Sobotnia konwencja wyborcza Łukasza Gibały odbyła się w Teatrze Nowym Proxima na krakowskim Kazimierzu. Na scenie obok kandydata na prezydenta zaprezentowali się także kandydaci startujący z jego komitetu do rady miasta oraz przedstawiciele i eksperci jego stowarzyszenia Kraków dla Mieszkańców.
Kandydat na prezydenta w swoim wystąpieniu podkreślił, że nadchodzące wybory będą oznaczały w Krakowie "kres tej aroganckiej władzy". Jak wskazał, tylko on, jako kandydat na prezydenta, jego komitet wyborczy oraz stowarzyszenie Kraków dla Mieszkańców są gwarantami prawdziwej zmiany.
Tym, co nas wszystkich łączy jest głębokie przekonanie, że Kraków potrzebuje zmiany i że to my mamy gotowość, żeby tę zmianę zrealizować
- wskazał Gibała. Pozostali liczący się pretendenci do fotela prezydenta miasta – według niego - "to kandydaci kontynuacji, farbowane lisy, którzy mówią, że są kandydatami zmiany, a tak naprawdę są kandydatami kontynuacji".
Mamy tylko jedno środowisko i jeden komitet, który ma szansę wygrać i który reprezentuje realną zmianę, czyli to, czego chce większość krakowian – tym komitetem jesteście wy
- mówił Gibała do zgromadzonych na konwencji.
Nie dla farbowanych lisów, tak dla zmiany
- skandował.
W swoim wystąpieniu Gibała ocenił, że jego wizja Krakowa zawsze była, jest i będzie jasna i klarowna.
Chcemy miasta dobrze skomunikowanego, miasta zielonego, miasta, którego gospodarka opiera się na innowacyjnych technologiach. Chcemy miasta otwartego i miasta różnorodnego. Miasta, w którym mieszkanie nie jest dobrem luksusowym, ale dobrem dostępnym dla wszystkich
- wyliczał kandydat.
Zadeklarował, że będąc prezydentem wraz ze swoimi współpracownikami odkorkuje Kraków, zbuduje cztery nowe linie tramwajowe, rozpocznie budowę metra, będzie inwestował w komunikację miejską, zlikwiduje białe plamy transportowe, tak żeby każdy mieszkaniec w promieniu 500 metrów miał dostęp do szybkiej i sprawnej komunikacji miejskiej. Mocny nacisk położy na jakość i czystość wód i powietrza.
W ocenie Gibały Kraków pod rządami odchodzącego Jacka Majchrowskiego jest "stolicą betonozy, miastem w którym panuje anarchia i chaos przestrzenny, miastem, w którym lawinowo rosną ceny mieszkań", a obecna władza traktuje mieszkańców "arogancko i jak wrogów".
My to musimy zmienić. Stworzymy porządny plan ogólny, zmienimy miejscowe plany tam, gdzie są one wrogie i nieprzyjazne dla mieszkańców oraz rozpoczniemy budowę 10 tysięcy mieszkań na tani wynajem, żeby zlikwidować lukę czynszową. Musimy to zrobić, bo tylko my jesteśmy szansą dla tego miasta, tylko my jesteśmy prawdziwą zmianą
- podkreślił Gibała.
Zadeklarował, że podczas jego prezydentury środki na rozwój będą wydawane z uwzględnieniem potrzeb wszystkich dzielnic, także peryferyjnych, a nie jak do tej pory – tylko na centrum.
Kraków musi rozwijać się równomiernie, dlatego zmienimy sposób wydatkowania funduszy, tak aby inwestować przede wszystkim w dzielnice peryferyjne
- wskazał Gibała i zapowiedział, że w każdej dzielnicy miasta powstanie tzw. mini rynek, pozwalający zrealizować mieszkańcom w bliskiej odległości ich podstawowe potrzeby życiowe, społeczne i kulturalne.
Jak ocenił Gibała, jego komitet ma najlepszy program dla Krakowa, na który składa się ponad 170 konkretnych postulatów wypracowanych przez ponad 100 ekspertów zaangażowanych społecznie.
Nie mam też żadnej wątpliwości, że jako jedyny komitet wyborczy jesteśmy wiarygodni w tym co mówimy, bo świadczy o tym ponad 10 lat naszej ciężkiej pracy – to my jesteśmy prawdziwą zmianą
- zakończył kandydat.
Łukasz Gibała w wyborach na prezydenta miasta startuje jako kandydat bezpartyjny z własnego komitetu. W grudniu oficjalnego poparcia udzieliła mu Daria Gosek-Popiołek, posłanka partii Razem, tworzącej klub Lewicy w Sejmie. W przeszłości Gibała związany był z Ruchem Palikota i PO.
Wśród kandydatów na radnych KWW Łukasza Gibały są nie tylko osoby związane ze stowarzyszeniem Kraków dla Mieszkańców i obecnym klubem radnych miejskich o tej samej nazwie, ale i m.in. byli radni Nowoczesnej Małgorzata Jantos i Michał Starobrat oraz Aleksandra Owca, związana z partią Razem.
Sam Gibała w wyborach do rady miasta jest jedynką listy w okręgu nr 3 - Bronowice, Zwierzyniec, Dębniki. Liderami w pozostałych okręgach są: Eliza Dydyńska-Czesak (okręg 7 – Bieńczyce, Nowa Huta), Rafał Nowak (okręg 6 - Czyżyny, Mistrzejowice), Rafał Zawiślak (okręg 5 – Bieżanów-Prokocim, Podgórze), Michał Starobrat (okręg 4 - Łagiewniki-Borek Fałęcki, Swoszowice, Podgórze Duchackie), Aleksandra Owca związana z partią Razem (okręg 2 - Prądnik Biały, Krowodrza), Łukasz Maślona (okręg 1 - Stare Miasto, Grzegórzki).
Na listach KWW Gibały do rady miasta będą także przedstawiciele Koalicji Ruchów Krakowskich (KRK) "Wspólnie dla Miasta". Skupia ona ok. 20 ruchów miejskich, stawiających sobie za cel poprawę warunków życia w mieście m.in. poprzez ochronę terenów zielonych.
Wybory samorządowe odbędą się w niedzielę 7 kwietnia. Druga tura wyborów bezpośrednich wójtów, burmistrzów i prezydentów miast – 21 kwietnia.