze polscy inwestorzy. Kto zyskał wsparcie Krakowskiego Parku Technologicznego?
-
13:37
Zaginął 15-letni Oliwier Ptasznik z Krakowa. ZDJĘCIE, RYSOPIS
-
13:30
Umowa podpisana w lipcu, prace wciąż nie ruszyły. Co dalej ze stadionem piłkarskim w Mościcach?
-
13:27
Karta miejska ułatwi podróżowanie pasażerom z m.in. Chrzanowa. Można ją już wyrobić
-
13:08
Płace, renta wdowia i likwidacja kontrowersyjnej spółki. Pierwszy plebiscyt na Wyczyn i Blamaż w 2025 roku
-
12:40
Podsumowanie 2024 roku w Bochni
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze