Władze Zakopanego jednogłośnie przyznają, że należy to zmienić. Pomysłów jest kilka, władze chcą w najbliższym czasie objąć Krupówki tzw. Parkiem Kulturowym. Pozwoliłoby to m.in. na uporządkowanie reklam i nadanie im jednolitego, estetycznego wyglądu. Inny pomysł to objęcie Krupówek strefą „ciszy” tak aby restauracje i regionalne karczmy nie ogłuszały turystów muzyką z głośników wystawianych przed lokalne. Nawet jeśli uda się wprowadzić te rozwiązania, wciąż jednak pozostaną inne, nierozwiązane problemy – choćby wygląd elewacji budynków przy deptaku. Dodatkowo na prywatnych terenach stoją stragany z wszechobecną chińszczyzną. I tutaj niestety urzędnicy nie mają wpływu na to, co sprzedaje się na kramach. A ich właściciele tłumaczą, że to gust turystów decyduje o tym, czym handlują.
Park kulturowy to szansa, aby zakopiańskie Krupówki odzyskały dawny blask . Ale są też tacy, którzy mówią, że to zamach na wolność gospodarczą. Jeszcze w tym miesiącu radni Zakopanego mają zdecydować, czy chaos reklamowy na najważniejszej ulicy w stolicy Tatr będzie uporządkowany. Zdaniem Mateusza Zmyślonego, specjalisty od reklamy z grupy Eskadra, likwidacja krzykliwych szyldów tylko pomoże Zakopanemu. Pod Tatry wrócą bowiem bogaci turyści, którzy kiedyś chętnie tu przyjeżdżali, a obecnie są miastem zwyczajnie zmęczeni.
Jeśli radni przyjmą uchwałę o parku kulturowym, porządki na Krupówkach ruszą na wiosnę.
Niestety zakopiańskie Krupówki, mimo że są najważniejszą ulicą kurortu, od lat nie mają szczęścia do dobrych decyzji władz miasta. O tym jak prywatni przedsiębiorcy podchodzą do estetyki, najlepiej widać na działce po słynnym coctail barze. Od dwóch lat na działce widnieje ogromna dziura wykopana pod fundamenty galerii handlowej. Dziurę wykopano, po czym biznesmenowi zabrakło pieniędzy na zrealizowanie obiektu. Turyści zszokowani oglądają wykopy a władze Zakopanego przyznają, że są bezradne i nie mogą zmusić właściciela terenu do jakichkolwiek prac.
Na razie udało się zrealizować tylko dwa projekty. Ponad 10 lat temu ówczesny burmistrz Zakopanego Adam Bachleda Curuś wymienił dziurawy asfalt na estetyczną kostkę, zmieniono też latarnie na słynne już - krzywe. Do tego w połowie deptaka powstało jakiś czas temu oczko wodne. Kiedyś krytykowane i wyszydzane, dzisiaj jest jednym z ładniejszych miejsc w Zakopanem, gdzie turyści robią pamiątkowe zdjęcia. Udało się również z deptaka usunąć nielegalny handel. Niestety cała reszta brzydoty nadal pozostała i mimo prób walki o piękne Krupówki, niestety nadal odpychają i straszą wszechobecnym kiczem.
- A
- A
- A
Krupówki: kiedyś wizytówka, dziś antyreklama? ZDJĘCIA
Zakopiańskie Krupówki razem z sopockim monciakiem to najsłynniejsze w Polsce deptaki. Niestety coraz częściej mówi się, że zakopiański deptakt to również najbrzydsza ulica na świecie. Powodów do tego typu opinii jest bardzo wiele, począwszy od samej architektury i różnorodności stylu kamienic ciągnących się wzdłuż Krupówek, po stan techniczny budynków – odrapane ściany, odpadający tynk, często straszące wybitymi oknami. Do tego dochodzi reklamowy chaos, który zdaniem wielu jest najgorszym elementem całych Krupówek.Krupówki zimą, lata 30. XX w./fot: www.audiovis.nac.gov.pl
( Przemyslaw Bolechowski /dw)
-
-
-
-
-
-
crop_free
1
/ 6
Zakopiańskie Krupówki grudzień 2013
-
-
-
-
-
-
-
-
crop_free
1
/ 8
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
19:14
Ekstraklasa. Legia Warszawa - Cracovia. Relacja LIVE
-
18:50
Trener Cracovii: mecze z Legią wyzwalają dodatkowe emocje. TRANSMISJA
-
18:02
Tradycyjne osadzenie Chochoła
-
17:58
Barwny korowód i tradycyjne osadzenie Chochoła. I tak od 55 lat
-
17:08
Tomek Wachnowski
-
17:00
Narciarze doczekali się rozpoczęcia sezonu zimowego. ZDJĘCIA
-
16:20
Kandydat niezależny… z poparciem PiS. Poznamy go w niedzielę w Krakowie
-
12:00
Grzegorz Smułek i Damian Kordian Kawecki: Festiwal Miejsc i Podróży Geografica
-
13:30
Rzeczywistość powyborcza - jak będzie wyglądał budżet Bochni w 2025 roku?
-
22:30
"Od Sanu do Donu" - dlaczego aż tam? // «Від Сяну до Дону» — чому аж туди?
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze