Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Małopolska: Co przyniesie nam 2014 rok?

  • Kraków
  • date_range Środa, 2014.01.01 13:04 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 07:04 )
Jak zmiany czekają mieszkańców Małopolski w 2014 roku?

Kraków w 2014 roku:

LUTY

- Rozpoczęcie prac przy wymianie torów tramwajowych z Ronda Mogilskiego do Nowej Huty. To najważniejszy element przebudowy ulicy Mogilskiej i Jana Pawła II. Po nowych torach tramwaje będą mogły jeździć szybciej i ciszej. Wreszcie też na tej popularnej trasie będą mogły kursować najnowocześniejsze pojazdy. Prace potrwają co najmniej do końca 2014 roku. W czasie remontu zamiast tramwajów, Mogilską będą kursowały autobusy zastępcze.

- W lutym ma się rozpocząć przebudowa linii kolejowej z Krakowa na lotnisko w  Balicach. Przez ponad rok. zamiast szynobusów, z Dworca Głównego będą odjeżdżały autobusy zastępcze. Nowa linia będzie miała dwa tory na całej długości. Będą mogły po niej jeździć pociągi elektryczne. Zostanie też wydłużona pod sam terminal na lotnisku, gdzie będzie zlokalizowany mini-dworzec.


MARZEC


- Do marca powinny potrwać odbiory techniczne nowej, podziemnej poczekalni na Dworcu Głównym w  Krakowie. Według zapowiedzi PKP ma to być najnowocześniejszy i najpiękniejszy obiekt tego typu w Polsce. Podróżni czekają na wielkie otwarcie z niecierpliwością. Pierwotnie nowy dworzec miał być bowiem gotowy... w połowie 2012 roku.


KWIECIEŃ


- Wielkie otwarcie hali widowiskowo-sportowej w Czyżynach. Na inaugurację ma odbyć się koncert, ale nie ma jeszcze oficjalnych informacji, kto zagra. W maju lub czerwcu w Kraków Arenie mają natomiast się odbyć mecze polskich siatkarzy w Lidze Światowej. A we wrześniu - mecze siatkarskich Mistrzostw Świata.


CZERWIEC


- Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w czerwcu powinny się rozpocząć prace przy budowie kolejnego odcinka obwodnicy Krakowa. Chodzi o prawie pięciokilometrowy fragment między Węzłem Rybitwy a ulicą Igołomską na obrzeżach Nowej Huty. Plany mogą pokrzyżować problemy przy przetargu. Jeśli będą odwołania, sprawa może się przeciągnąć. Dzięki nowej drodze odkorkują się ulice Półłanki i Klasztorna w Nowej Hucie.


WRZESIEŃ


- Wrzesień to wstępny termin otwarcia Centrum Kongresowego przy Rondzie Grunwaldzkim w Krakowie. Imponujący budynek będzie miał największą w mieście salę audytoryjną na ponad 2000 miejsc. Do tej pory Kraków takiej nie miał, dlatego omijało go wiele prestiżowych kongresów. Będzie też kilka mniejszych sal, w których będzie można organizować koncerty, spotkania, a nawet... pokazy mody.

- We wrześniu zapowiedziano też otwarcie nowej siedziby Cricoteki, czyli muzeum Tadeusza Kantora. Oryginalny budynek powstaje przy bulwarach wiślanych w Podgórzu. W nowej siedzibie będą zgromadzone wszystkie dzieła Kantora. Będzie też można tam organizować wystawy czasowe, spektakle i warsztaty teatralne.


GRUDZIEŃ


- Być może w grudniu skończy się budowa ostatniego fragmentu pierwszej linii Krakowskiego Szybkiego Tramwaju, czyli odcinka z Lipskiej do Wielickiej. Choć planowo budowa miała się zakończyć na początku 2015 roku, to firma budowlana obiecuje, że zrobi to wcześniej. Dzięki kolejnemu fragmentowi torów, dojazd do osiedla Kurdwanów będzie szybszy, bo tramwaj numer 50 nie będzie musiał przedzierać się przez zakorkowane okolice Hali Targowej. Z Ronda Grzegórzeckiego pojedzie prosto, ulicą Kotlarską w stronę Lipskiej. Tory częściowo będą poprowadzone estakadą, tuż obok dworca kolejowego w Płaszowie.

- Wstępnie w grudniu ma się rozpocząć przebudowa kolejnego odcinka Zakopianki, między Lubniem a Rabką. To ogromne przedsięwzięcie. 16 kilometrowy odcinek będzie dwujezdniowy, a 2 kilometry drogi będą poprowadzone... tunelem.

Tarnów i okolice w 2014:

Tarnowianie liczą na to, że nowy rok przyniesie im odpowiedzi na wiele nurtujących pytań. Tak szybko mogą się nie dowiedzieć czy prezydent Tarnowa jest winny korupcji, ale bez wątpienia afera z jego udziałem przy jednoczesnych wyborach samorządowych - zapowiadają jeden z najgorętszych okresów politycznych w historii Tarnowa.

Już 2 stycznia okaże się czy prezydent Tarnowa wyjdzie na wolność za poręczeniem majątkowym , czy też pozostanie w areszcie na dłużej. Jednak nawet jeśli wyjdzie na wolność, prawdopodobnie nie będzie mógł sprawować swojej funkcji. Bez względu na to rozstrzygnięcie Platforma Obywatelska będzie się starała odciąć od podejrzanego o korupcje Ryszarda Ś, który startował w ostatnich wyborach jako kandydat popierany przez PO. 7 stycznia po 7 latach wspólnego rządzenia PO zapewne potwierdzi zapowiadane rozstanie z pro - prezydenckim ugrupowaniem "Tarnowianie". To jednak oznacza także, że platforma będzie musiało zdobyć większość w radzie miasta.

Dla zastępcy prezydenta Tarnowa kierującego obecnie miastem, Henryka Słomki - Narożańskiego właśnie z PO, oraz radnych będzie to jednak także rok poważnych decyzji. Jedną z najważniejszych będzie ewentualnych zwrot kilkunastu milionów złotych dotacji na budowę łącznika z autostradą jeszcze przed decyzją sądu oraz żądaniami Unii Europejskiej.

15 stycznia mieszkańcy miasta i regionu będą też mogli zrobić wreszcie zakupy na odnowionym tarnowskim Burku - jednym z najstarszych placów handlowych w Małopolsce.

Tarnowian oraz wszystkich kierowców ucieszy też na pewno, zapowiedź otwarcia brakującego odcinka autostrady A4 z Tarnowa do Dębicy. Ma się to stać najpóźniej pod koniec 2014 roku. Wtedy jeśli całkiem nie zniknie to na pewno bardzo się zmniejszy problem samochodów, które przez brak dalszego odcinka autostrady przejeżdżają przez centrum Tarnowa.

Mimo pierwszych zapowiedzi uciążliwa modernizacja linii kolejowej z Krakowa do Tarnowa ma się zakończyć dopiero za dwa lata - ale już pod koniec 2014 utrudnień na tej trasie powinno ubywać, a pociągi mają przyspieszyć.

Na inwestycje drogowe czekają pozostałe miasta wschodniej Małopolski. Jest już niemal pewne, że na wiosnę ruszy budowa docelowego zjazdu z autostrady w Brzesku. Z kolei rozjeżdżana przez TIRy Dąbrowa Tarnowska nie ustaje w bojach o powstanie obwodnicy, na której przygotowanie wydano już ponad 16 milionów złotych. Ostateczna decyzja w tej sprawie powinna zapaść właśnie w nadchodzącym roku.


Na zachodzie w 2014 roku:

W zachodniej Małopolsce w 2014 jeszcze nie raz usłyszymy o zaporze w Świnnej Porębie . Zbiornik ma być gotowy w 2015 roku, ale teraz czas kończyć wszystkie inwestycje wokół jego brzegów. Najważniejsze to przebudowa linii kolejowej Kraków - Zakopane w okolicach Suchej Beskidzkiej. Przez pewien czas pasażerowie na tym odcinku będą przewożeni autobusami. Później będzie już tylko lepiej. Podróż pociągiem pod Tatry skróci się o kilka minut a z okien podróżni będą mogli podziwiać panoramę nowego, ogromnego jeziora.

W Olkuszu w tym roku mieszkańcy przejadą nową obwodnicą . Pieniądze na jej dokończenie znalazły się w budżecie województwa. Trasa (łącznie z oddanym już odcinkiem) pozwoli kierowcom omijać centrum miasteczka. Droga zaczyna się w pobliżu przejazdu kolejowego na trasie w kierunku Wolbromia, przecina drogę krajową i łączy się z drogą wojewódzką w kierunku Trzebini. Inwestycja jednak nie podoba się wielu mieszkańcom. Ostatni etap drogi biegnie pod oknami mieszkańców jednego z większych olkuskich osiedli.

W Oświęcimiu - przynajmniej mamy taką nadzieję - będzie można zobaczyć odnowiony rynek. Roboty w sercu starówki miały zakończyć się w wakacje 2013 roku. Miasto wybrało jednak firmę, która nie poradziła sobie z remontem i na finiszu roku trzeba było szukać wykonawcy, który dokończy prace. Ma na to czas do wiosny. Może w czerwcu podczas Life Festival Oświęcim muzycy znów zagrają na scenie w rynku? Na razie pewne jest, że pod koniec czerwca na stadionie MOSiR wystąpi grupa Soundgarden .

To będzie gorący polityczny rok w Wadowicach . Po przeprowadzonym w roku 2013 nieskutecznym referendum ws. odwołania burmistrz Ewy Filipiak, emocje polityczne w papieskim mieście teraz będą jeszcze większe. Kto będzie zwycięzcą? Rządząca miastem od 20 lat Ewa Filipiak ? Czy mieszkańcy zaufają kontrowersyjnemu liderowi Inicjatywy Wolne Wadowice Mateuszowi Klinowskiemu ? A może na starciu gigantów skorzysta ktoś trzeci? Wszystko będzie jasne jesienią. Wcześniej - bo już końcem kwietnia - Wadowiczanie będą cieszyć się z kanonizacji Jana Pawła II , najsłynniejszego obywatela miasta.

W Zatorze niedaleko Oświęcimia w 2014 roku zostanie otwarta pierwsza część największego w Polsce parku rozrywki. Będzie coś dla miłośników mocnych wrażeń: tunele strachu, szalone karuzele i kolejka górska. Budowę parku już można podziwiać z trasy 44 Zator - Oświecim. Otwarcie za kilka miesięcy.


2014 – kolejny rok marzeń Nowego Sącza o drogach


Poprawa komunikacji – szybka droga łącząca Nowy Sącz z autostradą A4 i kolej przez Piekiełko i Podłęże do Krakowa , to główne wyzwania stojące przed sądeckimi władzami w nowym, 2014 roku. Taka opinia dominuje w komentarzach towarzyszących pożegnaniu starego roku.

Dobrą wiadomością, jaka dotarła do Nowego Sącza niemal w ostatnich godzinach roku 2013 była wieść o uzyskaniu decyzji budowlanej dla północnej obwodnicy miasta . Sama budowa, jeśli pogoda pozwoli ma ruszyć w najbliższych tygodniach. Obwodnica daje przede wszystkim nadzieje na rozładowanie korków w centrum, dzięki budowie nowej (drugiej w mieście) przeprawy przez Dunajec.

Niepewny jest natomiast nadal los zachodniej obwodnicy , której budowa jest zadaniem powiatu. Protesty mieszkańców skutecznie blokują inwestycję i wszystko wskazuje na to, że prac nie uda się rozpocząć w terminie dającym szansę na finał i rozliczenie przed końcem 2015 r. To oznacza, że zagwarantowane na ten cel w budżecie marszałka blisko 40 mln zł z funduszu unijnych przepadnie i o finansowanie obwodnicy trzeba będzie walczyć od nowa.

Rok 2014 ma być też rokiem opóźnionego o ponad rok otwarcia parku technologicznego MMC Brainville, znane wcześniej pod nazwą Miasteczko Multimedialne . Z nadziei, jakie projekt budził na początku zostało jednak nie wiele. Coś co miało otworzyć miasto na innowacyjne technologie, kojarzy się dziś przede wszystkim z kłótnią udziałowców i ryzykiem, że pozyskane 100 mln zł z funduszy unijnych nie przyniesie spodziewanego efektu.

Niezmiennie nadzieje budzi sądecki biznes. Rok 2013 przyniósł Nowemu Sączowi między innymi kolejnego posiadacza tytułu „Przedsiębiorca Roku Ernst&Young”. Po Krzysztofie Pawłowskim (twórca WSB-NLU) i Ryszardzie Florku (twórca i właściciel Fakro) tytuł otrzymał w ostatniej edycji plebiscytu Andrzej Wiśniowski.

Kolejnego, dobrego roku spodziewa się także sądecki Newag, który po udanym debiucie na giełdzie zapowiada prace nad pociągiem dużych prędkości, jeżdżącym powyżej 200 km/h , i wejście do grona największych firm tej branży w Europie.


(dziennikarze Radia Kraków)




Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię