Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Małopolscy licealiści wystrzelili sondę planetarną. FILM

  • Kraków
  • date_range Czwartek, 2013.04.18 06:26 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 04:02 )
Są młodzi, zdolni i mieszkają w Małopolsce - licealiści z V LO w Krakowie i Liceum Ogólnokształcącego imienia Marii Skłodowskiej-Curie w Andrychowie wspólnie zbudowali sondę planetarną i wygrali ogólnoeuropejski konkurs Can Sat organizowany przez Europejską Agencję Kosmiczną.

Przygotowanie do wystrzelenia sondy, źródło: kraksat.pl

Małopolscy licealiści wystrzelili rakietę w kosmos/źródło: kraksat.pl

To nie lada wyczyn - zwłaszcza, że sondę udało się wystrzelić w powietrze i bezpiecznie sprowadzić z powrotem na ziemię. Naszym celem było zebranie danych na temat różnych parametrów, w czasie lotu, spadku i lądowania. Chcieliśmy przede wszystkim zmierzyć poziom promieniowania jonizującego, które jest niebezpieczne dla ludzi. Zrobiliśmy pomiary poziomu promieniowania gamma i beta wysoko w atmosferze, jak również na ziemi. Dane o jego poziomie są niezbędne w prowadzeniu budowy chroniącej przed cząstkami. Wystrzelenie sondy może pomóc ustalić czy może istnieć życie na tej planecie.

Wykorzystaliśmy model STS-5 tub Geigera. Wybraliśmy je ze względu na ich dobrą czułość. Aby uzyskać dobre statystyki pomiarów podczas lotu wykorzystaliśmy siedem tub Geigera. Pomiar poziomu wilgotności pozwoli określić ilość wody dostępnej w atmosferze dla astronautów i roślin podczas przyszłych misji" - pisali na swojej stronie internetowej uczniowie krakowskiego i andrychowskiego liceum.



Młodzi konstruktorzy swoją sondę wystrzelili na wysokość ponad 1000 metrów. Rakieta poruszała się z prędkością przeszło 650 kilometrów na godzinę, potem sonda na spadochronie opadła na ziemię. Finał zawodów odbył się w Holandii. W rywalizacji udział wzięło 8 zespołów .

Uczniowie i studenci z naszego regionu nie po raz pierwszy udowadniają, że Małopolska to zagłębie prawdziwych talentów. Niedawno studentem Uniwersytetu Jagiellońskiego wygrał międzynarodowe zawody matematyczne. Studenci AGH z kolei, zdobyli drugie miejsce podczas największych w Europie zawodów robotów mobilnych. Są też młodzi zdolni, którzy budują bolida - mniejszy odpowiednik formuły jeden.
(Aneta Regulska/jg)
Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię