- A
- A
- A
Małopolska w swoje święto dziękowała za wolność
To już 25 lat... Kraków i Małopolska świętowały rocznicę wyborów 4 czerwca 1989 roku. W całym regionie nie zabrakło imprez, podczas których wspominano tamten czas.
Zobacz też: Świadkowie 25-lecia
M. Sowa: "W trakcie jednego pokolenia zmieniliśmy bardzo dużo"
Seria małopolskich koncertów z serii "Dziękujemy za wolność" rozpoczęła się w piątkowy wieczór w Chrzanowie. Tam odbył się niezwykły konkurs w formie teleturnieju stylizowanego na "Jeden z dziesięciu". Całe show zakończyło się piosenką "We are the champions" zespołu Queen w wykonaniu Pawła Paprockiego, laureata programu "Mam talent". Po tej zabawie przyszedł czas na koncert "Wolność to my" artystów z Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Chrzanowie.
Gwiazdą wieczoru była jednak grupa Lombard, która swoim koncertem porwała publiczność zgromadzoną pod sceną. "Wystąpił też bardzo młody zespół, którego wokalistą jest Maciek Nowak, syn pierwszego wokalisty Sztywnego Pala Azji. Wykonał on m.in. utwór "Wieża radości, wieża samotności"." - wyjaśniała w rozmowie z Radiem Kraków Teresa Wojciechowska z ośrodka kultury w Chrzanowie.
Występ Andrzeja Piasecznego poprzedziły m.in. wypowiedzi sądeckich bohaterów wydarzeń sprzed 25 lat oraz sonda uliczna, w której młodzi ludzie ocenili rzeczywistość, w jakiej dziś żyją.
Szczególne zaproszenie było kierowane do osób, które urodziły się 4 czerwca 1989 r. Specjalnie dla nich, organizatorzy koncertu przygotowali urodzinowe upominki.
Projekt województwa Małopolskiego "DziękujeMY za wolność" zakończyły koncerty na rynku Tarnowie gdzie wystąpił zespół Lombard" oraz Nowym Targu gdzie wystąpił Hey.
W Tarnowie przed grupą Lombard wystąpili uczestnicy warsztatów wokalnych „Sing & Record" organizowanych w Tarnowskim Centrum Kultury. Zaśpiewała młodzież gimnazjów, szkół średnich Tarnowa i okolic, pracująca pod okiem Sławomira Ramiana podczas II edycji warsztatów. Młodzi wokaliści podczas koncertu wykonali m.in. utwór Chłopców z Placu Broni - „Kocham wolność", a także inne utwory charakterystyczne dla idei koncertu jak "Chcemy być sobą" zespołu Perfect. Ze sceny usłyszeliśmy także wykonanie legendarnej już "Another Brick in the Wall" zespołu Pink Floyd.
Grupa Lombard zafascynowana od lat ideą dążenia do wolności przygotowała specjalnie w hołdzie dla ludzi „Solidarności" multimedialne widowisko stanowiące połączenie obrazu i dźwięku, w nowatorski sposób przedstawiające historię Polski od roku 1981 do czasów obecnych.
Widowisko realizowane przy współpracy z NSZZ Solidarność oraz pod patronatem IPN okazuje się być wciąż aktualne. Specjalnie dobrany program koncertu „W hołdzie Solidarności -drogi do wolności", w którym nie zabrakło największych przebojów Lombardu oraz współczesnych utworów, zilustrowano wyjątkowymi materiałami filmowymi, archiwaliami i grafikami wyświetlanymi na ogromnych ekranach. Program zawierał uniwersalne i ponadczasowe treści, które poza słuchaczami z polskich miast są doskonale rozumiane i odbierane przez Niemców, Białorusinów i innych, dla których Lombard koncertował. W ten oto sposób, fascynacja historią wolności, jaką przeżyli autorzy programu Marta Cugier i Grzegorz Stróżniak, stała się także promocją polskiej muzyki ostatnich 25 lat.
Zabrzmiały piosenki "Przeżyj to sam", "Szklana pogoda", "Roads to freedom", "Musical", "Deja'vu", "Nasz ostatni taniec", "Kto mi zapłaci za łzy", "Patrz! Patrz!".
Honorowy patronat nad koncertami objął Bronisław Komorowski, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. Na koncerty zaprasza Marszałek Województwa Małopolskiego, Marek Sowa.
Komentarze (0)
Najnowsze
-
10:12
Czekolada ma być dźwignią promocji dla owoców z Doliny Dunajca
-
10:01
Niekoniecznie wielkość ma znaczenie, czyli o zwierzęcych uszach.
-
09:27
Z sądeckiego uzdrowiska w Tatry. Wraca połączenie kolejowe, które było hitem
-
08:59
Problemy na krakowskim lotnisku. Część lotów przekierowano
-
07:41
Hokejowy PP - od soboty turniej finałowy w Krynicy-Zdroju
-
07:33
Smog dusi Małopolskę. Co dalej z programem Czyste Powietrze?
-
06:52
TCS - trudno liczyć na dobry wynik Polaka (zapowiedź)
-
22:05
Samiec bez penisa jest o wiele bardziej wojowniczy. Rozmnażanie wokół naczelnych
-
21:51
Torowiska hałasują, mieszkańcy i pasażerowie zatykają uszy, a szlifierki jak nie było, tak nie ma
-
20:29
Główny Inspektor Sanitarny: Wojewoda wskazał kandydata, ja musiałem ten wybór uszanować
-
20:10
Dramat na plebanii w Pisarzowej koło Limanowej
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze