Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska w Programie 3 Polskiego Radia podkreślił, że obecnie są już obostrzenia, które powinny być przestrzegane. Zachęcił też do szczepień, jak zaznaczył - szczepionki są dostępne na wyciągnięcie ręki. Jak podkreśla czwarta fala, to fala ludzi niezaszczepionych, a w szpitalach leżą młodzi ludzie.
- A
- A
- A
Marcin Jędrychowski: Pacjenci, którzy nie dostali pomocy, powinni podziękować niezaszczepionym
Rząd mimo drastycznie wzrastającej liczby zakażeń koronawirusem nie przewiduje wprowadzenia lockdownu, nawet regionalnego. Eksperci mają jednak wątpliwości, czy w ślad za innymi państwami, nie powinno się wprowadzić ograniczeń dla osób niezaszczepionych. W czwartek w całym kraju odnotowano blisko 25 tysięcy kolejnych przypadków Covid-19Krytycznie aktualną sytuację ocenia dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie Marcin Jędrychowski.
Placówka ze względu dynamiczny rozwój epidemii, od wtorku za wyjątkiem pacjentów onkologicznych, udarowych i oczywiście covidowych nie przyjmuje pozostałych osób na oddziały.
Jak tłumaczy dyrektor Jędrychowski - każdy odwołany pacjent powinien wrócić do domu, nie złościć się na szpital, tylko podziękować wszystkim, którzy są niezabezpieczeni. Powiedział, że nie akceptuje tego, że ludzie, mając możliwość zaszczepienia, nie robią tego, nie robi się też nic, żeby ograniczyć rozprzestrzenianie choroby. W innych krajach Europy wprowadza się restrykcje, weryfikowane są paszporty covidowe, a u nas żadnych decyzji nie ma w momencie, w którym sytuacja w szpitalach robi się coraz gorsza.
Profesor Anna Boroń Kaczmarska - kierownik Katedry Chorób Zakaźnych na Krakowskiej Akademii Andrzeja Frycza Modrzewskiego zaznacza, że należałoby przede wszystkim realizować te założenia, które zostały już wprowadzone w innych krajach Unii Europejskiej. Pierwszy ważny punkt, to możliwość kontroli wyszczepienia przez pracodawcę, należy też egzekwować obowiązek chodzenia w maseczkach i prawidłowe ich założenie.
Od poniedziałku w Czechach osoby niezaszczepione nie będą mogły skorzystać z części usług i brać udziału w imprezach publicznych. Od 1 grudnia podobne przepustki covidowe będą wymagane w Szwecji. W Austrii od początku tygodnia obowiązuje natomiast lockdown dla osób niezaszczpionych.
Doktor Łukasz Stach politolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie uważa, że chcąc wprowadzić segregację sanitarną, władza powinna jednocześnie wprowadzić obowiązkowe szczepienia. Tymczasem przy braku obowiązku szczepienia, poddawanie niezaszczepionych sankcjom, może być traktowane jako ograniczenie swobód obywatelskich.
Jak dodaje - lockdown dla osób niezaszczepionych, który wprowadzono w Austrii, wynika z innej kultury prawnej społeczeństw zachodnich. Jego zdaniem podobne rozwiązanie w Polsce spotkałoby się z protestami - głównie Konfederacji i przedstawicieli ruchów antyszczepionkowych. Doktor Stach stwierdził jednak, że choć trudno powiedzieć, czy miałoby to duże przełożenie na sondaże, to "nie byłby to jakiś krąg popularny społecznie"
Doktor Piotr Grzegorz Nowak z Pracowni Etyki Praktycznej i Historii Etyki Uniwersytetu Jagiellońskiego podkreślił natomiast, że lockdown dla osób niezaszczepionych etycznie jest uzasadniony. W kodeksie karnym są przepisy obciążające odpowiedzialnością osoby przenoszące świadomie choroby zakaźne, powinny być więc tez przepisy, ograniczające wolność osobom, niechcącym się zaszczepić.
Tym bardziej, że niezaszczepieni chcą na równych prawach z osobami zaszczepionymi korzystać ze służby zdrowia. Jak zaznacza doktor Nowak - osoby niezaszczepione przez swoje decyzje nie tylko narażają zdrowie swoje i innych, ale także narażają na niewydolność cały system opieki zdrowotnej.
Dziś w szpitalach w cąłym kraju przebywa ponad 15 tysięcy 700 pacjentów covidowych - to blisko o 400 więcej niż wczoraj. Pół miliona Polaków jest obecnie na kwarantannie.
Komentarze (0)
Najnowsze
-
12:37
W Tatrach intensywnie pada śnieg. Wzrasta zagrożenie lawinowe
-
12:23
Nie żyje piłkarz, który był legendą Cracovii. Miał 101 lat
-
12:15
Oszuści od wirtualnych kwater mają nową metodę. Kopiują ogłoszenia obiektów noclegowych
-
11:54
Radio Kraków nadaje świątecznie
-
10:57
Karambol na obwodnicy Krakowa. Zderzyło się pięć samochodów
-
10:42
Odcinek S7 Widoma – Kraków i Północna Obwodnica Krakowa już otwarte!
-
10:32
Jennifer Hudson – Gift of Love
-
10:11
Musisz załatwić sprawę w urzędzie? W Wigilię trzeba się pospieszyć
-
09:35
Stadion żużlowy w Tarnowie do remontu! Przetarg coraz bliżej
-
09:21
Maszyna usunie metan z kopalni - wynalazek badaczy z UJ
-
08:59
Krakowscy radni naprawią "fatalną pomyłkę"?
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze