Jak wyjaśnił prezes MPK Rafał Świerczyński, w kolejnych etapach przewoźnik będzie podpisywał z producentem umowy realizacyjne dotyczące konkretnych typów wagonów. Krakowskie MPK chce zamówić trzy rodzajów wagonów: 30 tramwajów dwukierunkowych o długości 33 m; 30 tramwajów jednokierunkowych o długości 43 m; 30 tramwajów jednokierunkowych o długości 33 m.
Dwukierunkowe tramwaje
Priorytetem dla przewoźnika – zaznaczył prezes MPK - jest zamówienie 30 wagonów dwukierunkowych przewidzianych do obsługi planowanej linii na osiedle Azory, która w pierwszym etapie ma powstać bez pętli. MPK dysponuje tramwajami dwukierunkowymi, ale są to pojazdy sprowadzone jako używane, a następnie zmodernizowane.
- W chwili obecnej MPK dysponuje starym taborem i chcemy ten stary tabor po prostu wymienić albo uzupełnić o nowoczesne wozy dwukierunkowe. Taki wóz dwukierunkowy przewozi 252 osoby, co oczywiście ma mniej miejsc siedzących 64, ale generalnie jest to pojazd klimatyzowany, w pełni bezpieczny. Sądzę, że pasażerowie, mieszkańcy będą zadowoleni z tego typu wozów, niż z tych starych, których dysponujemy obecnie - mówił Świerczyński.
"Obecnie robimy wszystko, aby znaleźć środki umożliwiające podpisanie umowy realizacyjnej na pierwsze nowe tramwaje już w połowie tego roku" - zapowiedział i dodał, że spółka złożyła wniosek o dofinansowanie zakupu 30 wagonów dwukierunkowych w ramach programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko 2021-2027 (FEnIKS).
Jak podkreślił prezes, firmie przewozowej zależy na realizacji całej umowy ramowej opiewającej na 90 pojazdów, dlatego podejmuje wiele działań, których celem jest zdobycie środków na sfinansowanie zakupu pozostałych 60 nowych tramwajów.
PESA: Wracamy po 10 latach do Krakowa
Krzysztof Zdziarski, prezes zarządu PESA Bydgoszcz, przypomniał, że dokładnie 10 lat temu producent dostarczył dla Krakowa pierwsze tramwaje Krakowiak, wtedy najnowocześniejsze i najdłuższe tramwaje w Polsce.
- Teraz, po dziesięciu latach PESA wraca do Krakowa i po raz kolejny mogę powiedzieć – Twisty 3.0, które dostarczymy to będą najnowocześniejsze pojazdy na rynku – komfortowe, ekologiczne, energooszczędne i ciche – zapowiedział.
Prezydent Krakowa Aleksander Miszalski wskazywał, że w poniedziałek krakowski przewoźnik zawarł umowę z Centrum Unijnych Projektów Transportowych na 128 mln zł dofinansowania z KPO do tramwajów dostarczonych w 2023 roku.
- Dzisiaj możemy już oficjalnie potwierdzić, że te środki przeznaczymy na wkład własny do zakupu kolejnych nowych tramwajów, które dostarczy polski producent z Bydgoszczy - zapowiedział Miszalski.
Według niego podpisanie umów ramowych z PESĄ to także znaczący krok do obiecywanego przeze niego w kampanii wyborczej całkowitego wycofania z ruchu wszystkich tramwajów bez niskiej podłogi i bez klimatyzacji.
Jak zapewnił przewoźnik, po dostawie pierwszej partii nowych tramwajów cała flota MPK będzie złożona wyłącznie z pojazdów z niską podłogą, wyposażonych w klimatyzację i system informacji pasażerskiej.