Urzędnicy wciąż mają pełne ręce roboty, gdyż starają się uzupełnić składy w pozostałych komisjach przy pomocy zgłoszeń, które napłynęły w dodatkowym naborze. To spore wyzwanie, bo wciąż brakuje około 460 osób, które za trzy tygodnie miałyby zająć się obsługą lokali wyborczych. Jak powiedział reporterce Radia Kraków Dariusz Nowak - rzecznik krakowskiego magistratu - wszystkich miejsc nie uda się zapełnić, bo dodatkowych zgłoszeń jest niewiele. Poza tym, część chętnych, która wcześniej zgłaszała gotowość do pracy w obwodowych komisjach wyborczych, teraz wycofuje się w obawie przed możliwym zakażeniem koronawirusem. - Nie ma dużego zainteresowania, ale są osoby które wycofują swój udział w komisji. We wtorek poznamy odpowiedź na pytanie ile komisji bedzie miało swój skład - mówi Nowak.
Z podobnymi problemami borykają się także urzędy w Tarnowie i Nowym Sączu.
Przeczytaj: Niewielkie zainteresowanie pracą w Okręgowych Komisjach Wyborczych w Tarnowie
- Do pełnej obsady pottrzeba 650 osób, zgłoszono 324 osoby, czyli niespełna połowę. To przedstawiciele 11 komitetów wyborczych oraz kilka zgłoszeń osób indywidualnych. W efekcie na 74 obwodowe komisje wyborcze pełnej obsady nie ma w 38 mkomisjach - mówi Ireneusz Kutrzuba - rzecznik prezydenta Tarnowa.
Nie lepiej jest na południu małopolski, bo jak poinformowało Krajowe Biuro Wyborcze z oddziałem w Nowym Sączu na 692 komisje przy minimalnym składzie udało się powołać 375. W samym Nowym Sączu z 53 działać będzie 36. Zdaniem politologa doktora Łukasza Stacha z Uniwersytetu Pedagogicznego - taką sytuację można było przewidzieć.
Zdaniem politologa doktora Łukasza Stacha z Uniwersytetu Pedagogicznego - taką sytuację można było przewidzieć. W jego opinii najlepszym rozwiązaniem będzie przełożenie wyborów związane z poprawką lub zmianą konstytucji. Jak mówi Łukasz Stach, pewne jest jedno - potrzeba dobrze skontruowanych procedur, które nie będą budziły zastrzeżeń konstytucjonalistów i pozwolą na sprawne funkcjonowanie państwa w czasie kryzysu.
Tymczasem Koalicja Obywatelska wysunęła w poniedziałek nową propozycję dotyczącą wyborów prezydenckich. Politycy opozycji proponują przeprowadzenie mieszanego: tradycyjnego, korespondencyjnego i elektronicznego głosowania 16 maja 2021 roku.
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze.
Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.
(Joanna Orszulak/ko)