- A
- A
- A
Lepiej nie ignorować mandatów za parkowanie
Zablokowane konto, brak dostępu do środków, kilkudniowy proces windykacyjny - taki los może czekać tych mieszkańców Krakowa, którzy nie zapłacili za postój w płatnej strefie.Jak informują słuchacze Radia Kraków, Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu zaczął przekazywać niepłacone od lat mandaty urzędowi skarbowemu. A ten nie zwraca się już do dłużników z prośbą o wypłacenie z konta należności za mandat. Zwraca się bezpośrednio do banku. I tu zaczyna się kłopot, bo większość banków ma pewną procedurę ochronną dla swoich klientów, która nie pozwala na wypłacenie windykatorom długu, jeśli klient nie ma na swoim koncie trzykrotnej średniej krajowej poza kwotą długu. Wszystkie pieniądze zostają więc, żebyśmy byli bezpieczni.
Urzędnicy zapewniają, że przed każdym bezpośrednim ściągnięciem pieniędzy z konta najpierw do dłużników wysyłane są listowne ponaglenia. Dopiero gdy to nie skutkuje, korzysta się z bardziej drastycznych metod.
Jeśli bank zablokuje nam konto, musimy przede wszystkim zapłacić za mandat . Dopiero gdy urząd zaksięguje nam wpłatę, konto zostaje odblokowane. Z powodu zablokowanego konta nie musimy pożyczać od wujka czy teścia, wystarczy pójść do najbliższego oddziału banku. Bank w takiej sytuacji może wypłacić pieniądze do rąk własnych. Wtedy nadajemy przelew, robimy skan potwierdzenia wpłaty i przesyłamy do urzędu. Równocześnie warto zadzwonić do urzędu, by ten jak najszybciej poinformował bank o tym, że dług został spłacony.
Żeby uniknąć podobnych nieprzyjemności, warto pamiętać jednak o płaceniu opłat parkingowych. Te zostały wprowadzone w miastach niemalże całej Małopolski - m.in. w Zakopanem, Tarnowie, Nowym Sączu, Bochni czy Brzesku. Opłaty wynoszą od 1,5 zł w Brzesku do 3 zł za godzinę w Krakowie. Mandat prawie wszędzie jest taki sam, około 50 złotych. Pamiętajmy też, że jeśli dostaniemy mandat, nie musimy zawsze z pokorą go płacić. W każdym małopolskim mieście przysługuje nam prawo do odwołania się.
(Karol Surówka/ko)
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
21:39
Uniwersytet Jagielloński i dwie inne uczelnie zawiadamiają prokuraturę. Chodzi o fałszowanie dyplomów
-
19:44
Hydrogeolog: Stan polskich wód może być gorszy niż przedstawiają to oficjalne dane
-
17:21
Jaka przyszłość czeka dawne Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego przy Wawelu? Obiekt popada w ruinę
-
16:50
Inspektorzy PIP będą działać sprawniej. "Kodeks pracy nie przewiduje, że umowę o pracę jest nagrodą"
-
16:30
Władze Krakowa: specustawa rozwiąże problemy formalne ws. budowy metra
-
14:45
Akt utworzenia gminy już w rękach urzędników ze Szczawy. Nowa gmina ma jednak "pod górkę"
-
13:54
Wypalenie zawodowe – cichy wróg pracownika. Jak je rozpoznać i jak sobie z nim radzić?
-
13:47
Koniec z „dworcem wstydu” w Krynicy. Budynek znów będzie służył podróżnym
-
13:33
Ruszyła częściowa rozbiórka zabytkowego Starego Młyna w Nowym Sączu. ZDJĘCIA
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze