- A
- A
- A
Krakowskie Muzeum Historii Fotografii będzie miało nową siedzibę w zbrojowni. ZDJĘCIA
Agencja Mienia Wojskowego sprzedała gminie Kraków zabytkową zbrojownię znajdującą się przy ulicy Rakowickiej. Obiekt liczy ponad 2000 tysiące metrów kwadratowych i zdaniem dyrektora muzeum - Marka Świcy - będzie to zdecydowanie lepsze miejsce niż lokal przy ulicy Józefitów. Nie tylko ze względu na wielkość budynku, ale też na jego atrakcyjną lokalizację."W nowej siedzibie muzeum będzie można zorganizować atrakcyjne wystawy, a zwiedzający pozyskają konkretną wiedzę. Musimy realizować program edukacyjny. Przy ulicy Józefitów nie było to możliwe. Pokażemy, że nowe miejsce zostało wybrane świadomie i ma ogromny potencjał" - zapowiadał dyrektor muzeum - Marek Świca.
Świca wyjaśnił, że dawna zbrojownia, po kapitalnym remoncie i adaptacji będzie pełnić funkcję głównej siedziby Muzeum Historii Fotografii wraz z centrum wystawienniczo-edukacyjnym. Prezentowane będą tam zbiory własne, wystawy czasowe i programy dla publiczności. Ponad 60-arowa działka otaczająca budynek zostanie wykorzystana do organizacji m.in. wystaw plenerowych oraz fotograficznego ogrodu doświadczeń. W obecnej siedzibie placówki przy ul. Józefitów 16 urządzone zostanie centrum magazynowe, konserwatorskie, digitalizacyjne i badawcze.
Jak dodaje dyrektor krakowskiego oddziału AMW - Przemysław Wierzba - miasto zapłaciło za nową siedzibę muzeum 6 mln zł. "To tak zwana była twierdza. Budynek został wydzielony na działce, która została wpisana do rejestru zabytków. Za nami długie, wielomiesięczne negocjacje z miastem, które pomyślnie się zakończyły" - mówi Przemysław Wierzba.
Budynek - zanim stanie się Muzeum Historii Fotografii - przejdzie gruntowany remont, który zakończy się na przełomie 2019 i 2020 roku. Jednak pierwsze wystawy - w wydzielonych miejscach - przy Rakowickiej będzie można oglądać już w przyszłym roku.
We współpracy z Fundacją Sztuk Wizualnych zorganizowana zostanie jedna z dwóch głównych wystaw XV edycji Festiwalu Miesiąc Fotografii. Natomiast pod koniec wakacji odbędzie się wielka wystawa prezentująca fotografię reportażową ze zbiorów MHF.
Dyrektor Świca przypomniał, że krakowska placówka muzealna stale powiększa swoją kolekcję, liczącą aktualnie blisko 80 tysięcy pozycji.
W kamienicy przy ulicy Józefitów trudno było pomieścić wszystkie zbiory, jakie posiada placówka. W zbiorach znalazły się m.in. cenne przedmioty należące do Krakowskiego Towarzystwa Fotograficznego. O kolekcji zrobiło się głośno półtora roku temu, gdy okazało się, że część pamiątek wylądowała na różnych pchlich targach i w skupie makulatury. Bezdomna kolekcja została uratowana i przechowywana jest w Biurze Rzeczy Znalezionych. CZYTAJ
(Grzegorz Krzywak, PAP/ew)
Obserwuj autora na Twitterze:
Komentarze (0)
Najnowsze
-
22:05
Jak biegać z psem? Nie mamy pojęcia. Częściej szkodzimy i zapominamy o zwierzęciu.
-
20:44
Kupa roboty – Tarnów walczy z psimi odchodami na ulicach
-
20:22
W Krakowie rozpoczyna się 18. festiwal Mastercard Off Camera
-
20:14
Derby Małopolski na remis
-
19:17
Kontrowersje wokół Targów Myśliwskich w Krakowie. Wojewoda Klęczar: „Nie możemy wszystkiego zakazywać”
-
18:24
Jeden z największych browarów w Polsce świętuje 180-lecie istnienia
-
17:55
Autobus-reklama przed Galerią Krakowską. "Nie mamy podstaw prawnych, by go usunąć"
-
17:27
Puszcza znowu przegrała z Pogonią. Dramat w Niepołomicach
-
16:38
Żałoba narodowa po papieżu Franciszku: gest szacunku czy polityczna gra?
-
16:27
Po latach oczekiwań rusza budowa brakującego odcinka drogi z Brzeska do Szczurowej. Mieszkańcy: „Nie chcemy ginąć"
-
15:55
Trzebinia: poważne utrudnienie na A4
-
15:49
Kradł tablice rejestracyjne i jechał tankować na stacje. Amator "darmowego" paliwa zasiądzie na ławie oskarżonych
-
15:17
FILM | Rekomendacje pokazów plenerowych Mastercrad OFF Camera
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze