Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Małopolska: policzą dzieci z syndromem alkoholowego zespołu płodowego

  • Kraków
  • date_range Poniedziałek, 2013.11.18 12:40 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 06:51 )
Ile dzieci w Małopolsce cierpi na FAS czyli alkoholowy zespół płodowy? Dowiemy się tego po zakończeniu programu realizowanego przez specjalistów ze Szpitala Dziecięcego im św. Ludwika w Krakowie.

zpital im. św Ludwika w Krakowie, fot. www.zdrowiedziecka.org


To pierwsze takie badania w Polsce, finansuje je Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Pijące matki to poważny problem społeczny. Co trzecia kobieta anonimowo przyznaje się do spożycia alkoholu podczas ciąży. Tymczasem każda ilość alkoholu spożyta w pierwszym trymestrze ciąży może zaszkodzić dziecku. Badania zaczęły się we wrześniu - powiedział Radiu Kraków Stanisław Stępniewski, dyrektor Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego im św. Ludwika w Krakowie.

Badania są prowadzone w losowo wybranych szkołach piętnastu powiatów Małopolski i ościennych województw. Obejmują dzieci w wieku od siódmego do dziewiątego roku życia. Partnerami projektu finasowanego przez Państwową Agencję Rozwiazywania Problemów Alkoholowych są, oprócz Szpitala Uniwersyteckiego, również Instytut Biocybernetyki z Wrocławia i Politechnika Gliwicka.

FAS to skrót od angielskiej nazwy alkoholowego zespołu płodowego. Termin ten użyty został po raz pierwszy w roku 1973 przez amerykańskich naukowców. Nazwą tą określono zespół nieprawidłowości stwierdzanych u dzieci matek alkoholiczek. Tak naprawdę zagrożeniem prawidłowego rozwoju dziecka może być każda porcja wypitego alkoholu. Do uszkodzeń układu neurologicznego płodu dochodzi w pierwszym trymestrze ciąży.

Ewa Szkurlat, jg

W czerwcu w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im św. Ludwika w Krakowie powstało Centrum Kompleksowej Diagnostyki i Terapii Dzieci z FAS, pierwszy tego typu ośrodek w Polsce .

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię