Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Małopolska pięknieje dzięki unijnym dotacjom. ZDJĘCIA

  • Kraków
  • date_range Czwartek, 2012.12.27 08:14 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 02:46 )
Władze województwa małopolskiego nagrodziły gminy, które najlepiej wykorzystały unijne dotacje na lata 2007-2013. W ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego do wzięcia było prawie półtora miliarda euro.

fot. Urząd Miasta i Gminy Myślenice

Posłuchaj relacji Macieja Skowronka
Myślenickie Zarabie po rewitalizacji/ fot. Urząd Miasta i Gminy Myślenice

Zarabie

Inwestycyjnym sukcesem mogą pochwalić się podkrakowskie Myślenice. Z unijnych pieniędzy udało się odnowić turystyczną dzielnicę miasta - Zarabie, które przez lata przyciągało turystów zwłaszcza z Krakowa, Dzięki wsparciu z unii to miejsce stało się atrakcyjnym ośrodkiem sportowo-rekreacyjnym.

W ciągu kilku lat udało się odnowić miejski park, zniszczony w czasie powodzi. W miejscu starego pola kempingowego powstała nowoczesna hala widowiskowo-sportowa wraz z centrum fitness, boisko ze sztuczną trawą, korty tenisowe i skatepark. Wybudowano nowoczesną strzelnicę, dzięki której w mieście rozwinęły się sporty strzeleckie i która służy uczniom okolicznych szkół.
Małopolski Ogród Sztuki. Ostatnie prace

Władze Myślenic odnowiły też obiekty klubu sportowego Dalin. Powstał całkiem nowy budynek klubowy z szatniami, a także sala do sportów walki, bo Myślenice słyną też z trenowania młodych zapaśników. W sumie z unijnych pieniędzy sfinansowano na Zarabiu około 10 inwestycji. Myślenice zdobyły na ten cel z Unii Europejskiej ponad 8 mln zł. Z własnego budżetu gmina dołożyła około dwóch.

Biblioteki w Małopolsce

W Brzesku powstała nie tyle biblioteka co Regionalne Centrum Kulturalno-Biblioteczne. Oprócz wypożyczalni i czytelni jest tam sala konferencyjna na ponad 200 miejsc, a także nowocześnie wyposażone sale do zajęć dla dzieci i młodzieży. Podobnie wyposażona jest nowa biblioteka w Oświęcimiu, którą dodatkowo wyposażono w dwie niewielkie sale kinowe. W Chrzanowie biblioteka jest nie tylko nowoczesna, ale i efektowna. Powstała w dwóch starych budynkach handlowo-usługowych, które połączono elementami ze szkła.





Synagoga w Dąbrowie Tarnowskiej


źródło:www.fundusze.malopolska.pl

W Dąbrowie Tarnowskiej za 12 mln udało się odrestaurować XIX- wieczną synagogę, jedną z największych w województwie. Dzięki niej ta zapomniana nieco miejscowość na północnym zachodzie Małopolski może zyskać pod względem turystycznym. Synagogę w Dąbrowie Tarnowskiej zniszczono najpierw w czasie I a potem II wojny światowej. Niemcy urządzili w niej magazyn, który funkcjonował aż do 1970 r. W 2006 r. zrujnowany budynek trafił do gminy. Dzięki pieniądzom z Unii Europejskiej wreszcie pojawiła się szansa, aby go odnowić.

Z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego pozyskano 9 mln zł, czyli 3/4 wartości inwestycji. Mieszkańcy są zadowoleni z inwestycji a i burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej Stanisław Początek dodaje, że turyści chętnie ją odwiedzają.W synagodze powstał też Ośrodek Spotkania Kultur. Organizowane są wystawy, spotkania i projekcje filmowe. Władze gminy liczą, że teraz Dąbrowa Tarnowska będzie ważnym miejscem kulturalno-turystycznym w Małopolsce.

Muzea w Krakowie


Małopolski Regionalny Program Operacyjny przysłużył się krakowskim muzeom. Dzięki dofinansowaniu całkowicie odrestaurowano Muzeum Armii Krajowej. Niemal od zera powstało Muzeum Sztuki Współczesnej na Zabłociu. Muzeum Inżynierii Miejskiej wyremontowało zabytkową zajezdnię tramwajową. Muzeum Lotnictwa Polskiego z kolei wybudowało efektowny gmach o powierzchni ponad 3 tysięcy metrów kwadratowych. Budynek z lotu ptaka przypomina śmigło. Niemal co roku zdobywa nagrody w dziedzinie architektury.

Dzięki tym wszystkim inwestycjom Kraków wzmocnił swoją kulturalną ofertę i nie odstaje od miast na zachodzie Europy.

Z pieniędzy unijnych gmina Kraków sfinansowała budowę Małopolskiego Ogrodu Sztuki - nowoczesnej instytucji kultury, otwartej jesienią tego roku. To miejsce dla tych, którzy uprawiają sztukę, ale i tych, którzy chcą ją poznać.


W Krakowie wyróżniono najlepsze inwestycje zrealizowane w Małopolsce przy pomocy unijnych pieniędzy. Tytuły Eurolidera przyznano gminom i instytucjom, które skorzystały z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego :


Rewitalizacja - Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie, które powstało w dawnej fabryce Oskara Schindlera na Zabłociu

Edukacja i sport - Centrum Informatyki Akademi Górniczo-Hutniczej w Krakowie

Turystyka - Park Zdrojowy w uzdrowisku w Rabce

Przemysł kulturowy - Modernizacja synagogi w Dąbrowie Tarnowskiej

Wsparcie przedsiębiorczości i innowacyjności - Inteligentny system sterowania ruchem na Podhalu

Ochrona zdrowia i jakość życia - Hospicjum w Oświęcimiu

Ochrona środowiska - Farma solarna w Wierzchosławicach

Obszary wiejskie - Hala widowiskowo-sportowa w Łącku

Nagroda internautów - Remont klasztoru pijarów w Hebdowie


(Maciej Skowronek/ jg)

Eurolider
Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię