Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Małopolska: Po upałach czas na burze i deszcze

  • Kraków
  • date_range Czwartek, 2013.08.08 08:46 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 06:08 )
Wczoraj Małopolska pobijała rekord ciepła. W czwartek (8 sierpnia) termometry w Tarnowie wskazały 37. 9 a w podkrakowskich Balicach 36.9 st. C. W Tarnowie była to najwyższa temperatura od prawie 100 lat. W piątek temperatura znacznie spadła, można mowić nawet o załamaniu pogody. Przez całą Małopolskę przejdą intensywne burze, deszcz, a nawet grad.

archiwum RK

Będzie rekord ciepła?
Uwaga na fontanny!

Wczoraj temperatura w wielu miejscach Małopolski przekroczyła w słońcu 50 st. C. Pomiary w cieniu pokazały, że najcieplej było ... w polskim biegunie ciepła - Tarnowie. Stacja meteorologiczna zanotowała 37.9 st. C. To drugi taki wynik w historii tego miasta. Polski rekord temperatury należy jednak do Pruszkowa k. Opola - gdzie w 1921 r. zanotowano 40.2 st. C.

Według synoptyków dziś popołudniu i wieczorem spadnie deszcz. To dobra informacja dla Małopolan - biorąc pod uwagę skutki upału. Wczoraj tropikalna temperatura spowodowała sporo zamieszania.

Popołudniu z powodu gorąca doszło do awarii trakcji kolejowej w Kozłowie koło Miechowa. Pasażerowie pociągu z Warszawy do Krakowa utknęli na ponad pięć godzin w rejonie stacji. Część innych pociągów jeżdżących tą trasą w ogóle nie wyjechało. Inne skierowano na objazd - przez Jaworzno. W Krakowie podobne problemy były na liniach tramwajowych. Przegrzały się też urządzenia miejskiej wypożyczalni rowerów. Przez kilka godzin nie można było z niej korzystać.

Niedziela zapowiada się znów bardzo słonecznie. Podczas upału należy pamiętać o kilku najważniejszych zasadach:




Lekarze zalecają, aby w miarę możliwości ograniczyć wyjścia na zewnątrz, zwłaszcza między godzinami 11.00 a 16.00. Upały szkodzą naszemu zdrowiu.

Termometr na dworcu w Plaszowie
Krakowskie Pogotowie Ratunkowe poinformowało nas, że od niedzielnego poranka do wczoraj karetki wyjeżdżały do wezwań związanych z upałami ponad 300 razy. Ratownicy najczęściej jeżdżą w tych dniach do osób, które zasłabły lub skarżą się na duszności czy problemy z sercem. Najwięcej wyjazdów jest w miastach - tutaj upały potęguje nagrzany asfalt i budynki.



Podczas upałów powinniśmy dużo pić, ponieważ częste nawadnianie jest bardzo istotne dla naszego zdrowia. Doktor Krzysztof Czarnobilski ze Szpitala MSW w Krakowie mówi, że najlepiej jest pić dużo wody.

Krakowskie wodociągi przekonują mieszkańców stolicy Małopolski, że nie muszą kupować wody w butelkach. Mogą ją po prostu czerpać z kranu. Katarzyna Miller z Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Krakowie zapewnia, po wypiciu kranówki nic złego się nikomu nie stanie. Na Rynku Głównym w Krakowie znajduje się stoisko z kranem i jednorazowymi kubeczkami. Od 11.00 do 17.00 można za darmo wypić tyle wody, ile się chce.


Upał w Krakowie


W dużej części małopolskich lasów obowiązuje trzeci, najwyższy, stopień zagrożenia pożarowego.
W tym roku doszło w Małopolsce tylko do czterech pożarów lasów. Według Zdzisławy Kot-Malinowskiej, rzecznik prasowej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie to zasługa deszczowej aury, którą mieliśmy w ostatnich miesiącach. W tej chwili nigdzie nie ma zakazu wstępu do lasu. Ogłasza się go, kiedy wilgotność ściółki spadnie poniżej 10 procent, a póki co do takiej sytuacji nie doszło.

Leśniczy jednak apelują, aby w lasach i ich najbliższym otoczeniu nie rozpalać ognisk, grillów i nie palić papierosów. Jeżeli zobaczymy, że ktoś zachowuje się w ten sposób w lesie, nie bójmy się zwrócić uwagi czy powiadomić o tym służb. Zdzisława Kot-Malinowska mówi, że dzisiejszy dzień, ze względu na wysokie temperatury, będzie w naszych lasach krytyczny.



Podczas upałów cierpią nie tylko ludzie.

Jubilat w Krakowie ok. 14.00
Pani Agnieszka mieszkanka Krakowa, podczas upalnych dni wystawia dla gołębi pojemniki z wodą. Niestety ciągle znikają, więc napisała list do urzędników z prośbą o ustawienie w mieście poideł dla dzikich ptaków. Interwencja: Komu przeszkadzają poidła dla gołębi?

W upalne dni psy i koty szczególnie narażone są na przegrzanie. Specjaliści podkreślają, że w upały najlepiej zrezygnować ze spacerów w godzinach największego skwaru, czyli między godzinną 11-tą a 15-tą. Ci, którzy muszą wyjść ze swoim psem powinni zadbać o to, by zwierze miało stały dostęp do wody.

Szczególnie wrażliwe na wysoką temperaturę są szczenięta, ciężarne samice, psy starsze i chore. Upały źle znoszą również psy o ciemnej sierści. Specjaliści przypominają także, aby nie pozostawiać zwierząt w samochodach - pozostawione nawet na chwilę w rozgrzanym pojeździe mogą nie przeżyć.




Upalny i pusty Kraków
Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię