- A
- A
- A
Małopolanie zadecydują, na co wydadzą pieniądze
Małopolskie gminy ruszają z konsultacjami nad budżetami obywatelskimi. Sposoby podziałów pieniędzy i wysokość dotacji są różne, ale co ważne, w każdym przypadku najwięcej do powiedzenia mają mieszkańcy. O tym, na co zostaną wydane pieniądze z budżetu zadecydują mieszkańcy m.in. Krakowa i Kęt.W Krakowie wystartował budżet obywatelski. Głosowanie dopiero jesienią, teraz jest czas na zgłaszanie projektów. Przypomnijmy, do dyspozycji mieszkańców jest 4,5 miliona złotych. Po 100 tysięcy dostanie każda z dzielnic, za resztę wykonane będą zadania ogólnomiejskie.
By pomóc mieszkańcom w zgłaszaniu projektów, w dzielnicach odbywają się spotkania. 6 maja o budżecie dyskutować będą w Nowej Hucie, Swoszowicach i Starym Mieście.
- Zaproszeni są wszyscy, zwłaszcza ci, którzy mają pomysł i chcieliby go zgłosić. Podczas spotkań w dzielnicach każdy dowie się jak to zrobić - mówi Tomasz Daros, radny starego miasta. -
Spotkania w dzielnicach będą się odbywać do połowy czerwca.
Harmonogram spotkań znajduje się TUTAJ .
W 30-tysięcznych Kętach niedaleko Oświęcimia mieszkańcy dostaną do rozdysponowania tylko milion złotych mniej niż krakowianie. Na konsultacje jest jeszcze sporo czasu, bo startują one jutro i potrwają do 20 października. Na razie - przez dwa miesiące - do 7 lipca mieszkańcy mogą zgłaszać swoje propozycje inwestycji, które ich zdaniem są potrzebne.
Pieniądze będą dzielone proporcjonalnie: między dzielnice i okoliczne wsie. Wysokość dotacji będzie zależała m.in. od liczby mieszkańców. Wybór inwestycji do realizacji nastąpi w październiku. Wtedy przez dwa tygodnie będzie można głosować na propozycje mieszkańców.
Przypomnijmy, że przed rokiem w Kętach w takim głosowaniu wzięło udział blisko 10 tysięcy osób, czyli swoją inwestycję zaproponował co trzeci mieszkaniec gminy. Pierwsza edycja budżetu obywatelskiego została już wyróżniony przez prezydenta i Fundację Stefana Batorego. Więcej informacji można znaleźć TUTAJ .
Wczoraj natomiast zakończyło się przyjmowanie zgłoszeń do trzeciej edycji budżetu obywatelskiego w Tarnowie. Zgłoszone projekty teraz muszą przejść weryfikację.
Do tarnowskiego magistratu wpłynęło 71 propozycji. Po raz kolejny najwięcej projektów dotyczy remontu dróg i chodników . Do najbardziej popularnych inwestycji należały też te dotyczące infrastruktury sportowej i rekreacyjnej. Tarnowianie wnoszą o wybudowanie m.in. nowych placów zabaw i sieci plenerowych siłowni.
Czytaj:
Po ogłoszeniu listy wybranych projektów 4 czerwca ruszy głosowanie. Wtedy mieszkańcy zdecydują, które propozycje chcą zrealizować.
Ola Ratusznik/Marek Mędela/Agnieszka Wrońskaew
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
18:13
Za mgłę na lotnisku pasażer nie dostanie odszkodowania. Co robić, kiedy samolot uziemi pogoda?
-
16:26
Lakiernik samochodowy – jak pasja do motoryzacji może stać się dochodowym zawodem?
-
16:05
Usługi społeczne dla większej grupy osób z niepełnosprawnościami. Tarnów poszerza ofertę
-
16:02
Po prostu „Wicked”
-
15:30
Filmowe podusmowanie roku 2024 w polskich kinach
-
15:17
Kardynał Stanisław Dziwisz zostanie wezwany przed Państwową Komisję ds. Pedofilii
-
14:51
„Kurort pożarty przez fast-food”. Tłumy w Zakopanem i niezadowoleni mieszkańcy
-
14:49
Sposób na odczarowanie krakowskich gołębi
-
14:45
Andrzej Hawranek o swojej nominacji na szefa małopolskiego Sanepidu: Wojewoda ma do mnie zaufanie
-
14:14
Postanowienia noworoczne bez presji. "Nie oczekuj cudów, akceptuj siebie"
-
13:50
Rozbójnik z Chrzanowa trafił na trzy miesiące do aresztu
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze