Krajowa Sieć Kardiologiczna to pilotaż, który ma usprawnić współpracę między lekarzami podstawowej opieki zdrowotnej a kardiologami w poradniach i szpitalach.
Opiekę nad pacjentami kardiologicznymi na co dzień sprawują lekarze rodzinni. Do tej pory było tak, że pacjent z podejrzeniem chorób kardiologicznych był kierowany do poradni, a lekarz pierwszego kontaktu przestawał się nim zajmować, nawet gdy stan chorego był stabilny.
Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska podkreślał, że mamy dużo specjalistów, tylko źle ich wykorzystujemy. Krajowa Sieć Kardiologiczna ma to zmienić.
"Lekarz kardiolog powinien być lekarzem dostępnym bardzo szybko, wykonać konsultację, żeby ten pacjent był zaopiekowany jak najszybciej. Myślę, że żadnego systemu zdrowotnego nie stać na to, żeby był tylko lekarzem, który przepisuje kolejną receptę" - mówił Kraska.
Za koordynacje Krajowej Sieci Kardiologicznej w Małopolsce odpowiedzialny jest Szpital imienia Jana Pawła II w Krakowie. Profesor Jacek Legutko - kierownik Oddziału Klinicznego Kardiologi Interwencyjnej tłumaczy, że przygotowania do rozpoczęcia programu w Małopolsce trwały kilka miesięcy. Z placówkami podpisano porozumienia o współpracy.