Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Kulturalne podsumowanie roku w Rekomendacjach Radia Kraków – kolekcja wzruszeń

  • Tadeusz Marek
  • date_range Wtorek, 2024.12.31 16:03 ( Edytowany Wtorek, 2024.12.31 16:09 )
W Rekomendacjach Kulturalnych Radia Kraków spotykamy się codziennie od poniedziałku do piątku. Wraz z końcem grudnia przyszedł czas na podsumowania. Tadeusz Marek proponuje autorski wybór najważniejszych wydarzeń i tytułów 2024 roku.

Fot.: Magdalena Zbylut-Wiśniewska

Opowiem państwu o takich wydarzeniach kulturalnych Krakowa i Małopolski, które najsilniej zapisały się w mojej pamięci, także emocjonalnej. Być może nie są to obiektywnie najważniejsze sprawy tego roku – choć i kilka takich się tam znajdzie – ale postanowiłem, że w podsumowaniu będzie z serca.

- mówił w Rekomendacjach Kulturalnych Tadeusz Marek.

Prezentujemy przedstawione na antenie listy.

Wydarzenia kulturalne Krakowa i Małopolski:

Stany Splątane” Mateusza Kołka | Muzeum Manggha

Prostota rysunku, która zabrała mnie w podróż do Tokio, Hongkongu, w końcu pozwoliła ponownie zobaczyć Kraków przepuszczony przez język wizualny czerpiący z tradycji dawnych japońskich mistrzów drzeworytu. Kolor, biurko wyciągnięte z pracowni i poczucie domowości - to właśnie wyniosłem z tych kilku razy, w trakcie których odwiedziłem ekspozycję. Było tam wszystko, co kocham: wybitny rysunek, romans z animacją i spotkanie z artystą na poziomie szkicu i flamastra z pędzlowatą końcówką w rozmiarze B. Kuratorem wystawy był Przemysław Wideł

Emocje - Lwowska Rzeźba Rokokowa | Zamek Królewski na Wawelu

Surowe, drewniane rzeźby wyłaniające się z mroku i górujące nad oglądającymi. Rzeźby okaleczone. Święci i aniołowie bez rąk i nóg - ktoś kiedyś odrąbał. Nie wiem, czy rzeźby Johanna Georga Pinsla ktoś kiedyś zaprezentował piękniej. „Emocje” były wystawą, która wypełniła treścią pojęcie kontemplacji. Kuratorką była Joanna Pałka.

Wesele” w reżyserii Mai Kleczewskiej | Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie

Zakochałem się w Stańczyku Głuchowskiego, przejąłem Rachelą Przepiórskiej i poruszyłem w odpowiedzi na Chochoła Kołodziejczyk. „Wesele” Wyspiańskiego kocham od zawsze i mimo kilku scen w najnowszej interpretacji, z którymi zaprzyjaźniłem się mniej, uznaję ten spektakl za kawał porządnego, teatralnego rzemiosła. Trzy godziny, które trzymają i to mocno.

Wincenty Wodzinowski - czuły obserwator” | Muzeum Krakowa

Wystawa, przez którą prowadzono mnie za rękę oferując rozbudowaną i wielowątkową opowieść. Wodzinowski - artysta znany nieznany, za sprawą pomysłów kuratorskich Elżbiety Lang stał się… bliski. Można się było w Pałacu Krzysztofory z głównym bohaterem wzruszać, śmiać i niepokoić. Przy okazji podpatrywać go przy malarskim warsztacie. Jeśli budować monograficzne biograficzne wystawy, to właśnie tak.

Mateusz Kołek

Mateusz Kołek "Gold fishmarket" - mat. prasowe

Hafty Moniki Drożyńskiej

Afera zagłówkowa, aferą zagłówkową, niemniej dobrze, że się w tym roku wydarzyła bo hafty Drożyńskiej z popularnych stały się - by tak rzec - modne. W każdym razie modnym stało się by je znać. Mieści się w tych makatkach czy chyłkiem „naszkicowanych” na zagłówkach siedzeń w pociągach PKP wyszywankach wiele ważnych spraw: zabawa językiem, hafciarski kunszt, przenikliwa analiza rzeczywistości, w końcu pulsujące pytanie o rolę sztuki w przestrzeni publicznej. No i humor, bez którego nic.

Hiroshige - podróż w głąb drzeworytu” Muzeum Manggha

Popłakałem się na tej wystawie, zawłaszcza w ostatniej sali, gdzie umieszczono wyświetlaną na wielkim ekranie animację. Ekran ten zaginał się i w efekcie otaczał zwiedzających ze wszystkich stron. W taki sposób wprawiono w ruch XIX-wieczne drzeworyty mistrza. Powstała immersyjna gawęda, która zawłaszczała. Pracami przy powstawaniu animacji kierowała Klaudia Ptasińska Wajda, kuratorką całej wystawy była Natalia Buchta-Stochel.

Around/Along/Beyond/Inside” | Dom Norymberski

Jedna z moich ukochanych krakowskich galerii. Schowana, z drewnianą skrzypiącą podłogą, intymna. Renata Kopyto opowiada w niej zazwyczaj o losach kobiet. Tym razem zaprosiła do współpracy artystkę wizualną Olgę Ząbroń - malarkę oddaną nieprzedstawiającej sztuce geometrycznej. Dla mnie była to jedna z najbardziej metafizycznych ekspozycji roku. Pięknym postscriptum była kolejna, dużo bardziej kameralna, zorganizowana w pracowni artystki. „Najjaśniejszy odcień szarości” był artystycznym namysłem nad istotą bieli.

Pociągowy haft Moniki Drożyńskiej | z archiwum artystki

Pociągowy haft Moniki Drożyńskiej | z archiwum artystki

30 uderzeń na minutę” | Bunkier Sztuki

Wystawa, która miała umożliwić by odwiedzający ją autentycznie zwolnili. I umożliwiła. Wprowadzona powyżej kategoria „wystawy metafizycznej” powraca i tutaj. Wielkie płótna Olgi Pawłowskiej oglądane przy wtórze misiowego bicia ogromnego metronomu dotykają wewnętrznej miękkości. Ta czerwień wyłaniająca się zza okiennej szyby stała się jedną z moich najważniejszych malarskich widokówek 2024 roku. Kuratorem wystawy jest Robert Domżalski. Proszę się spieszyć bo ekspozycja tylko do 5 stycznia!

Działalność Fortepiano Atelier

Choć w Rekomendacjach Kulturalnych po muzykę dawną raczej nie sięgam, uznałem, że nie może w tegorocznym podsumowaniu zabraknąć tego krakowskiego adresu. Eliza Pawłowska, pianistka, kolekcjonerka historycznych fortepianów stołowych stworzyła bowiem przestrzeń najczystszego cieszenia się muzyką. Spotykają się w niej muzycy, którzy po prostu lubią ze sobą przebywać i przebywanie to spędzać na muzykowaniu. Do tego muzykowania zapraszają publiczność i co rusz raczą miłą narracją. Wszystko jest bezpłatne. Chciałbym by w przyszłym roku było o Atelier głośnej. Działalność stowarzyszenia wspiera Capella Cracoviensis. 

Transformacje. Nowoczesność w III RP” | Muzeum Narodowe w Krakowie

Wystawa - wesołe miasteczko z refleksyjnym finałem. Jest tu wszystko co odsyła do zadumy nad korzeniami. Zespół kuratorski: prof. dr hab. Czesława Frejlich, Alicja Kilijańska, Joanna Regina Kowalska, Agata Małodobry, prof. dr hab. Andrzej Szczerski, dr Katarzyna Uchowicz. 

Fragment plakatu do filmu

Fragment plakatu do filmu "Diuna cz. 2"

Filmowy top 2024 roku:

Monster – Hirokazu Koreeda

Syn, samotna matka, dyrektorka szkoły – to w tym trójkącie rozgrywa się dramat zapraszający do namysłu nad ludzkimi schematami poznawczymi, potrzebą wymierzania sprawiedliwości, w końcu lękiem, który prowadzi w najmroczniejsze przestrzenie ludzkiego życia. Trzy perspektywy, z których śledzimy czystą, ludzką wrażliwość. Spotkanie z nią jest rozbrajające.

Wytłumaczenie wszystkiego – Gabor Rezisz

Historia, wydawać by się mogło, prozaiczna. Oto osiemnastoletni Ábel nie potrafi wydusić z siebie słowa na ustnej maturze z historii i w efekcie ją oblewa. Tyle tylko, że w klapę marynarki wpiętą ma kokardę narodową, a wynik egzaminu uznano za atak liberalnego nauczyciela na prawdziwego patriotę. "Wytłumaczenie wszystkiego" to nie tylko opowieść inicjacyjna, to przede wszystkim mikroskala umożliwiająca przeprowadzenie wnikliwego studium społecznych podziałów na tle politycznym. W Polsce film ten woła głośniej, niż niejedna manifestacja. Egzamin dojrzałości stał się tutaj egzaminem dojrzałości... obywatelskiej.

Smok Diplodok – Wojtek Wawszczyk

Na kinowym ekranie ożywiono postaci z kultowych komiksów Tadeusza Baranowskiego. Ponieważ reżyser filmu jest także twórcą komiksów, świetnie zdawał sobie sprawę, że komiks nie może być scenariuszem filmu. Dzięki temu powstała rzecz zależna i autonomiczna równocześnie. Opowieść o mocy rysowania, dzięki któremu można zmaterializować własną wyobraźnię. O tym, co to znaczy… tworzyć. Najlepsza polska animacja od lat.

Diuna cz. 2 - Denis Villeneuve

Kwintesencja wielkiego kinowego widowiska i maestrii technologicznej. Wchodzi jak… przyprawa.

Pianoforte – Jakub Piątek

Dokumentalna opowieść o Konkursie Chopinowskim. Kameralna produkcja, która udowadnia jak wielką siłę rażenia może mieć dobrze zrobione kino dokumentalne. Thriller umożliwiający zrozumienie znaczenia muzyki w życiu muzyka – wszystko dzięki temu, że muzyki klasycznej nikt tutaj nie traktował na klęcząco.

Dobrzy Nieznajomi - Andrew Haigh

Film przez wielu uznany za grający na emocjach, a nawet kiczowaty. Ja zaś łzy na nim wylane uznaję za łzy mądre. Historia wzięła się z przepracowywania własnego homoseksualizmu przez faceta po pięćdziesiątce i dlatego ważna. Wielu takich mężczyzn nigdy nie mogła tego zrobić. Przy okazji oniryczny romans i poemat o samotności. Mocny, mądry, piękny.

Grzyby – Paweł Borowski

Polski mikrobudżet o tym, że świat nie jest taki, jak wygląda. Najlepszy suspens w polskim kinie od lat. Starsza kobieta na grzybach spotyka dwoje nieznajomych – tylko tyle i aż tyle. Świetny thriller, który wbija w ziemię.

Perfect Days – Wim Wenders

Miała być reklama tokijskich toalet, wyszedł całkiem popularny film. Wim Wenders poza tym, że zabiera nas wspólnie z głównym bohaterem w podróż po miejskich szaletach, pozwala nam się zatrzymać i spojrzeć w korony drzew. Robi to bez egzaltacji, ze spokojem i dokumentalnym chłodem. Film, który szlachetnie nudzi i zaprasza do tego, żeby zwolnić, napić się schłodzonej wody i się tym ucieszyć. Wchodzi w ciało i dlatego jest dobry.

<iframe style="border-radius:12px" src="https://open.spotify.com/embed/episode/6KIs62BOrFOEzNXT2baSj2?utm_source=generator" width="100%" height="352" frameBorder="0" allowfullscreen="" allow="autoplay; clipboard-write; encrypted-media; fullscreen; picture-in-picture" loading="lazy"></iframe>

Bulion i inne namiętności - Anh Hung Tran

Wielu się obrażało, że Francja do Oscara wystawiła „Bulion…”, a nie dużo lepszą „Anatomię upadku”. Być może słusznie. Tymczasem ja zabieram ze sobą z 2024 właśnie tę zmysłową opowieść o jedzeniu. Nikt wcześniej nie opowiadał mi w ten sposób o miłości. Film niespieszny, w którym można się rozsmakować. Jak oni tam jadzą!

Hrabia Monte Christo - Alexandre de La Patellière, Matthieu Delaporte

Nikt nie próbował tutaj streszczać książki i dlatego film jest wygrany. Najlepszy historyczny film akcji od lat. Intryga, którą śledzi się z zapartym tchem. Warto sięgnąć kiedy ma się ochotę zapomnieć o bożym świecie.

Rozszerzoną wersję filmowego podsumowania roku znajdziesz na stronie Radia Kraków Kultura

Autor:
Tadeusz Marek

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię