- A
- A
- A
Małopolska: coraz więcej szkód wyrządzanych przez bobry
Nie przeszkadza im bliskość ludzi, ruchliwa droga i spacerowicze z psami - bobry powróciły do Krakowa i właśnie zaczęły budować kolejne żeremie. Ich obecność nie wszędzie jest jednak mile widziana. Niestety szkody wyrządzane przez te zwierzęta są coraz poważniejszym problemem w całej Małopolsce.Według Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Krakowie w zeszłym roku największy problem z tymi gryzoniami mieli mieszkańcy Witowic Dolnych w gminie Łososina Dolna, gdzie bobry powaliły ponad 300 drzew. W niektórych miejscach żeremia bobrowe osiągały imponujące rozmiary, największe powstały w Kurowie i w Nowym Sączu u ujścia Łubinki do Dunajca.
Będących pod ochroną bobrów przybywa, z roku na rok rosną też odszkodowania, które są wypłacane za np. zniszczone przez bobry groble przy stawach rybnych, zalane pola, podtopione lasy .
Naukowcy z Instytutu Nauk o Środowisku UJ, od wielu lat prowadzą badania na temat strat spowodowanych przez bobry w Polsce. Według nich, zaledwie 3% stanowisk bobrów w Polsce powoduje mniejsze lub większe szkody. Badania przeprowadzone przez RDOŚ w Krakowie nie są już tak optymistyczne. W 2012 roku szkody wyrządzone przez bobry w małopolskich gospodarstwach rolnych, leśnych i rybackich oszacowano na 373 tys. zł.
Odszkodowania za szkody wyrządzone przez zwierzęta chronione pokrywa budżet państwa za pośrednictwem RDOŚ. Od kilku lat prowadzony jest program, który doprowadzić ma do zmniejszenia szkód wyrządzonych przez bobry. Właściciele gruntów, na których osiedliły się bobry mogą zgłosić się właśnie do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Krakowie.
A jeszcze około 30 lat temu, bóbr był gatunkiem rzadko występującym w Polsce. Według danych GUS populacja w naszym kraju ciągle wzrasta i obecnie wynosi 80-90 tysięcy osobników. Tymczasem w latach 90. ich liczebność wahała się w granicach 5 tysięcy.
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
06:35
Ekspresowa modernizacja toru żużlowego w Mościcach. To jednak nie wystarczy
-
06:18
Ciepły i słoneczny początek tygodnia w Krakowie
-
06:09
Aktualności komunikacyjne 28.04
-
21:05
Ghosting, gaslighting, lovebombing - nowe spojrzenie na zachowania w relacjach
-
18:38
To oni pomagali ofiarom wypadku w alei Róż. Teraz Kraków docenił tę pomoc
-
17:38
Bycza interwencja. Strażacy uratowali zwierzę, które wpadło do Dunajca
-
17:18
Izabela Marcisz: Dużo mnie to kosztowało, ale jestem zadowolona z tego, co mam
-
16:52
Plakaty wyborcze niszczone na potęgę. Tarnowska policja prowadzi już dziewięć śledztw
-
16:06
Jest szansa na drugą karetkę neonatologiczną w Małopolsce. NFZ ogłosił konkurs
-
15:19
Ruch Muzyczny na fali: Maciej Kucharski rozmawia z Markiem Szlezerem i Jakubem Puchalskim
-
15:06
„Chcemy być autorami własnej przyszłości”. Kampania profrekwencyjna dla młodych jest już w Krakowie
-
13:10
Marsz milczenia w byłym KL Auschwitz. "Kto nie pamięta przeszłości, ten skazany jest na jej powtórzenie"
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze