Sam autor pomysłu przyznaje, że pomysł na zrobienie miejskiego beretu z tradycyjnej czapki krakuski zrodził się przy okazji jednej z lekcji śpiewania organizowanej na Rynku Głównym w Krakowie.

- Akcja "Wszyscy jesteśmy Kościuszkami", która polegała na tym, że zrobiliśmy sobie zdjęcie w czapkach krakuskach, przekonała mnie, że  ludziom trzeba dać jakiś powód, żeby się pojawiali w ważnych chwilach dla Krakowa, dla historii Polski w czapkach krakowskich, które by podkreślały rodzaj identyfikacji z miesjcem. To jest jakiś rodzaj lokalnego patriotyzmu - mówi Waldemar Domański - dyrektor Biblioteki Polskiej Piosenki. Akcję "Kraków w Krakusce" wspierają przedstawiciele urzędu miasta oraz Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Jak mówi Witold Kramarz - dyrektor krakowskiego MOPS-u, podczas warsztatów terapii zajęciowej podopieczni ośrodka szyją czapki krakuski.

- W ramach Miejskiego Dzienniego Domu Pomocy Społecznej funkcjonują pracownie krawieckie. Osoby niepełnosprawne, seniorzy mogą wykorzystać tę pracownię albo żeby sobie coś naprawić, albo w ramach zajęć integracyjnych przygotowują różne projekty. Projektem czapek zaraził nas Waldemar Domański. Naradziliśmy się i przygotowaliśmy pierwszych 76 krakusek - mówi Witold Kramarz

Zatem będzie mozna połączyć przyjemne z pożytecznym. Przy okazji akcji miejscy aktywiści pomagający bezdomnym chcą ich nauczyć nowych umiejętności - w tym przypadku szycia na maszynie. Mają nadzieję, że to pomoże im znaleźć pracę i wyjść na prostą. Pozostaje pytanie: gdzie taką czapkę kupić? Jak deklaruje Małgorzata Rusiłko z Towarzystwa KRAM Sukiennice uszyte czapki wkrótce pojawią się na kramach w Sukiennicach.

 - Na razie można kupić czapki do stroju krakowskiego, z dużym pawim piórem, profesjonalnie wykonane, bardzo strojne i, nie ukrywam, nie tanie. Chcemy wypromować krakuskę jako beret miejski o tym samym kształcie, w tych samych kolorach, natomiast w dużo bardziej prostej formie - mówi Małgorzata Rusiłko.

Oprócz tego czapki krakuski można będzie kupić też na stoiskach rozkładanych przy okazji miejskich imprez.

Najbliższą okazją do zdobycia i założenia takiej czapki krakuski będzie lekcja śpiewania organizowana 3 maja na Rynku Głównym w Krakowie. Czapki zostaną rozlosowane wśród uczestników zabawy. 

 

 

Joanna Orszulak/jgk