W Miejskim Centrum Profilaktyki Uzależnień i w Krakowskim Ośrodku Terapii trwają warsztaty dla nauczycieli, które mają ich przygotować do prowadzenia lekcji poświęconych przeciwdziałaniu mowie nienawiści. W zajęciach uczestniczy 300 osób.
Od poniedziałku w szkołach rozpocznie się Krakowski Tydzień Dobrego Słowa pomyślany jako wydarzenie z udziałem uczniów, które ma pokazać, że szkoła może być wolna od mowy nienawiści i hejtu, wypełniona pozytywnym przekazem i wzajemnym szacunkiem.
"Chcemy podzielić się między szkołami dobrymi praktykami, bo dużo dobrego już się dzieje. Bardzo ważne jest dla nas to, żeby uwalniać przestrzeń szkolną od hejtu. Chcemy, żeby w naszych szkołach było dobre słowo, a nie hejt i złe słowa" – mówiła w środę podczas briefingu prasowego dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Krakowa Ewa Całus.
Do szkół trafią plakaty z pozytywnymi hasłami np. "Spoko ziomek", "Uśmiechnij się", "Jesteś nieziemsko epicki". W ramach kampanii ma powstać także mural.
Jak wyjaśniła dyrektor Specjalistycznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej Krakowski Ośrodek Terapii Katarzyna Czaczuń, każda ze szkół ma sama zdecydować, jakie działania zostaną podjęte i dostosować je do swoich potrzeb.
"Nauczyciele mają pakiet propozycji, które mogą wykorzystać, ale też zależny nam na tym, żeby zaangażować uczniów i samorządy szkolne. Żeby dzieci same sobie pokazały, że można do siebie mówić dobrze, bo obrażanie, dokuczanie i wyśmiewanie się z innych wynika z problemów z komunikacją. Chcemy, żeby dzieci stawały po stronie tych, którzy są wyśmiewani, wspierali ich i żeby nie przyłączali się hejterów, żeby uczyli się wybierać. Żeby wiedzieli, że w grupie jest siła również wtedy, gdy grupa jest dobra" – mówiła Czaczuń.
Waldemar Domański, inicjator akcji Pogromcy Bazgrołów mówił, że zachęca uczniów, by w drodze do szkoły używając komórek dokumentowali nienawistne hasła na murach, a wiosną zorganizowana zostanie akcja ich zamalowywania. "Będziemy starali się, żeby Towarzystwa Sportowe miały obowiązek tworzenia kampanii społecznej propagującej niepisanie, niebazgranie po murach. To będą nasze kolejne kroki, bo ich też chcemy zaangażować" - mówił Domański.
Prezydent Krakowa w liście do dyrektorów szkół, nauczycieli i wychowawców napisał: "Wszystkich nas dotknęła tragedia, jaka wydarzyła się w Gdańsku w wyjątkowym dniu jednoczenia się Polaków, w dniu Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Chciałbym, abyśmy coraz skuteczniej uczyli młodych szacunku do innych i podejmowania dialogu w atmosferze poszanowania drugiego człowieka".
W kolejnych miesiącach miasto chce przygotować szerszą miejską kampanię przeciwko agresji, w której przygotowanie włączą się, jak zapowiedziała dyrektor Całus, naukowcy i specjaliści od walki z mową nienawiści, którzy zostaną zebrani w jeden zespół.
(PAP/łk)