Tematami dyskusji będą trendy we współczesnej medycynie, rola sztucznej inteligencji w leczeniu, długowieczność i spowalnianie procesów starzenia.

Odrębne sesje przygotowano dla młodych lekarzy i studentów ostatnich lat medycyny. Dla polskich uczestników jest to – jak poinformowali organizatorzy - okazja do nawiązania współpracy z przedstawicielami zagranicznych uczelni.

Na kongres przyjedzie również 178 lekarzy z byłych krajów ZSRR. Najliczniejszą grupę stanowić będą lekarze z Ukrainy. „To szansa, aby bezpośrednio od nich dowiedzieć się o największych wyzwaniach dla medyków pomagających na pierwszej linii frontu” – przekazali organizatorzy, zwracając uwagę na spotkanie „Odbudowa zdrowia: wyzwania i rozwiązania dla Ukrainy w obliczu wojny”.

Poza naukowymi debatami uczestnicy zwiedzą Kraków. „Chociaż nasza codzienność jest tak daleka od Polski, to nasze serca biją tym samym rytmem, odczuwamy jedność z ojczyzną i chętnie wracamy do kraju. Dlatego Kongres Polonii Medycznej ma też wymiar sentymentalny” – powiedziała prezes Fundacji Polonijnych Organizacji Medycznych Kornelia Król.

Federacja Polonijnych Organizacji Medycznych jest stowarzyszeniem lekarzy polskiego pochodzenia, wykonujących swój zawód poza granicami Polski. Za cel stawia sobie ułatwienie międzynarodowych kontaktów, inspirowanie i promowanie wszechstronnej współpracy Polonii Medycznej w zakresie ochrony zdrowia.